Tököly második felkelése.

Teljes szövegű keresés

Tököly második felkelése.
Thököly második (1682.) felkelését fényes siker koronázta: Kassa és Fülek elfoglalása után az egész felvidék hatalmába került, a kuruczok előtt az út egész Bécsig nyitva állott. Eszterházy nádor, Lipót rendíthetlen híve a veszedelmet megakadályozandó, a dunántúli főurakkal folytatott tanácskozás után 1683. január 16-án küldte szét a védelmi utasítást, mely szerint a törökök és Thököly hadai ellen a vasvármegyei főurak következő mennyiségű katonát állítanak ki:
Batthyány Kristóf
200 lovas
Zichy István
50 lovas
Batthyány Ferencz
30 lovas
Batthyány Ferencz
50 gyalogos
Széchy Péter
25 lovas
Nádasdy István és Ferencz
10 lovas
Nádasdy István és Ferencz
10 gyalogos
Vasvár szombathelyi káptalan
10 gyalogos
Vasvár szombathelyi káptalan
10 lovas
Vasmegye
50 gyalogos
Batthyány Ádám
700 lovas
 
219A Kassán egybegyült rendek ezalatt Thököly részére a szükséges hadi költséget megszavazták és, a szultán támogatását kikérendők, a portához küldöttséget menesztettek, a felvidéki és erdélyi vármegyék pedig megkezdték a fegyverkezést.
A hadikészülődésekre a bécsi kormány is mozgósitáshoz látott.
Míg lotharingiai Károly herczeg 32.000 emberből álló seregével Köpcsénynél táborozott, Batthyány Kristóf és Ádám grófok vezérlete alatt mintegy 6000 főnyi sereg Győr és Körmend közt április havában a Rába folyó balpartját szállotta meg.
Kara Musztafa nagyvezér, elbizakodott, dícsvágyó férfiú, Bécs elfoglalását tűzvén ki feladatáúl, 230.000 főnyi hadával betört Magyarországba. Junius 15-én már Dárdánál állott, honnan kiáltványt bocsátott ki Thököly érdekében, majd ennek küldöttségét fogadva, Thököly kuruczainak vezetése alatt a török portyázók Somogy és Zalavármegyéket árasztották el.
A kuruczok közeledtére Batthyány Ádám, a kire a körmendi Rába-híd őrizete volt bízva, seregeit visszavonta, maga pedig Német-Ujvárba vonult.
A vármegye nemessége nem hajlott a nádor felhívására: húzták, halasztották a felkelés kiállítását, míg végre az alispánok vezérlete alatt a nemesi felkelés a Rába átjáróinak őrizetére indult.
A török csapatok ezalatt feltartóztatlanul vonúltak Vas és Veszprémvármegyéken át és közben Kemenesalján negyven falut felégettek. Lotharingiai Károly herczeg seregét a Dunán átszorítva, a nagyvezér julius 12-én Magyar-Óvárnál, 18-án pedig már az ausztriai széleken táborozott.

GRÓF ERDŐDY GYÖRGY. Az orsz. képtárból.
A vármegyék egymásután hódolnak meg Thököly zászlója előtt. Pápa julius 7-én kaput nyit Barkóczy Ferencz grófnak, Thököly kommisszáriusának, mire a volt várnagy utján Sopront is felhívja csatlakozásra, maga pedig Vasmegyébe jön, hogy az itteni főurakat a felkelésre megnyerje.
Barkóczy küldetése reményen felül sikerült. Egymás után lesznek Thököly híveivé: Draskovich Miklós, a sárvári vár ura, Batthyány Kristóf és Ádám grófok, Erdődy György gróf, Nádasdy Ferencz, István és Tamás (a kivégzett országbíró fiai) és Széchy Péter. Példájukat csakhamar követi a nemesség is; közte Bezerédj István, Dömölky András, Káldy Péter, Sibrik János, salamonfai Rátky Gáspár és Boldizsár, Szalay Pál. A városok közül Szombathely tüzi ki legelőbb a felkelők zászlóját.
A megréműlt Kőszeg, hogy egyelőre nagyobb bajtól szabaduljon, Barkóczy seregének élelmezését vállalja el, a jezsuiták és más császári érzelmüek, 220látván a helyzet tarthatatlanságát, Ausztriába menekülnek, azonban útközben Batthyány kuruczai által alaposan kifosztatnak.
Julius 19-én Kőszeg is meghódol Nagy Ferencz, Thököly biztosa előtt s ezzel egész Vasvármegye Thököly híveinek hatalmába jutott. Egymásután szállítanak élelmet a bécsi török táborba julius 29-én Draskovich, a szombathelyiek, majd a kőszegiek, végül aug. 7-én a Batthyányak is.
Mig Thököly seregei, Szalai Pál vezérlete alatt, a várakban telepednek meg, addig Nagy Ferencz kurucz csapata a Lapincs folyó vidékére vonul és, miután Batthány Kristóf által a németujvári várba hirdetett általános felkelés következtében serege számban gyarapodott, a folyó túlpartján tanyázó stájer hadat egy merész támadással visszaszorítván, Stájerországba tett portyázó kirándulást.
Az események azonban két hét alatt óriási fordulatot vettek. Bécs városának Sobiesky által történt felmentésével a Thököly-felkelés ügye egy csapással megsemmisült. A nagyvezír eszeveszett futással keresett menedéket s előhada már másnap a Rábczánál volt.
A nyomában száguldozó császári seregek előtt egymásután hódolnak meg Thököly leghűbb emberei s a felkelés legfőbb támaszai. Szeptember 27-ikén Kőszeg fogad be császári őrséget; egymásután hódolnak meg Draskovich, aki Bécs felmentésének hírére sárvári várába zárkózott, a Batthyányak, Nádasdyak, Széchy Péter, míg a többi felkelők nagyrészt bebörtönöztettek.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem