Torony

Teljes szövegű keresés

Torony Környezetéből kiemelkedő épület, rendeltetése, anyaga, formája, nagysága különböző lehet. Legismertebb h. szava migdál, g. pürgos. Van még egy sor h. szó, melyet fordítanak toronynak, bástyának, fellegvárnak, őrhelynek, megfigyelőnek. Ezek eredetileg nyilván mind más-más alakú, rendeltetésű építményt jelöltek, melyeket ma már nem lehet egyértelműen azonosítani, talán már a h.-ben is elmosódtak a különbségek az idők során.
Szerény építmény lehetett a szőlő őrzésére épített torony (Ézs 5,2; Mk 12,1). Innen lehetett ellenőrizni a munkásokat, őrizni a termést a kártevők ellen. Mivel a termés érése körül ezt folyamatosan kellett végezni, alsó szintje lakásnak is alkalmas volt. A jelenlegi Palesztinában is lehet látni ilyen kőből épült, kb. 3 m magas építményeket. Egy hasonlatból megtudjuk, hogy a nyájnak is volt őrtornya (Mik 4,8).
Őrtoronyról értesülünk a 2Kir 18,8; 2Krón 20,24 és valószínűleg Ézs 21,8 alapján. Az Ézs 32,14-ben szereplő bahan-t is így kellene fordítani, mert a b-h-n »megvizsgálni« jelentésű igével függ össze.
Voltak egyetlen toronyból álló kisebb erődök, ezek többnyire láncolatot alkottak (2Krón 26,10; 27,4) kereskedelmi utak vagy a sivatag felől a határok védelmére. Egy ilyen láncolat tagja lehetett QUMRÁN eredeti épülete. Az eredeti megerősített toronyhoz később további épületeket csatolhattak, így várrá fejlődött (ez az európai váraknál gyakran megfigyelt folyamat).
Nagyobb városok védőrendszerében több torony is emelkedett (Zsolt 48,13; 2Krón 32,5). A várak, megerősített városok belsejében általában volt egy külön is védhető, megerősített torony, »fellegvár«, végső menedékül (Bír 9,51). Több ilyet tártak fel az ásatások.
Az őrhely lehetett természetesen a városon kívüli pont, de magától értetődően folyt a megfigyelés a vár(as) védelmi rendszeréből is (2Kir 9,17; Hab 2,1).
Hasonlatokban a torony Isten védő erejének jelképe (Zsolt 18,3; 61,4; 144,2; Péld 18,10). Egy másik hasonlatcsoportban az emberi erő törékenységét mutatja Isten ítéletével szemben (Ézs 2,15; 30,25; Zof 1,16; 3,6).
Valószínűleg ostromtoronyra utal Ézs 29,3. (Ld. még BÁBEL TORNYA)
CP

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem