A vármegye tevékenysége.

Teljes szövegű keresés

A vármegye tevékenysége.
A vármegyék helyi önkormányzati működésében a XVIII-ik században legjobban a vármegyék közgazdasági tevékenysége domborodik ki. Nesselroda főhadibiztos 1729-ben azt jelentette az adókivető bizottságnak, hogy „Heves vármegye és Külső-Szolnok vármegyék portáit hattal emelhetik, mert jó és kiterjedt „határa, sok a szőleje, híres bort termel, nagy a baromtenyésztése; lakóhelyeinek száma és népessége szaporodik. Eger városán ellenben könnyíteni kell, mert jövedelme csak borából van és 1724-ben lakosai nagy számára való tekintettel túlságosan emelték adóját.” Az 1711-ik évtől rohamosan szaporodtak az egész országban a birtokadományozások és birtokvételek. Nagy birtokosa volt Heves vármegyének Orczy Lőrincz, ki összevásárolta a kincstári birtokokat, tömeges volt a nemesítés; a nemesek folytonos számának emelkedése a kincstár megkárosítását jelentette. Ezért a király megsokalja a nemesítések tömegét és 1720-ban már csak ilyen megjegyzéssel fogadja el az ajánlásokat „még ez egyszer placet.” A nemesítésnek másrészt nagy jelentősége volt; az ország kultúráját előmozdította és a magyarság eszméjét megszilárdította. Ugyanis akkor minden jog, szabadság, birtok a kiváltsághoz volt kötve és csak a nemesség ragaszkodott igazán a magyar földhöz, csak az lelkesedett igazán a magyar alkotmányért. A király 1723-ban elrendelte a nemesség összeírását a nemesi diplomák alapján. Ez évben Heves vármegyében, Gyöngyösön, a nemesek száma 160-ra ment, legtöbben voltak még Szenterzsébeten, Besenyőn, Bócson, Leleszen, Hatvanban, Csépán, Várkonyban és Túron. Ványára ez időben telepedett mintegy 100 nemes. A Tiszavidéken vannak még nagyobb nemesi telepítések, Szentivánon és Törökszentmiklóson; továbbá a Tisza mentén Erken, Verpeléten. Mivel ezek között itt a puszta nemesi földeket kiosztották, azért „conventionatus”-oknak nevezték őket.8)
8) U. o. IV. 178.
Nagy gondot fordítottak a jobbágyságra és cselédségre. A vármegye 1719 ápr. 18-i gyűlésén szabályozta a cselédügyet, akkor Szent György napját mondta ki szerződési időnek; az újév első napját beállás napjául Heves vármegye csak később rendelte el, így találjuk már 1741-ben. 1719-ben megállapították a cselédség fizetését is, de ezt szintén 1723-ban módosították. Öregbéresnek fizetése legyen 10 magyar forint, ruházata: szűr, abadolmány, nadrág, 2 pár saru, egy fejelés, vagy 9 cserzett bocskor, egy pár bőrkapcza, fekete süveg, kétpár fehérruha, két kila búzavetés. Tartására, ha nincs a gazda ételén, 12 pozsonyi kiló kenyérnek valót, egy süldőt, 30 font sót, egy mérő lencsét, borsót, kila árpát, kila kölest rendeltek. Második béres fizetése 8 forint és ruházata, élelme, mint az öreg béresé. Vinczellérnek 6 forint, posztóruha, dolmány, nadrág, két esztendőre mente a fizetése. Juhásznak fél ruha-illeték, a nyári és téli ellátásért két-két bárány, vasárnapi tej, kocsisnak évi 10 forint, ruházat, posztóból két évre egy mente, két pár csizma, felsőruha, élelmezés járt. A bérszabály betartására mindenki bírság terhe alatt volt kötelezve.
A vármegye az iparosok czéhrendszerével szemben a közönség érdekeit megvédelmezte az árszabások, limitatóik közzétételével. Heves vármegye az 1659:71. t.-czikk alapján 12 forint bírság terhe alatt a kettős vármegyére 1722-i közgyűlésén állapított meg új árszabályzatot.10) Ebben az időben már mintegy 20 czéhbeli ipar volt Egerben és Gyöngyösön. A czéhekbe csak kath. vallásúak voltak felvehetők, felvételük előtt a tagok gyónni tartoztak. – A közlekedés könnyítésére hídakat építenek. 1716-ban rendelte el Hevesvármegye a halászi, atkári, debrői, dalpüspöki, sárréti, kígyósi, szalóki, nagyúti, laksói, bodi hídak kiépítését közmunkákkal. A szolnoki tiszai hídat egészen kijavították.11)
10) Vármegyei jegyzőkönyvből többször közli Szederkényi i. m. IV. 143–149. i. m. IV. 184–185.
11) Szederkényi i. m. IV. 183.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem