A katonai kórház.

Teljes szövegű keresés

A katonai kórház.
A föntebb említett katonai kórház volt azelőtt a herczegprímás nyári palotája. 1614-ben Forgách Ferencz gróf, esztergomi érsek alapította és később Lippay érsek szépítette. (A kápolna 1861-ben épült.) Itt tette le az újonnan 168felállított magyar testőrség a hűségesküt Mária Terézia királynőnek 1760-ban. Számos fejedelmi vendéget látott.
A Grassalkovich-térről vezet a Stefánia-út a magy. kir. államvasutak főpályaudvarához. Ez a város legszebb és leghosszabb utczája. Jobbról-balról szép épületek szegélyezik. A végén, az Aulich Lajos-utczában emelkedik az új csendőrségi palota. Innen visz föl az út a hatalmas (Mária oltalmáról elnevezett) árvaházhoz, a pompás Bellevue-mulatóhoz, majd a Mély-úton a mély-úti kápolnához, hegyi díszkerthez, csokoládé-kerthez és a kálvária-hegyhez s kápolnához, a mely 1861-ben épült. A mély úti kápolna 1824-ben épült, a régi, fából készült kápolna helyébe. Azóta többször megújították.
Ugyancsak a Stefánia-úti vámtól vezet az út (Lamacsi) a Vörös-hídhoz és innen a Szalma-kunyhóra és a Zerge-hegyre, majd a lőporgyárhoz, a szárazmalmokhoz és a regényes fekvésű Vaskutacskához. Az itteni fürdőépületet 1826-ban emelték. (Azelőtt Ferdinánd király fürdőjének nevezték.)

Pozsony. – Frigyes kir. herczeg palotája.
Körper K. felvétele
A főpályaudvart legközelebb jelentékenyen kibővítik. Forgalma évről-évre emelkedik. Ez a pályaudvar állomása a bécs–budapesti, zsolnai és szakolczai vonalaknak.
Még csak azt akarjuk fölemlíteni, hogy Pozsony falai között jelent meg először a legelső magyar hírlap (1780-ban), a „Magyar Hírmondó”; itt pöngette lantját a „Csikóbőrös kulacs” dalosa: Csokonai Vitéz Mihály s itt adta ki 1796-ban a „Diétai magyar múzsa” czímű poétai heti folyóiratot. Fejér György, a magyar történeti irodalom egyik úttörő munkása s a Codex diplomaticus r. Hung. megindítója, kispap korában a pozsonyi várban nemcsak színdarabokat dolgozott és adott ki, hanem az iskolai Thaliát is új életre keltette.
Kölcsey Ferencz, Wesselényi Miklós, Kisfaludy Sándor és Károly, Czuczor Gergely, a Dessewffyek, Garay János, Bajza József, Toldy Ferencz, Szemere Pál és Fáy András stb. részint itt jártak iskolába, részint pedig itt laktak.
* * *

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem