Foszforoszkóp

Teljes szövegű keresés

Foszforoszkóp, oly készülék, melylyel az igen gyengén világító testek foszforeszkálását is lehet észlelni. Mig a mesterséges világító kövek a fény behatása után még sokáig világítanak, addig a természetes világító testek világítása rendkivül rövid ideig tart és oly gyenge, hogy csak teljes sötétségben észlelhető.

1. ábra.
E nehézség elhárítására szolgál Becquerel foszforoszkópja. Ez lényegében feketített sárgarézbádogból készült hengeres szelence (l. 1. ábra, a). melynek előrészén, a köralaku lapon (b) körcikk alaku kivágás van. Ugyanilyen kivágás van ezzel szemközt a szelence hátsó lapján.

2. ábra.
A szelence belsejében két feketített, köralaku fémkorong van (2. ábra) (cc és dd) egy tengelyre erősítve, mely az (e) fogantyu és (fgh) fogaskerekek segélyével gyorsan forgatható. Mindegyik korongnak négy kivágása van, melyek a szelencén levőkkel teljesen megegyeznek (helyzetökre nézve is) és ugy vannak elhelyezve, hogy az egyik korong nyilásaival szemben a másiknak ki nem vágott részei vannak, tehát mintegy váltakozólag. A foszforeszkálásra nézve megvizsgálandó test kevés viaszszal a 3-ik ábrán látható keretbe erősíthető, mig ez utóbbi a szelence felső részén látható (i) gomb helyén a szelencébe bocsátható, ahol a keret a nyilások irányában áll, anélkül hogy a két korongot forgásában akadályozná.

3. ábra.
Maga a szelence a hátsó részén reácsavart (k) csővel azon nyilás elé tehető, melyen át napsugarak hatolnak a sötétített szobába. Ha már most valamely test foszforeszkálása észlelendő, a két korongot gyors forgásba hozzák, miáltal a napfény a forgó korong egy-egy nyilásán át a keretben levő testre esik, de csak egy pillanatra, mert a következő pillanatban már ki nem vágott rész födi el a napfényt. A szelence első lapjának nyilásán át néző szem a feléje álló korong nyilásain keresztül csak akkor látja a keretben levő tárgyat, midőn a hátsó korongon már nem érheti a fény, tehát közvetlen a fény behatása után, amikor a foszforeszkálás még észrevehető. Ily módon Becquerel igen sok tárgyról kimutatta, hogy foszforeszkálnak, holott másként nem tüntek fel ilyenekül. A foszforoszkópban a mészpát narancsszinben, ólomtartalmu üveg zöldes szinben, uránüveg élénk zöld szinben, korund, zafir, rubin élénk vörös szinben fénylik.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem