b) Titkos jelentés a március 15-i ellenzéki tanácskozások lefolyásáról

Teljes szövegű keresés

b)
Titkos jelentés a március 15-i ellenzéki tanácskozások lefolyásáról
Batthyányi Lajos gr. és Borsitzky* közt kölcsönös bókok az elnökség tárgyában. Lőn két elnök; de azért a gróf vezeté a tanácskozmányt.
Borcsiczky István trencsénmegyei alispán, a régebbi országgyűlésnek egyik ellenzéki vezéralakja a legöregebb volt a tanácskozáson jelenlévő ellenzékiek között.
Elnök: Kívánják e a conservativ programmot cáfolni? Nem.
U. a. Comiténk szerkesszen e programmot és ezt készen bocsássa vitatás alá; vagy csak alapelveinket állapítsuk most meg? Csak ez utóbbiakat, miket a választmány júniusi közgyűlésre szerkeszteni fog.
Ekkor Kossuth székre állva:
Nekünk nem szükség pártot alakítani; mi rég meg vagyunk s működünk, tudók hányadán vagyunk. A Pecsovicsok,* – melly historiai névvel czímezé az ellen pártot – bár működött egy pár év óta, nem tudta milly irányban és milly elvekért: ezért kellett neki szövetkezni. Egyéb iránt ez a kor diadala. Mert látják az absolutistikus kormányok is, hogy ott, hol nép sorsa felett kell határozni, a csupán cabineti működéssel nem sokra mehetni. Szóló szerint ez a Pecsovics párt szövetkezésének programja. A Pecsovicsok többséget akarnak; nekünk is arra kell igyekezni, ezért össze tartás mindenütt és mindenben, ezért működésekben az alapelvek.
Az elnevezés keletkezését elmondja Kossuth „A Pecsovicsok utolsó fortélya” című, 1848 elején megjelent röpiratában. (Közli Viszota, i. m. 947. s köv. l.)
Alapelvek:
Az ellenzék megtartja ezen nevet; mert historiai és tényekkel azonos.
A magyarországi alkotványos szabad szellemű ellenzéknek nem feladata ellenkezni mindenben a kormánnyal; hanem csak ellenőrködni tetteiben és mulasztásaiban; mennyiben azok alkotványt és törvényt sértenek. Ugyanezért a magyar ellenzék különbözik a nyugati parlamentális kormányú országok beli ellenzéktől, mert ennek ellenkezési feladata csak a kormány változás körül forog, a magyar országi pedig csak tények és tárgyak körül. A magyar alkotványos szabad szellemű ellenzék reformer is; ezért a kezdemény jogot kezéből kicsikartatni nem engedi, ám azért a jót, jőjön bármelly oldalról és bár kitől, el fogadja. Nem úgy mint a Pecsovicsok.
Nézzük már most, hogy vagyunk a kormánnyal? A pecsovicsok mindent rózsaszínben látnak és a mostani kormánnyal igen elégültek, mert ez sok jót tőn. Pedig nem tehetett jót, mert ezen kormány még ország gyűlésen nem működött, sérelmeinket nem csak nem orvosolta, ha nem tetézte, p. o. Kreishauptmann system!!* (Szónok szerkesztéskor fog Sünden-cronicát írni e tekintetben.) Azonban a mellette ülő gr. Teleki Samu ötlete szerint mégis tett egy jót a kormány. A pecsovics programmot ugyanis elcsapott főispánok is aláírták, kik az által elcsapatásukat jónak canonisalják.*
V. ö. 95. 1., 2. jegyzet.
A kormány ugyanis nemcsak a megüresedett főispáni székeket töltötte be adminisztrátorokkal, hanem sok működő főispánt is félreállított, hogy a helyükbe állított adminisztrátorok útján a megyékben könnyebben megvalósíthassa reakciós célkitűzéseit.
A magyar alkotványos szabad szelemű ellenzék működési eszközei: czélszerű törvényekkel körülírt szabad sajtó, alkotványosság, törvények, ezeken alapuló institutiok és loyalitás.
Teendői: Közteher, azaz a póron könnyítés tekintetéből adót vállalni, közhasznú czélokra fizetés, miről a számadás ország gyűlés elé terjesztessék.
Egyenlőség mindenütt; ennek alapja képviselet.
Szabad föld, kényszerített váltsággal, status költségen.
Garantia: Parlamentaris kormány felelőségének létesítése. Mi megtartjuk az 1723: 2. tartsa meg a kormány is az 1790: 10. Pedig tapasztaljuk, hogy ha a kormány férfiak változnak is, a kormány rendszer nem változik s ez abban áll, hogy Magyarországot gyarmatosítsák.
Illy értelemben szónok még akkor is ellenzéki marad, ha édes apja, testvére, legjobb barátja, sőt az Isten legelső messiása (hát több is volt?) kormányozna.
B. Eötvös (a Carthausi szerzője): Kezet fog tisztelt barátjával. Érzelgős beszédjének vázlata ez: a conservativ programmot secretariusok és concipisták írták alá.* Az aláírók addig tartanak a kormánnyal, míg ez programmjokat követi;* ha nem követi, akkor a kormány s hivatalnokai össze fognak veszni; ha követi, akkor párt kormány van. Az aláírók még azt is mondják, hogy csak addig tartanak a kormánnyal, míg ez mostani ösvényét követi. Micsoda ösvényt követett eddig a mostani kormány? Zsíros hivatalokat rendezett. Az aláírók hát csak addig tartanak a kormánnyal, míg számokra zsíros konczokat osztogat. Egyébiránt mostani körülményeink közt a megyei rendszerben keres legtöbb garantiát, ezt tiszteli még kinövéseiben is, ha ezek czélunkra vezetők; mert alkotványunknak csak formája van meg, de lényegében nélkülözzük. A helytartó tanács törvényszerű eredetiségéből kivetkőztetve; helyette az idegen befolyástól nem ment Canczellária kormányoz; iparunk, kereskedésünk elnyomva, adókivetési jogunk csak a bellicara* szorítatott, míg a kormány indirect adó ürügye alatt különféle rovatokban tömérdek kincset seper ki tőlünk, mi hogy hova lesz senki sem tudja, stb., stb. Teendők közé soroltatja nemzetiségünknek teljes és tökéletes kivívását eszközleni, az üldöztetésekre készen kell lennünk, de azért ne csüggedjünk, mert mint hajdan Isten száraz lábbal vezérlé által Izraelt a Veres tengeren, úgy minket is épen vezérlend keresztül az egyet értés s az összetartás angyala az erőszak és önkény ösvényén, stb., stb. A conservativ programmban semmi elv. Széchent*bízták meg a kidolgozással; ez mindent ígér, az elvekre nézve pedig a választmányi pontokhoz utasít. Itt azonban újra semmi elv. Eötvös beszédét darab ideig félben szakasztá; a zajból csak annyi volt kivehető, hogy valaki rosszul lett. Szónokot járta-e által valami quacker féle inspiratio, vagy más kapott görcsöket, nem tudhatni még.
Azaz csupa kormánytól függő ember.
A konzervatívok 1846 november 14.-i programmjának szavai. (A programm 6. pontjában, v. ö. Horváth M.: Huszonöt év…, 3. kiad. III. k. 194. l.)
A hadi adóra, amelyet az országgyűlés szavazott meg.
Széchen Antal, a magyar kamara elnöke volt a konzervatív párt vezére.
Lónyay Gábor a Budai programm* azon pontjára, hol követ és tiszt választásoknál is párt alakító nézet uralkodik, minden áron vissza torlást javasol.
Így nevezték keletkezési helyéről a konzervatív pártprogrammot.
Szemere Bertalan igen sokat szaporázott; eleinte folyvást is beszélt egészen általánosságban, osztozván az alapelvekben; később kissé untatóan folytatá az alkalmazást, mire már előre nem készülhetett. Egyébiránt ő Erdély unióját is a teendők közé sorozta.
Ered., mellékelve az előző, M. Kanc. Eln. 238/1847. sz. aktához.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem