Utánzás,

Teljes szövegű keresés

Utánzás, majmolás (mimicry, l. a mellékelt szines képet), a szervezetek alkalmazkodásának egyik módja, amely abban áll, hogy az állat alakjával, testfelületének vésetével vagy szinével más állatot, növényt (levelet, ágat, virágot stb.) vagy egyéb természeti tárgyat utánoz, mintegy lemásol, aminek következtében ezekkel könnyen összetéveszthető, vagy éppen tőlük csak nehezen különböztethető meg.
ROVAROK UTÁNZÁSAI. (MIMIKRI.)
Minthogy az utánzott tárgy (p. levél, ág, fakéreg) az utánzó állat ellenségeit (a ragadozókat) nem érdekli, vagy pedig valamely oly állat az utánzott, melyet a ragadozók p. kellemetlen íze, szaga, esetleg mérges váladékai miatt stb. kerülnek: világos, hogy az utánzó állatot ez az U. ellenségei elől éppen ugy megvédi, mint p. az utast rablók elől a koldust szinlelő rongyos öltözet. A hasznos alkalmazkodásnak ez a módja nagyon gyakori az állatvilágban. A szöcskék és sáskák p. alakjukkal és szárnyuk erezetével leveleket s fűszálkat utánoznak, a tarka csalánlepkék (a Vanossa nem fajai) összecsapott szárnyai korhadt leveleket utánoznak, több légyféle, bogár (p. Clitus arietis) s lepkék közül a Seria apiformis és a robroniformis annyira hasonlít testszabását és tarkázatát tekintve a darázshoz, hogy vele összetéveszthető stb.; s mindezeket ellenségeik elől megvédi az élettelen tárgyat, illetőleg fulánkos darázst szinelelő külseje. Wallace (kitől a mimicry kifejezés származik) és Botes számtalan példával illusztrálják az állatok védekezésének ezt a módját, melyet a létért való küzdelemen a viszonyokhoz való alkalmazkodás útján szereztek az állatok.
Mellékletünk több ily utánzó rovart ábrázol, melyek következő módon csoportosíthatók: I. Száraz leveleket utánzó lepkék és sáskák: 1., 2. ábra délamerikai lepke (Anaea Phautes) kiterjesztett és összecsapott szárnynyal; 3. ábra délamerikai lepke (Siderane Clara) összecsapott szárnynyal; 4. ábra keletindiai lepke (Kallima Inachis) összecsapott szárnynyal; 5-8. ábra délamerikai levélsáskák (Pterochosa colarata, erosa, cristata és arrosa). Az első egészben van ábrázolva, a többinek csak a levelet utánozó baloldali mellső szárnya.) - II. Ágakat utánozó rovarok; 9a és 9b ábra braziliai lepke (Papilio Evander) bábja; 10. ábra hazai bodzaaraszoló (Urapteryx Sambucaria) hernyója; 11. ábra franca pálcasáska (Bacillus gallicus). - III. Fakérget utánzó poloska: 12. ábra braziliai kéregpoloska (Phloca costicata). - IV. Élvezhetetlen vagy mérges rovarokat utánozó rovarok: 13. ábra Ázsiában és Észak-Afrikában honos lepke (Danais Chrysippus) nősténye, melyet a rovarevő madarak élvezhetetlen, undorító íze miatt kerülnek; 14. ábra Hippolimnus Misippus nősténye, mely az előbbivel együtt s azt utánozza; 15. ábra ugyanennek himje, melynek nincs védő szine; 16. ábra élvezhetetlen braziliai bogár (Calopteron bizasciatum), melyet két bogár (Tropidosoma Spesscii, 17. ábra és Lophonocerus hirticarnis, 18. ábra) és egy lepke (Pyonia lycoides, 19. ábra) utánoz; 20-21. ábra fürkésző darazsakat utánzó braziliai lepkék (Pseudosphex-fajok); 22. ábra méhet utánozó mexikói cincér (Charis-faj); 23-25. ábra méhet és darazsat utánozó európai legyek (Sericomya borealis, Eristalis tenax és Seria subsessilis); 26. ábra hangyát utánozó braziliai futrinka (Ctenossoma unifasciatum); 27. ábra hangyát utánozó európai poloska (Myrmecoris gracilis). - V. Élvezhetetlen tárgyakat utánozó rovarok: 28a és 28b ábra délamerikai szövőlepke (Aides Amanda) gubója, melyen olyan lyukak vannak, mintha fürkésző darazsak fúrták volna át; 29. ábra európai moly (Tortrix ocellaria), mely mozdulatlanul madárganéjhoz hasonlít; 30. ábra délamerikai cincér (Diemiphora fasciculata), mely szőrpamatokat visel s mozdulatlanul pihenve olyan, mintha már régen kimult volna s már penészszel lenne benőve. - U. a botanikában, l. Alakoskodó növény.
Vannak ásványok is, melyek valamely tárgynak alakját utánozzák vagy valamely tárgy alakjához hasonlítanak. Igy vannak tű-, rózsa-, kéve-, fürt, vese-, szőllő-, haj, drót-, gömb-, stb. forma ásvány alakok. Szerkezetük ezeknek mindig kristályos és belső szerkezetükkel külső véletlen alakjuk semmiféle összefüggésben nincs.
U. a zenében a különböző szólamoknak oly vezetése, mikor egy bizonyos szólamot egy másik vagy szó szerint szorosan vagy csak hajlásilag utánoz. A szoros utánzat, mihelyt hosszabb dallamtételre támaszkodik: kánonszerü, mig egy vagy csak egy pár taktusra vonatkoztatva, rendes utánzati jelleget ölt. Az utánzati formulák minden hangnemnek és minden hangközben érvényesülhetnek ugy fel- mint lefelé vezetve; ha az U. nem csak egyes szólamoknak, hanem egész többszólamu harmoniai egymásutánra terjed, akkor sequentia (l. o.) jelleget ölt.
U. jogilag, mint más eszméinek sajátként való feltüntetése ugy ipari, mint szellemi munkánál tilos és kártérítést vonhat maga után. Az ipari, gyári készítményeknél e célra szolgál az u. n. szabadalom (l. o.) szellemi műveknél a szerzői jog (l. o.).

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem