Listius kisebb művei

Teljes szövegű keresés

Listius kisebb művei
Nem sokkal több jót mondhatunk másik művéről, melyben a magyar vezérek és királyok történetét beszéli el 901-től 1652-ig, meglehetős rövidséggel vázolván viselt dolgaikat. Nem bánik fukarul a korához közel eső uralkodókat dicsérő jelzőkkel, Ferdinándot pedig épen bölcs Salamonnal hasonlítja össze, sőt a fölé emeli, mint a ki minden dicsőséggel, szépséggel, bölcsességgel bővelkedik. Költeménye végén megemlékezik Hunyadi Jánosról, Szilágyi Mihályról s a Scythiából kijött magyarok hét kapitányáról. Mindenütt a krónikást érezzük benne, a ki rövidségre s hűségre törekszik, s a mellett a dicsőítés görögtüzénél mutatja be alakjait.
Utánok A szerencsének állhatatlanságáról szóló kilencven versszakos költemény következik, tömérdek vonatkozással különféle dolgokra, csak azért, hogy megvilágíthassa a magyar nemzet sorsát, melynek majd ötszáz évig kedvezett a szerencse, de most elpártolt tőle, mivel a törököt küldte nyakunkra, a ki elfoglalta az ország nagy részét s rabigába verte a népet. Itt-ott felcsillámlik benne egy kis költői ér is, a mikor pl. az idő változásairól így ír:
Be szokott borúlni az ég is fölyhőkkel,
Gyakran verejtékzik nagy záporesőkkel,
Napfénye rejtezik setétes ködökkel,
Sors forgandósága játszik emberekkel.
Ez a legtöbbet érő verse, s benne az alexandrinek is kifogástalanok. Legnagyobb hibája – a mi a többé is – hogy nagyon el van nyújtva s áradozó.
A boldogságos szűz Máriához, Magyarország pátronájához intézett verse a Boldogasszony apotheosisa akar lenni. Hivatkozik a tiszteletre, melylyel Magyarország az ő patronáját körülveszi; a templomokra, melyeket nevének szenteltek, a pénzekre, melyeket képmásával ékesítenek, a régi királyokra, kik újból és újból az ő oltalmába ajánlották a hazát, s a pártfogásra, melyben a Boldogasszony eddig részesíté hű magyarjait, a kik azonban most már elpártoltak tőle, azért éri őket annyi csapás, a török pusztítása, pogány hálója; de ő, mint tékozló fiú visszatér az istenanyához s kegyelemért esedezik, hogy az ő zászlói alatt »pogányságra mehessünk«. Végül a költő a saját számára halála órájakor kéri a Szent Szűz irgalmát. – Verskötetét A nemes Magyarország czímeréhez írott hat strófás verse zárja be.
Költői működésének nem volt hatása; nem talált abban az olvasó sem újat, sem élvezetest, sem tetszőt; szíve és esze egyaránt kielégítés nélkül maradt. Ha lett volna is költészetében tűz, nem gyújtotta volna lángra azok szívét, a kik ismerték életét, viselt dolgait s elborzadtak tettei hallatára. Hogyan áraszthatott volna fényt, derűt annak az embernek a költészete, a kinek lelke a sötétség éjjelébe volt burkolva?…

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem