AVAGY HOGYAN ISMERHETJÜK MEG A LEENDŐ ŐRZŐ-VÉDŐ KUTYA EGYÉNISÉGÉT?

Teljes szövegű keresés

AVAGY HOGYAN ISMERHETJÜK MEG A LEENDŐ ŐRZŐ-VÉDŐ KUTYA EGYÉNISÉGÉT?
Élete első hat-nyolc hetében a kutya egyéniségének megismerése, fölbecsülése meglehetősen nehéz feladat, mivel azonban éppen ez a legmegfelelőbb kor, hogy gazdájához kerüljön, úgy véljük, a Tisztelt Olvasó, úgy is, mint egy majdani őrző-védő kutya leendő tulajdonosa, szívesen ismerkedik meg olyan módszerekkel, amelyekkel a kölykök egyéniségét már ilyen korán fölbecsülheti.
Valóban léteznek olyan tesztek, amelyek már a hatodik héten értékes adatokat szolgáltatnak. Tudniillik már ebben a zsenge korban megmutatkoznak bizonyos alapvető jellemvonások, amelyek a kutya egész élete során jelen lesznek...
A tudományos szóhasználat megkülönbözteti a "fenotípust", amelyet a környezeti hatások az örökletes anyagból ténylegesen kiformálnak, a "genotípustól", amely maga az öröklött alkat. Ugyanazon alom kölykeire a többé-kevésbé azonos környezeti feltételek különbözőképpen hatnak, mivel mindegyikük más-más genotípussal rendelkezik. A környezet a felcseperedő kölyökre döntő hatást gyakorolhat. Így például egy alkatilag kissé félénk kölyökből még félénkebb és még nehezebben kezelhető válhat, ha kusza és szeszélyes környezetben nő föl. Egy alkatilag jóindulatú és készséges kölyök hatalmaskodó természet kezében (még akkor is, ha a "zsarnok" nem folyamodik örökké büntetéshez) megalázkodó, bevizelő kutyává cseperedik. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a mindenben engedékeny bánásmód az egész család felett uralkodó "basakutyát" nevel ugyanebből a kutyából, pimaszat és erőszakosat.
Még mielőtt néhány alkalmas tesztet közölnénk, előrebocsátunk egy-két dolgot. Igaz, egy kutya alaptermészete már hathetes korában is megállapítható, de az állat csak egy-másfél éves korára fejlődik ki, a termetesebb fajták pedig még később. Mialatt ez a fejlődés tart, két fontos és kockázatos időszak követi egymást, olyan időszakok, amelyekben a helytelen befolyás a kutyák reakcióit gyökeresen megváltoztathatja.
Az első időszak a szocializálódásé. Ha a kölyökkutya ebben a periódusban (5-8. hét) nem lép megfelelő kapcsolatokra emberekkel, félelmét velük szemben később sem tudja majd leküzdeni. Márpedig egy ijedős, szorongó őrző-védő kutya - nos, ez nem éppen álmaink netovábbja.....
A másik kritikus periódus a tárgyi környezetbe való beilleszkedés, amely a harmadik-ötödik hónap körül zajlik le. Ha a kölyök nem fordul meg elégszer különböző és számára lehetőleg ismeretlen helyeken, ilyen környezetben a jövőben is fokozottan szorong majd. Az a kiskutya, amely három hónapos koráig sem távozott az alomból vagy a kennelből, mindig félni fog a szabadban. Egy-egy keményebb fából faragott kutya talán kiheveri ezt, de a természettől félénkségre hajló ijedős marad!
Most pedig lássunk néhány tesztet, amely megkönnyítheti a kiválasztást, a vásárlást. Annyit azonban hangsúlyoznánk, hogy ezek egy részét magának a tenyésztőnek - ha ad valamit magára, kennelének hírnevére - kell elvégeznie...

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem