Caracalla

Teljes szövegű keresés

Caracalla, római császár, Septimius Severus és Julia Domna idősebb fia, szül . Kr. u. 188 ápr. 4. Tulajdonképeni neve M. Aurélius Antoninus Bassianus, a C. nevet gúnyból kapta a C. gall hadi öltözetről, melyet előszeretettel viselt. Atyja, ki 196. caesarrá s két évre rá augustussá nevezte ki, ifjabb testvérével Getával együtt magával vitte a britanniai hadjáratába azon reményben, hogy a háboru a két testvér kölcsönös gyülölködését le fogja lohasztani. Alig halt meg azonban Sept. Severus 211.
Eboracumnál s a légiók mind a két testvért kikiáltották császárukká, a küzdelem kettőjük közt élet-halálra kitört. C., miután az ellenséggel szégyenletes békét kötött, visszatért Rómába s itt öcscsét anyja karjai között leszuratta; vele együtt összes hivei (állítólag 20,000) halálukat lelték, köztük a hires jogtudós Papinianus is, mert testvérgyilkosságot vonakodott a szenátus előtt védelmezni. A katonaságot gazdag ajándékokkal engesztelte ki. Általában mindent elkövetett, hogy a katonák bizalmát biztosítsa magának. E tekintetben követte atyja tanácsát. Máskülönben is hű maradt az atyai hagyományokhoz. Atyjától örökölte a katonai hajlamokat. Eszményképe Nagy Sándor volt, háborui azonban, amelyek érdeklődésének egyetlen tárgyát képezték, nem voltak egyebek rablóhadjáratoknál. Rómában rövid időközökben fordult meg, mindannyiszor zsarolt és mások vagyonát elkobozta, hogy a hadsereg követeléseit kielégítse. Maga azon nagyfontosságu intézkedése, hogy a birodalom összes szabad születésü lakosainak a polgárjogot adományozta, szintén csak ujabb pénzforrást volt hivatva számára nyitni, amennyiben ezentul a tartománybeliek az addig viselt terheken felül még a polgárok adóit is tartoztak fizetni. Egyébként egész uralkodása alatt egyebet sem tett, minthogy hadserege élén a provinciákat bekóborolta. Előbb a Rajna és Duna mentén a germánokkal és alemannokkal harcolt minden eredmény nélkül. Majd Kis-Ázsiába ment át, hol Nikomédiában és Antiochiában huzamosabb ideig tartózkodott, 215. Egyiptomban volt, Alexandriában a lakosok csipkedései azonban annyira dühbe hozták, hogy iszonyu vérengzést vitetett véghez. Visszatérve Ázsiába a médek birodalmába nyomult elő, kiket egy alkalommal árulással sikerült legyőznie, mely győzelem aztán a Parthicus név felvételére jogosította fel. Midőn 217. egy nagy parthusi sereg készült vele szembeszállani s ő maga is utnak indult a háboruba, ápr. 8. Edessza és Carrhe között Macrinus, a preotriánusok prefektusa leszuratta. Rómában az általa épített és nevéről ismeretes fürdők romjai a római kor egyik legimpozánsabb emlékét alkotják. Mellékelt ábránk a nápolyi nemzeti muzeum igen jellemzetes C.-szobrát mutatja be.

Caracalla

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem