Kormányzó.

Teljes szövegű keresés

Kormányzó.
A „gróf” és a „grófné” termeiben, fényes estélyein és ebédein találkozik évenkint kétszer-háromszor, gyakran többször is egész Fiumei 156arisztokráczia stb., a mi a sokfelé húzó fiumei társadalmat időnként szerencsés kézzel egységes mederbe tereli s egymáshoz mind közelebb hozza.
Fiume mai társadalmi mozgalmainak élén a közelmult napokban Batthyány Lajos gróf a legutóbbi kormányzó és neje Andrássy Ilona grófnő elsők voltak minden nemesczélú törekvés gyámolításában, jelen voltak mindenütt, a hol a társadalmi érdek megkivánta, s éppen azért Fiume társadalma nagy veszteséget szenvedett távozásukkal.
A polgárság körében Ciotta neve s főleg Ossoinack Lajos, Gelletich Miklós, Dall’Asta és Simonich Antal tevékenysége az, a mi a társadalmi mozgalmak fényes sikerét biztositja. A fiumeieknek tömeges kirándulása Magyarország megismerése végett ismételten Budapestre és Debreczenbe, nagyrészt Gelletich Miklós és Dall’Asta lelkes agitácziójának eredménye.
Ossoinack társadalmi tevékenységénél azonban, melylyel Fiumenak minden közhasznú dolgában részt vesz, nevezetesebb az az érdem, melyet a magyar tengeri kereskedelem felvirágoztatása körül szerzett. Az ő érdeme első sorban (mint a tengerészetet ismertető fejezetben megirjuk) a független magyar tengeri hajózás megteremtése, azután a magyar liszt tengerentúli szállítása és a dongakereskedés Fiuméba terelése.
Ossoinack fiumei születésü. Nagyatyja a század elején hajótulajdonos volt s Dalmácziával és Olaszországgal üzte a cserekereskedést. Egyik hajóját Lissánál a francziák, a másikat 1811-ben az angolok a Fiumara-csatornában elégették.
Ossoinack Lajos elvégezvén tanulmányait a laibachi és gráczi kereskedelmi akadémián, a tengerészeti kereskedelemre szánta magát s e szakmában Triesztben, Odesszában, Hamburgban, Londonban és New-Yorkban művelte ki magát. 1874-ben tért vissza hazájába s megalapitotta ma is virágzó czégét. Ő kezdeményezte az angol hajóknak Fiuméban való kikötését; ő dolgozta ki Catinellivel és Smoquinával a Fiumera vonatkozó magyar állami programm alapvonalait, melyet a magyar kormány azután megvalósított. Ő emelt először szót a fiumei kereskedelmi és iparkamarában az osztrák Lloyd szerződésének felbontása mellett, a mit később Baross meg is tett. Az ő kezdeményezésének köszönhetik megteremtésüket az „Adria” az „Oriente” gőzhajózási társulatok, a rizshántoló gyár, melynek válságos időszakában élére is állott s azt mai virágzó magaslatára emelte, valamint része volt a kőolajfinomitó-gyár létrehozatalában is. Ő állitotta az első kikötői tárházat s az ő iniciativájára érintik az angol „Cunard” társaság és a Baily & Leetham társaság hajói a fiumei kikötőt.

Dall’Asta Szaniszló.
A nőegylet s az ezzel egybekötött jötékonyczélu társadalmi akczió élén Leard Józsefné áll, kit e téren az előkelő urinők kiváló társasága, különösen pedig Herczegh Teréz testvér (Herczcegh Mihály, budapesti egyetemi tanár testvérhuga), a Mária-árvaház fejedelemasszonya gyámolít.
A társas élet mozgalmait Fiuméban a következő egyesületek irányítják:

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem