IV. Utasitás Pulszky Ferencznek és ennek válasza.

Teljes szövegű keresés

IV. Utasitás Pulszky Ferencznek és ennek válasza.
A turini kormánynyal tisztába hozott állapodások végrehajtásának közvetitésére Pulszky Ferencz ur levén megbizva, az Igazgatóság tagjainak további személyes jelenlétére Turinban ez időszerint többé szükség nem vala: annálfogva szeptember 18-án Turinból mindhárman elutaztunk, miután magunk közt a teendők iránt megállapodásra. jöttünk.
Utközben London felé Párisban nehány napra megállottam s onnan Pulszkynak Turinba az itt következő utasitást küldöttem
Kossuth – Pulszky Ferencz turini képviselőnek.
Páris; szept. 23. 1860.
I. A turini franczia követ visszahivása reánk nézve azon sajnálatos következményt vonja maga után, hogy Nigra miniszter ur is kényszeritve látja magát Párist elhagyni. Holnapra bucsuaudiencziát kért a császártól, ki tegnap késő éjjel érkezett. Változtatni fog-e e találkozás határozatán. – nem tudom; de alig hiszem, mert a franczia külügyminiszter, a diplomácziától szorittatva, Nigra ur visszavonulását szükségesnek tartja, mint megnyugtató bizonyitványt, hogy a diplomácziai szakadás Páris és Turin között nem tettetett Játék. Párisi állásunk Nigra ur távoztával nehezedik; ugy az értesülésnek legbecsesebb forrását, mint a combinált működés előnyét vesztjük általa. A nála rendelt hitellel való rendelkezés is nehezül. E részben szükséges, hogy a képviselő a miniszterelnök urat a kellő rendelkezésekre figyelmeztesse, vagy az ittmaradandó követségi titoknok urral, vagy `más, neki jobbnak tetsző módon, nehogy a követ távozása munkálatainkban akadályt okozzon. Ez sürgető, mert mihelyt Nápolyból választ veszek, Szerbiába ügynököt szándékozom küldeni.
II. A mi Szerbiát illeti, Milos herczeg pár nap alatt várható halála* szükségessé teszi, hogy Mihály herczeg állásának biztositását kitelhetöleg előmozditsuk. Nigra követ ur – kérésemre – szólani fog bucsulátogatásakor erről a császárral.
Szeptember 26-kán halt meg.
Figyelmeztesse Ön Cavour miniszterelnök urat e tárgyra, hogyha a mit e részben tehet Mihály herczeg javára akár Belgrádban, akár Konstantinápolyban, ne késsék vele.
Cerruti ur figyelmeztetendö lesz, ne mulaszsza el Mihály herczegnek megemliteni, hogy mihelyt atyja halálát megtudtam, Mihály herczegnek, javára befolyásomat mind itt Párisban; mind Turinban felhasználni siettem, – Legyen szives Ön Sir James Hudsonnál Anglia nézetei felöl magát e részben tájékozni.
III. Montebello herczeg franczia követ Szent-Pétervárott Gorcsakoff herczegnek jegyzékben jelentette ki, hogy ha a varsói conferentia Napoleon császár meghivatása nélkül tartatik meg, a császár kénytelen lesz azt saját maga ellen irányzott tüntetésnek venni. Indirekt ujjmutatás volt arra, hogy hivassék meg Francziaország is. – Nem hivatik meg s a conferentia mégis megtartatik.
A császár, ki még mindig azon határozatlanságok egyik fázisában van, mik nála nem szokatlanok, a helyett, hogy elhatározná magát a coalitionális kihivások ellenében, azt várja, hogy Anglia jelen lesz-e Varsóban vagy nem. Ha nem, akkor nem tulajdonit nagy fontosságot a varsói tanácsnak. E határozatlanság az ellenünk készülő interventió valószinüségét növeli.
IV. Minden olasz-barát. mondhatatlanul aggódik a turini kormány s Garibaldi közti surlódáson, Cavour gróf legmelegebb barátai is azt tartják, hogy még személyes lemondása árán is el kell az összeütközést távoztatnia.
Mireánk nézve a bajnak ilynemü orvoslása nem sokkal kisebb baj volna, mint a baj maga. Azonban a miniszterváltozás lehetőségét nem lehet szem elől tévesztenünk. – Ha ily sajnálatos fázis adná magát elő, igyekezzék Ön Cavour és Farini urakat meggyőzni, mennyire életkérdés Olaszhonra nézve, hogy kilépésök előtt a királyt kapaczitálják annak szükségéről, hogy utódjaik kinevezésének feltételéül tegye a velünk megállapitott programm erélyes fenntartását. Ezt más uton is ajánlani kellene a királynak: ismerős Ön Rattazzi urral?
V. Egyébiránt kivánatos, semmit el nem mulasztani, a mi a Garibaldival való összeütközést elhárithatná. Okom van hinni, hogy ha Bixió ur (a párisi) megbizást kapna Nápolyba menni, igen jó, talán eldöntő befolyást gyakorolhatna Garibaldi határozatára, nemes érzelmeihez adresszálván magát. Nagy s veszélyes tévedés volna Turinban azt hinni, hogy a királynak hatalmában van akármit is tenni, ajánlani Garibaldinak, a minek csak gondolatja is sértés volna. Garibaldi előtt csak két ut lehetséges; vagy nem engedni s dominálni a helyzetet, vagy azt mondani: az első felvonásnak vége, tiz millió népet adok, rendezzétek, fejtsétek ki belőle az erős contingenst a második aktushoz, – ha annak ideje eljő, ismét sikralépek, addig megyek káposztámat kapálni Caprerába. E második magasztos állás a történelemben, minek mása nincs. Cincinnatusé aránylag semmi, Garibaldi lelke nem fogékonytalan a büszke alázatosság ezen ambitiójára, csak kéz kell, mely megpenditeni tudja lelke hurjait..... Bixio talán tudná.
De ha minden kormány szegény arra, hogy Garibaldinak adhasson valamit, arról gondoskodni, hogy Garibaldi környezetéből azok, kik existentiájukat az ő csónakjába vetették, biztositva érezzék jövőjüket, a, lehető legnagyobb szükség volna. Ez eddig kikerülte Cavour gróf figyelmét. Használja rá Bixiót.
Ámde Bixio nem fogja magát feltolni, ha fel nem kéretik. Fel kell kérni s biztositásokkal ellátni.
Emlitse Ön ezeket nevemben a miniszterelnöknek s Farini urnak, de bocsássa előre, hogy e tanácsadásra nem avatkozási viszketeg, hanem a közös veszély szemlélete unszolt.
Kossuth.
– 24-én.
Épen most hallom hiteles kutföből a hirt, hogy a francziák császárja mégis csakugyan meghivást kapott a varsói értekezletre. Ha ez áll, s ha csakugyan küld követet vagy maga megyen, akkor a varsói tanács nem anti-napoleonos coalitió, hanem a forradalmi elv elleni complott természetével birand, s ha igy, akkor Velencze eladása alkalmasint ajánltatni fog az osztráknak, mint szinte hogy azzal, a mit birodalma egységének nevez, megegyeztethető conczessiókkal csendesitse le Magyarországot. Engedend-e az osztrák ennek a tanácsnak, nem tudom; de nem tagadom, félek a varsói complottól, ha a franczia kormány részt veszen a gyülésben, Ügyelni kell a lehetőségekre, iparkodjék Ön, de vigyázattal, tájékozni magát, mint vélekednének Turinban Velencze megvételének lehetősége felől, a mi őket ugyan a háboru szükségétől pillanatnyilag felmentené, de Ausztriát jövendő bosszura erősnek hagyná.
A Garibaldival való czivódás mindinkább veszélyes alakot ölt, Nigra miniszter ur ma sürgöny által szólitja fel miniszterelnököt, hogy kérje fel Bixio urat a missióra. Legyen tehát szives képviselő ur, fentebbi utasitásom értelmében, a miniszteriummal nevemben is haladéktalanul szólani.
Fanti tábornok hadügyminiszternek Garibaldit szerencsés s merész kalandornak bélyegző proklamátiója itt általánosan rossz vért csinált a közvéleményben; közönségesen azt hiszik, hogy minél határozottabb a király s miniszteriuma meg nem engedni, hogy Garibaldi Olaszhon ügyét valami gondatlan lépéssel veszélyeztesse, annál illendőbb, annál politikaiabb, de sőt az igazság is követeli, hogy a király azon férfiu ellen, ki koronájának gyöngyei közé Nápolyt és Szicziliát csatolja, személyes sértéseket ne engedjen. Itt azt hiszik, hogy Fanti tábornok elbocsátása a Garibaldival kivánatos jó egyetértés helyreállitására sokat tehetne. Ha Önnek e véleményt, mint párisi tényt discrétióval emliteni alkalma nyilnék, minden esetre gonddal legyen, hogy azt nem javaslás, hanem csak hirjelentés gyanánt emlitse.
Kossuth.
Pulszky válasza.
(Kivonat.)
Turin, szeptember 27. 1860.
Van szerencsém jelenteni:
1. Párisba megküldték a hitel-levelet számunkra negyvenötezer frankig. Nigra eltávozása e részben nem teszen semmi akadályt. Conte Gropello követségi titkár ott marad s a kifizetés reá van bizva.
2. A fegyverelszállitás gyorsan eszközöltetik. Vetter altábornagy azon volt, hogy ágyutalp, kerék-, kovácsműhely, lószerszám, egy szóval: minden, a mire szükségünk lehet, felrakassék a hajóra. Dicséri Benzi és Pettinengo tábornok szorgalmát, pontosságát, szolgálatra készségét.
3. Cerrutti elment. Génuába indul holnap, szintugy Morin (Matheidesz), kivel tudattam még ma Klapka tábornok figyelmeztetését s illetőleg utasitását a legnagyobb discretio s titoktartás iránt.
4. Szerbiát illetőleg: Milos csakugyan meghalt. Figyelmeztetem a miniszterelnököt; hogy Mihály javára tegyen mindent, a mit tehet, Belgrádban és egyebütt, feltéve, hogy nem Garasanin* a Tuilleriák jelöltje.
Én Milos halálának esetére mindig s mindenütt azon nézetemnek adtam kifejezést, hogy Mihály herczeg reánk nézve végtelenül jobb, mint Karagyorgyevics; de Garasánin végtelenül. jobb; –mint akárki más.
5. A varsói összejövetel iránti érdekes felvilágositást tudomásul vettem.
6. A lehető miniszteri válságot illetőleg: Cavour és Farini jó lábon állnak Rattazzival s mindenbe be fogják avatni. Én öt nem ismerem személyesen; azonban ismerem barátait. Ha csakugyan bekövetkeznék a válság, jó volna talán, ha a királynál kihallgattatást kérnék, melyben a velünk megállapitott programm erélyes fenntartását kérném s más utakon is fogom ajánltatni.
7. Garibaldival sokkal veszélyesebb a dolog, mint a minőnek látszik. Bertaninak már sikerült Bixiot (Ninot), Medicit, Cosenzet, Pallavicinit gyanuba hozni, minthogy mindezek egyformán ajánlják a kibékülést. A minisztérium csaknem lemondott a mostani körülmények közt a kiegyenlithetésről s az események folyamától várja ezen feszült állás változtatását. Bizik a parlamentben; a velenczei eladást nem hiszi. Fanti proclamatiója nem Garibaldit, hanem Lamoriciéret bélyegezte merész kalandornak: roppantul sajnálják itt a félreértést s Fanti ostoba stylusát, mely oly félreértésre adhatott okot.
Turin, október 1. 1860.
Farini s Artom azt mondják, hogy lemondtak itt minden reményről, a viszály kiegyenlitése iránt s miután se Pallavicinire, se Nino Bixióra, se Cosenzre, se Medicire, nem akar hallgatni a dictator: más módon akarják a dolgot végezni. A módot nem mondta meg nekem Farini, azonban ugy tudom, hogy a mint a kamarák megadják bizalmi szavazatukat, Sziczilia a piemonti sereg által fog elfoglaltatni. A brigada del Re e czélból máris hajóra szállt s elindult. Azután a király élére áll római seregének, lenyomul Gaetának, elfoglalja: s meglátja, vajjon Garibaldi mer-e ellene kardot rántani? Farini a királylyal ment s aligha nem marad Nápolyban. Garibaldi mostani decretumait semmi esetre sem fogják ugy tisztelni, mint a Ricasoliét, minthogy állását oly alapra fektette; melyet itt elfogadni lehetetlen. – –
Épen most hallom, hogy Garibaldi megigérte 25-én, hogy elcsapja Bertanit, ez azonban 27-én még mindig oldala mellett volt. Ha csakugyan elcsapja Crispivel együtt, akkor kiegyenlittetik a viszály.
Fanti proclamatióját semmi olasz ujság nem magyarázta Garibaldira.
A kamrában Garibaldit annyira kivánják kimélni, a mint csak lehet. Legtöbbet várnak a király személyes jelenlététől Nápolyban s találkozásától a dictatorral.
(Aláirva)
Pulszky.
E várakozás teljesen igazolva lett. A király jelenléte Nápolyban, kapcsolatban a győzelemmel, melyet Cavour politikája az alpesaljai parlamentben kivivott, a helyzetet jó kerékvágásba terelte, s Garibaldi magasztos polgárerénye a méltán rettegett bajoknak véget vetett.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem