Kutyatápok.

Teljes szövegű keresés

Kutyatápok.
A táplálkozástudomány az elmúlt évszázad folyamán sokat fejlődött. A kinológusok ma már tervszerű táplálkozási programokat dolgozhatnak ki a kutyák számára. Az alapvető tápanyagokhoz (fehérjékhez, zsírokhoz, szénhidrátokhoz, ásványi anyagokhoz és vitaminokhoz) kétféleképpen juthat a kutya: v. előre összekeverik, elkészítik és megfőzik ezeket az anyagokat, v. pedig valamilyen táppal etetik az állatot.
A ~ ált. teljes étrendet tartalmaznak; azzal a céllal készülnek - sajnos eléggé eredménytelenül, mert a kutyatartók nem használják rendeltetésszerűen ezeket a tápokat -, hogy a kutya kizárólagos táplálékaként is megállják a helyüket, adagolásuk esetén semmiféle más élelemre ne legyen szükség. Ennek megfelelően a kiváló minőségű ~ a táplálkozási követelmények legkorszerűbb termékei. Összetételüket lehetőleg ne rontsuk amatőr kontárkodással, azaz kiegészítő anyagok hozzáadásával, ne változtassuk meg eredeti arányaikat; hagyjuk őket érintetlenül, és a gyártó cég ajánlata alapján (a használati utasítás mindig feltünteti a javasolt mennyiséget) nyugodtan etessük kizárólag ezekkel a kutyát!
A ~ szigorú normák szerint tartalmaznak fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, tehát ezekhez ilyesmit végképp ne adagoljunk. A legtöbb tulajdonos tudja, hogy a kutyájának bizonyos mennyiségű » D-vitaminra is szüksége van, és úgy gondolja, hogy ha a kevés jó, akkor a több még jobb. Az ilyen tévedés sajnálatos következményeivel azután az állatorvos foglalkozik, miután a nagy adag D-vitamin a nem megfelelő mennyiségű kalciummal és foszforral kombinálva súlyos csontváz-rendellenességeket okoz.
A kalcium túladagolása a másik ilyen példa; olykor még a tapasztalt tenyésztők is úgy vélik, hogy a vemhes v. a szoptatós szuka, ill. a növekedésben levő kölykök étrendjéhez kalciumot kell adagolni. Ez igaz is, de csak akkor, ha az állat élelmét egyúttal foszforral és D-vitaminnal is kiegészítjük, és betartjuk a helyes arányokat, vagyis 1,2 rész kalciumhoz 1 rész foszfort adunk. Ha ugyanis az eledel túl sok kalciumot tartalmaz, akkor foszforhiány lesz a következménye.
A ~at adhatjuk a növekedésben levő kölyköknek is. Egyes ebek - a keményen dolgozó vadászkutyák, az agarak, a szánhúzó kutyák, a vemhes v. szoptatós szukák és a gyorsan növekvő kölykök - fehérje-, ásványianyag- és vitaminszükséglete természetesen nagyobb az átlagosnál, ezért a kutyatápok mellett ezekből külön is kell adnunk a kutyának, de a megfelelő arányokra nagyon kell vigyázni.
Vannak, akik előítéletekkel viseltetnek a ~ iránt, és inkább asztali maradékokkal etetik kutyájukat. Ez az eljárás gyakorlatilag nem túl gazdaságos; egyrészt könnyen elkényeztethetjük így a kutyát; finnyás, válogatós lesz, másrészt az asztali maradék legtöbbször nem elég. Ezért olykor - v. mindig - egy kis "extrát" kell vásárolnunk, amivel kiegészíthetjük a kutya étrendjét. A sok kis "extra" aztán egyre nagyobb tételt jelent a "kiadás" rovatban, jóval nagyobbat, mint a ~ beszerzése.
A ~ etetésének másik előnye az, hogy előkészítésük viszonylag kevés munkával jár, tárolásuk viszonylag egyszerű, nem romlékonyak, tehát minden gond nélkül tarthatunk nagyobb mennyiséget is belőlük otthon.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem