Vállaj integra.

Teljes szövegű keresés

Vállaj integra.
Marhás jobbágyok száma: 18 háznép 18 telken.
G yalog szeresek: 14 háznép 1 háztelken.
Relicták (özvegyek): 5 háznép 5 telken.
Zsellyér volt: 1.
Officiolatusok és szabadosok: egy főbíró, egy futosó bíró, egy kerülő, egy kádár az várhoz, egy nyomorúlt szeginy ember; lovas szabadosok, három régi, öt új szabados; ezt az öt szabadost Dániel János uram eskette az szabadosságra, az előtt nem voltak szabadosok, nőtelenek némelyek bennek; Horvát György nevű jobbágy Tarczali Ferencz szolgája, haza kell hozni; ácsok az várhoz voltak négyen; 18 háznép 16 telken.
Exempták: 3 háznép 3 telken.
Puszta telkek száma: 8.
Összesen: 59 háznép 54 telken, 8 puszta telek.
Jobbágyfiak száma: 71. – Lovak száma: 46. – Ökrök száma: 112. – Tehenek száma 127. – Juhok száma: 1000. – Disznók száma: 169. – Méhraj: 25.
A marhás jobbágyok általában véve jó módban voltak: 4 lovat, 8–10 ökröt, 5–10 tehenet, 100 drb juhot bírt nem egy közülök; tehén és disznó nélkül alig nehány ember van a faluban.
Census: Szent György és szent Mihály adaját annuatim adnak az várhoz hung. fl. 12.
Vámó marhát mérkiekkel együtt annuatim adnak, borjút mérkiekkel együtt adnak avagy azér báránt hármat.
Lenmagot ez egy falu annuatim egy köblöt ád.
Vajat, az kinek csak egy vagy két borjus tehene van is, minden ember egy-egy meszel vajjal tartozik; item vesling túrót egyet.
Proventus: Őszi és tavaszi vetésekből tizedet adnak az várhoz, kiből az praedicatornak sedicima (tizenhatodrész) jár; az kinek vetése nincsen, füst- avagy keresztény-pénzt ád den. 9.
470Bárányból és méhrajból is tizedet adnak; az kitől penig tized nem esik, avagy tizen felyüt az ki váltóra melyen, minden váltó bárányt 6 pénzzel, minden rajt penig 3 pénzzel váltják meg.
Disznajokból pázsittizedet, ha pedig makkra hajtják, ott tizedelik meg; az ki váltóra megyen az öregét hat – az süldőt három pínzzel váltják.
Az ki egész nyilast veszen, az várhoz minden ember egy-egy öl szénával tartozik; az ki penig nyilast nem veszen, semmit sem ád.
Valakinek káposztás kertje vagyon, ha két ember ültet is be egy káposztás kertet, minden egy kerttül az várhoz annuatim tartoznak adni százhuszonöt fő káposztát.
Csikot valaki fog vagy vészszel vagy másképpen, minden ember egy-egy veder csíkkal tartozik a várhoz, avagy egy veder csíkért den. 40.
Szántóföldek az majorsághoz az falu földétől külön vannak három járásban, avagy nyomásban; mindenik nyomásban mehet circiter búza, cass. cub, 137, némellyik nyomásban cub. 411, avagy valamennyivel több; ezeket az börvélyi majorsághoz kolálják.
Tilalmas erdő az várhoz itt kettő vagyon: egyik Ágh-erdő, vélte terem makkot; az mikor terem, az dominus terrestris disznai számára tartatik; vadalmát, az mikor terem rajta, minden ember az vár szükségére tartozik egy-egy köböl vadalmát aszalni. Az vár épületire tartják ezen erdőnek az fáját.
Az másik erdő Végh-megi nevű; ez is tilalmasban tartatik, az vár szükségire; az mint az falubeliek praetendálják, az erdőt nem régen szakasztották el az falutól az várhoz, annak előtte falu erdeje volt.
Az falunak is külön szakasztva vagyon tilalmas erdeje; az mikor kinek épületre való fa kívántatik, az bírótul szoktak kérni. Előerdeje is vagyon az falunak az ligeten, azt szabadon élik. Halászó víz itt nincsen, hanem csíkászó helyek vadnak, melynek proventusa immár ide fel speczifikáltatott.
Korcsmárlás karácsontúl fogva szent Mihály napig az dominus terrestris (földcsúr) számára kontinuáltatik, viszont szent Mihály naptól fogva karácsonig az falu számára árultatik.
Vagyon itt egy puszta major is, mely igen elpusztúlt; egy hitván csűrös kert is, mivel régenten itt is majorság tartatott, de jobb alkalmatossággal lévén Börvéjben az majorság, azért ezt is oda fordították.
Egy veteményes kert is vagyon itt, veres hagymát vetnek belé.
Kaszáló rét az várhoz három helyen vagyon: első Rétoldal, circiter 32 ember kaszáló; másik Sipos-cseréje, 5 ember kaszáló; harmadik Négy-szeg, lehet 13 ember kaszáló; azt praetendálják, az tisztek nem régen applikálták az falutól az várhoz.
Servitia. Szolgálatjoknak rendi az szerint vagyon mint az börvéjieknek és kálmándiaknak, úgy hogy minden harmadik hetet az vár szolgálatjában ki-ki maga erejével, az mire az tisztek rendelik őket, tartoznak kontinuálni; az kinek csak két ökre vagyon, ketten fognak együvé.
Szántást, vetést, aratást, kaszálást, takarást, itt az ő határokon és az börvéji majorságban tesznek; aratáskor az mint az szükség kívánja, nem az hetelés szerint, hanem az mint az tisztek rendelik, az szerint kell szolgálniok.
Mulcta: Az tizenkét forintos bírság czirkáláskor ha mi esik, az dominus terrestris számára administráltatik, kiből az udvarbírónak harmada jár; azon alól való bírság, az ki két s egy forintot nem superálja, az ispáné és az bíróé.
Határok: Czinálossal, Teremivel, Börvejjel, Vadával, Mérkkel viczináltatik, mindenfelől bizonyos megjegyeztetett jegyekkel és hantokkal lévén meghatároztatván.
Notandum: Ezen határon vagyon egy pokolmalom is, mely nem az várhoz bíratik, hanem Sipos György nevű nemes ember bírja per donationem, az melyről exstál levele.
Következnek Vállajon az kiknek minemű immunitások vagyon, azokról való leveleknek pariái:
1. Bethlen István 1647 aug. 20-án kelt levele a falu kocsmárlás rendéről, melyben megtekintvén szegény vállaji jobbágyinak az számtalan úton járók miatt való sok teherviseléseket ollyan országutában való létek miatt, könyörgésekre megengedte, hogy ennek utána esztendőnként szent Mihály naptól fogva karácsonig falu számára legyen az korcsmárlás, de úgy hogy magán való személynek senkinek ne legyen maga számára szabad bort árulni, hanem mindenkor az megnevezett kántorban falu számára árulják, hogy így az sok úton járókra való költséget abból is az mit azzal érnek, inkább kitellyesíthessék; de azt ne a bírák s egyéb falubeli emberek költsék magok torkára, hanem az falu közönségére.
2. Az vállaji határ eligazításáról való levél ugyancsak Bethlen Istvántól, 1646 máj. 30.
3. Sipos János, Sipos György, Sipos András s mások exemptiói, és nehány lovas szabados szabadságáról való levél.

II. Rákóczy György.
(Az Orsz. Képtárból)

Mustafa nagyvezér.
(Az Orsz. Képtárból)

Montecuccoli.
(Az Orsz. Képtárból)

Teleki Mihály.
(Az Orsz. Képtárból)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem