Teleki László pályázata

Teljes szövegű keresés

Teleki László pályázata
Teleki László jutalomtételére tizenhárom pályamű közül a tudós Fejer Györgyé érdemesíttetett az első díjra s nyomtatásban is megjelent. Az Akadémia teljes szervezetét foglalta magában; ő is, mint Révai, négy osztályt ajánlott: de harmadikul a mathematikait és természettudományit összefoglalta s negyedikül a történet- és jogtudományit egyesítette. Hogy is lehetett volna mást, e két szak mellőzését várni a történetbuvártól s a Codex diplomaticus kiadójától? Meghatározza a rendes, a tiszteleti s levelező tagok számát: az elsőt az irodalom és tudomány kész munkásainak, a másodikat a tekintélyöknél s állásuknál fogva pártfogókul hivatottaknak, az utolsót még kezdő s készülő tudósoknak szánva. Számot vetve az eddig legfőbb akadályul szolgáló nehézséggel, a pénz hiányával, szűkebbre szabja a költségvetést, a tudomány szeretetére s az írói tehetség önkénytelen önzetlenségére számítva.
A maga által előidézett pályázatot s annak nyertes műveit, gróf Teleki László, saját eszméivel kiséri, kibővítve a maga Buzgó Esdekléseiben vázolt tervét s minden előzőinél részletesebb és oly tervet adva, mely – kevés módosítással, – a majdan valósulandott szervezetnek programmjává lőn. Már hat osztályt tervez: hazai (nemzeti) irodalomra, külföldi irodalomra, szemléleti filozófia s mathematikára, természeti tudományokra, politikai, egyházi és irodalomtörténetre, jog- és politikai tudományokra. A tagok számát nem kivánja meghatározni, hanem az érdemes munkások számától tenni függővé.

Felsőbüki Nagy Pál.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem