síró

Teljes szövegű keresés

síró melléknév és főnév
I. melléknév -n v. -an
1. Olyan, aki sír. Síró gyermek, nő.  Ilona sír. A lámpa még inog, a síró asszony árnyéka inog a falon. (Babits Mihály) S ahogy a zsúfolt marhavagonokból kicsapott a tüzérek éneke…nekem egyszerre eszembe jutott az indulás, Pest, a síró asszonyok és gyerekek. (Szabó Lőrinc)
2. Búslakodó, vkinek, vminek sorsát, állapotát panaszoló. Nyájáért síró pásztorfiú.  Dózsa György unokája vagyok én, Népért síró, bús, bocskoros nemes. (Ady Endre)
3. (ritka) Könyörgő, esdeklő.  Lásd, mikor Hat éves voltál, én is megfogadtam Síró szavad. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
4. (átvitt értelemben, költői) Síráshoz hasonló hangot adó.  Csak vissza, vissza, meg ne csaljanak Csalárd napsúgár és síró patak. (Tompa Mihály) Gázolt a sarkam síró avarban. S aludt a tölgy, a hárs, a nyár. (Tóth Árpád) A hangszer valamennyi egyszerre hangot ád, síró, sikító és visító meg dörömböző hangokat. (Móricz Zsigmond)
II. főnév -t, -ja
1. Síró személy. Nehéz szívvel hallgatta a sírókat.  Szeretem az elutazókat, Sírókat és fölébredőket. (Ady Endre)
2. (népies) Sírás, síró hangulat. Síróra áll a szája: arckifejezése azt mutatja, hogy mindjárt sírni fog; sírásra áll a szája.  Csak a rossz szívű és csúfszájú barátnőktől őrizkedjünk… Hányszor hoztak ezek már engemet síróba. (Gyulai Pál) Gyaur – folytatta síróra lágyult hangon a török –, te jó ember vagy. (Gárdonyi Géza)
sírós.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem