KAPCSOLAT AZ EMBERREL

Teljes szövegű keresés

KAPCSOLAT AZ EMBERREL
Korszerű etológiai vizsgálatok? Nos, hogy ezekről némi fogalmunk legyen, meg kell ismerkednünk az utóbbi évtized legnagyobb idevágó felfedezésével, nevezetesen azzal, hogy az ember és a kutya közötti kapcsolat kialakulásában van egy olyan - kritikus - időszak, amely szinte meghatározza az állat további életét. Azért ismeretes, a kölyköt általában 5-8 hetes kora között viszik el az alomból. Ekkortájt kerül emberi környezetbe. Ebben az időszakban a nevelésében, szoktatásában elkövetett hibák komoly nehézségeket és magatartási rendellenességeket okozhatnak a kutya későbbi életében. Tudniillik ez az az időszak, amikor a kutyában maximális érzelmi vonzódás keletkezik az ember iránt. Rendellenességek léphetnek fel, ha a kutya későbben hagyja el az almot, vagy ha az emberektől elszigetelten tartják. Ilyenkor alig alakul ki némi kapcsolata az emberrel, hiszen a kutyatenyésztő nem törődik vele annyira, nem foglalkozik annyit vele, mint egy igazi tulajdonos. Ebben az esetben előfordulhat, hogy nagyon nehéz, vagy teljesen lehetetlen a kutya alkalmazkodása az új gazdához. A hosszú időszakon keresztül kennelben tartott fiatal kutyánál egyébként öntudatlan agresszió is felléphet ismeretlen tárgyak, illetve emberek iránt.
Amikor tehát a kiskutya reagálni kezd más ebekre vagy emberekre, élete szellemileg döntő szakaszához érkezik - az ún. kritikus időszak kezdetéhez. Az emberrel való ismételt találkozásai során kialakulnak benne azok a vonások, amelyek hűségessé és barátságossá teszik! Ezt a folyamatot, illetve azokat a hatásokat, amelyek ebben az időszakban érik, az etológusok (viselkedéskutatók) kapcsolatfelvételnek (szocializációnak) nevezik.
Az a helyes gyakorlat, ha a kapcsolatteremtés egyetlen ember vagy nagyon kis számú embercsoport (család) hatására történik. Ilyen esetben a kölyök és az anya, valamint az emberi család együttesen valami falkafélét alkot, és az ezen belül kialakult és rögződött kapcsolatok igen erősek lesznek. Van, amikor a kölyköt anyjától elválasztva próbálják szocializálni. Igaz, nem könnyű feladat az ember számára, hogy az anya helyét betöltse a fiatal kutya életében, de viszont így sokkal könnyebb falkavezetői szerepét elismertetnie a kiskutyával.
Az emberhez szoktatás szempontjából egyébként az a legjobb, ha a kiskutyát 6-12 hetes kor körül veszik kézbe. Minél többet foglalkoznak - ésszerű határok között - ilyenkor a kölyökkel, annál nagyobb és erősebb az ember szocializáló hatása. A tenyészetekben felnövő ebek általában elenyésző kapcsolatba kerülnek az emberrel, és ezért - mint általában azok a kutyák, akiket kb. a 6. hónapig emberek egyáltalán nem vesznek kézbe - az emberhez való alkalmazkodás, a fogékonyság nagyon kevés vagy éppenséggel semmi jelét nem mutatják.
A kölyökkori kapcsolatfelvétel elmaradása - mint említettük - rendkívül komoly zavarokhoz vezethet. Nemrégiben etológiai vizsgálatot végeztek tíz olyan eset kapcsán, amikor - Európa különböző részeiben - kutyák emberekre, olykor saját gazdájukra támadtak. Ezeknek az állatoknak több mint a fele kennelben tartott kutya volt, és fiatalkorában emberekkel igazi kontaktusba nem került. A többi esetben - talán egy vagy két kivétellel - "lelkileg" beteg kutyákról volt szó, azaz olyanokról, amelyek fajtestvéreikkel szemben is abnormális reakciókat mutattak.
A kapcsolatfelvétel eredményei a különböző fajtáknál bizonyos tekintetben eltérőek. Némelyik fajta igen könnyen, némelyik viszont nehezen teremt kapcsolatot az emberrel. Az egyik rendkívül szorosan kötődik a környezetében levő egyetlen személyhez - miközben a család más tagjait is szeretetébe fogadja -, amíg más fajták úgyszólván minden emberi ráhatás nélkül is mindig és mindenhol barátságosak a velük szemben barátságosan viselkedő emberekkel. A szetterek, vizslák, spánielek - általában a vadászkutyák - barátságosak és csak ritkán agresszívak. Végül az úgynevezett egyemberes kutyák - dobermann, a rottweiler, az óriásschnauzer, a német juhászkutya stb. -, melyeknél az emberhez kötődés olyan gyorsan végbemehet, hogy egyetlen nap vagy akár egyetlen óra hatására a kutya egy bizonyos személyt mindörökre a gazdájának tekint. (A "szocializációnak" egyébként semmi köze a kutya tulajdonképpeni neveléséhez.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem