A mária-pócsi kegykép. A mária-pócsi templom építése.

Teljes szövegű keresés

A mária-pócsi kegykép. A mária-pócsi templom építése.
Midőn a mária-pócsi templomban a jelenlegi kép 1715-ik évi julius 35021., 22. és 25. napjain „csodálatosan könyezett,” a munkácsi gör. kath. püspök, az egri római kath. püspök főhatósága alatt lévén, gróf Erdődy Antal egri püspök két kanonokját, Kis Jánost és Kis Antal Jánost, Bizánczy György nagy-kállói gör. kath. lelkész és püspöki helyettes kiküldése mellett, bízta meg, hogy a Mária-kép csodálatos könyezése tárgyában szigoru vizsgálatot tartsanak. A nemcsak egyházi, de világi kath. és ev. reform. vallásu egyénekből álló vegyes bizottság – számszerint 15 – meggyőződvén arról, hogy ez ügyben semmi csalás vagy fondorlat fenn nem forog, s itt emberi elmét és erőt felülmúló csodálatos eseménynyel állnak szemben, ez értelemben tett jelentést az egri püspöknek, a ki 1715. szept. 19-én kelt leiratával rendeli Bizánczy György nagy-kállói gör. kath. lelkész és püspöki helyettesnek, hogy a Bold. Szűz-Anya csodálatosan könyező képét a pócsi templomban a kath. hívek köztiszteletére tegye ki. A kegyképhez zarándokló hívek nagy száma szükségessé tette a régi fatemplomocska helyett egy megfelelő díszes templom felépítését. A mária-pócsi kegyhelyi templom építési terve tulajdonképpen Hodemárszky József lelkében fogamzott meg, kit munkácsi püspökké I. József király 1707-ben nevezett ki, de mivel a templom és evvel kapcsolatban a szeretetház felépítése iránt beadott kérvénye – az egri püspök kedvezőtlen ajánlata miatt – sikertelen maradt: a kegyhelyi templom építésének dicsősége Bizánczy György munkácsi püspökre szállott, ki 1731-ik évi szept. 8-án a jelenlegi díszes templom alapkövét nagy ünnepélyességgel letette. Bizánczy György püspök 1733. évben bekövetkezett halála után a templom építését Olsavszky Simeon és Blasovszky Gergely folytatták és 1756. évben Olsavszky Manuel püspök teljesen befejezte, ki, daczára a több oldalról felmerült ellenkezéseknek, 1749. évi szeptember hó 8-án felszentelte. A mária pócsi templomban szentelte fel Olsavszky Manuel kőrössi püspökké Bozsitskovics Lászlót 1759-ben. Végre 1767. évi november 5-én Olsavszky M. püspök elhalván, minden külső pompa nélkül nevezett év nov. 9-én, a mária-pócsi templom alatt levő s általa előre elkészített sírboltban örök nyugalomra helyeztetett.
A mária-pócsi templom építésének kezdetéről és befejezéséről a következő felirat tanuskodik:
ANTISTES PRIMVS BIZANTIVS IVIT HONORI
VIRGINEO TALES AEDIFICARE LARES.
EXVRGVNT OLSAVSZKI SVB MANVELE FINES
GLORIA LAVSQVE DEO, VITA PERENNIS EI.
E feliratból kiolvasható az építés megkezdésének ideje: 1731. és a befejezés éve: 1756.
A kegyhelyi templom díszes képállványának (ikonosztazion) készítése 1785-ben kezdetett meg és 1788-ban fejeztetett be. Az ízléses arányosságával kellemes hatást ébresztő, 50 m. magas, hatalmas két torony 1856-ik évben Harmadi Manasses zárdafőnök által bádoglemezzel fedetett be, mely építési munkát Mikita Máté akkori házfőnök, később a Szent-Bazil rend tartományi főnöke nagy buzgalommal folytatván, 1862. évben a templom hajóját a 3 kisebb toronynyal együtt bádog alá vétette. A m.-pócsi kegyhelyi templom ékessége és fényének emelésére törekvő nemes buzgalom örökségképen szállott át az ősöktől a zárda jelenlegi vezető egyéneire s összes tagjaira, mert a templomnak 1896-ban történt belső kifestése, külső kijavítása és rendezése, a képállványnak új képekkel való kiegészítése és gazdag bearanyozása körülbelül 10 ezer forintba került, míg az 1898-ik évben, úgy a két főtoronynak, mint az egész templomtetőzetnek és melléktornyainak czinkezett pléhlemezzel való befedése ismét 7–8 ezer forint kiadást igényelt. A kegyhelyi templomot 1896. évi julius 26-án fényes egyházi segédlettel szentelte fel Firczák Gyula püspök, 42, ez ünnepélyre Szabolcs-, Szatmár-, Hajdú-, Zemplénmegyéből összegyült munkácsmegyei lelkész és több ezer hívő jelenlétében. Ez volt az első ünnepélyes alkalom, midőn a munkácsi egyházmegyét kormányzó Firczák Gyula püspök Szabolcs vármegyében, mint főpásztor, hivatalosan megjelent.
A mária-pócsi templomban több püspök nyert felszentelést, így 1752. év november 5-én Olsavszky Mánuel püspök Palkovics Gábort svidniczi. 3511754. szept. 1-én pedig Áron Pétert fogarasi román püspökké szentelte fel. 1768. május 1-én ugyancsak itt szenteltetett fel munkácsi püspökké Bradács János.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem