Rizshántoló és keményitő-gyár.

Teljes szövegű keresés

Rizshántoló és keményitő-gyár.
Első helyen áll ezek közt a Fiumei első magyar rizshántoló és rizskeményítő-gyár részvénytársaság gyártelepe. A társaság székhelye Budapesten van; alaptőkéje 800,000 forint.
A rizshántoló-gyár Fiume külvárosában, Ponsalban fekszik, közel a tengerparthoz. A fiume–voloscai országut mentén 32,000 négyzetméternyi területen épült és két elkülönitett ipartelepből áll: a rizshántolóból és a keményitőgyárból.

Részletek a fiumei rizshántoló és keményitő gyárból.

Részletek a fiumei rizshántoló és keményitő gyárból.
A hatalmas épület külsejének feltünő sajátsága, a tetőig érő vaslétrák sora. A létrák mellett vascsövek vannak megerősitve, a melyekből minden emeleten forgatható fecskendezőcsövek nyulnak ki, melyek segélyével tűzveszély esetén azonnal elfojthatják a tüzet. E czélra két, egyenkint 100 lóerejű gőzszivattyú áll készenlétben, a mely a tenger vizét pár percz alatt bevezetheti az egész csőhálózatba.
A rizsgyár 1882-ben kezdte meg az üzemét. A rizshántoló a legmodernebb malomgépekkel van felszerelve; a hajtóerőt 1200 lóerő szolgáltatja, az egész telep villamvilágitásra van berendezve. Évi gyártási képessége 500,000 métermázsa és igy kétségkivül legjelentékenyebb e nemű ipartelepe nemcsak Magyarországnak, de az egész a monarchiának. Az utolsó években átlag 250,000 métermázsa hántolt rizst és 20,000 métermázsa rizsmorzsát termelt; Az utóbbit, fogyasztási czélra alkalmatlan lévén, keményítőgyártásra használják. A gyár termelési képessége évi 400,000 mm. rizs és 30,000 mm. rizskeményitő. A hántolt rizst leginkább a monarchiában helyezi el a gyár. Azelőtt Törökországba is jelentékeny mennyiséget exportált, de a növekedő verseny miatt ezzel fel kellett hagynia.
A rizskeményítőgyár a gyártelepnek több mint felét foglalja el és szintén a kontinens legnagyobb ilynemü ipartelepei közé sorolható. Fel van szerelve a technika minden vivmányával és versenyképességét mi sem bizonyitja jobban, minthogy magába Angliába 8–9000 métermázsa keményitőt szállit évente. A rizskeményítő mellett fénykeményítőt is gyárt, a mely a fehérnemű fényesítésére szolgál. A fiumei keményítő, a melynek védjegye egy fehér elefánt, mindenfelé egyre nagyobb használatnak örvend. A rizskeményítőgyár az utolsó időben évenkint 20,000 métermázsa 269keményitőt termelt, a melynek csaknem a felét külföldre szállította. Termel ezenkivül a rizshántoló és rizskeményítőgyár melléktermény gyanánt 50–60,000 métermázsa rizslisztet és rizskorpát. A gyártelep összes munkásainak száma 395, közülük 145 nő.
A fiumei rizshántoló és rizskeményitőgyár vezető igazgatója Ossoinack Luigi; a gyár készitményeinek eladását a fiumei hitelbank eszközli.
A fennálló négy tésztagyár, a melyek közül egy Szusákon van, 10,500 métermázsa különféle tésztát és makaronit készit s ebből 3990 métermázsát exportál a tengeren, ebből 3421 métermázsát a belföldi kikötőkbe, a maradványt Angliába, Törökországba és Braziliába. A tésztagyárak egyike, a Cartesio, Curti & Co.-féle részvénytársasági alapon működik 11,000 forint alaptőkével. A másik három tésztagyár tulajdonosai a Clementi Luciano, Reisner Enrico és Baccich Biaggio czégek.
Tengeriből 30,000 métermázsát őröltek a vizimalmok és mellékesen a tésztagyárak.
Mesterséges eczetet 2000 métermázsát gyárt évente a Waizen testvérek szusáki czég.
Vegyészeti szerek és ezek segédanyagainak (szappan, műtrágya, keményítő) készítésével, továbbá kőolajnak földolgozásával öt gyár foglalkozott, ezek közül három más iparággal egybekötve.
Legfontosabb ipartelep e csoportban a budapesti kőolajfinomító részvénytársaság fiumei telepe, a mely egész a legujabb ideig Magyarország, sőt a kontinens legnagyobb finomitója volt s talán még ma is az, ámbár előbbi fontosságából 1896-ban sokat veszített. A kőolajfinomító részvénytársaság 2,200,000 forint alaptőkével dolgozik és a fiumein kivül még Oderbergben és Brassóban van gyártelepe.
Fiume ipartelepei közül a legkiválóbbak egyike a kőolajfinomitó gyár. Az 1882. évben épült s az Ausztria és Magyarország között létrejött vámkiegyezésnek köszöni létét. Ennek értelmében ugyanis a fogyasztási adó azt az országot illeti, melynek területén a fogyasztási adó alá eső czikket előállitják; e körülmény ösztönözte a kormányt arra, hogy megfelelő kedvezményekkel a gyár létrejöttét biztositsa.
A gyár felépitésének egyik alapfeltételét képezte a külön a kőolajbehozatal czéljaira létesitett kőolajkikötő, mely a tengerből feltöltés által nyert területen fekszik. A gyártelep területét egy egész sziklahegy robbantás utján való eltávolítása által nyerték, s az itt fejtett mintegy 4.3 millió métermázsa kőanyagot a kikötő feltöltésére használták föl. A gyártelep oly nagy arányokban épült, hogy évenként is félmillió métermázsánál több finomitott kőolajat termelhet, a mi Ausztria és Magyarország szükségletének mintegy 30%-át teszi ki. A tömeges szállitás gyorsaságát czélzó kitünő berendezésénél fogva képes naponkint 5000 métermázsa kőolajat hordókban és kannákban és egyidejűleg ugyanannyit tartánykocsikban elszállítani. E mellett a melléktermékek, mint benzin, ásványkenőolajok, paraffin, az olajgáz előállitására szolgáló gázolaj stb. gyártására is be van rendezve. A kenőolajgyár évenkint körülbelül 100,000 métermázsa, ásványkenőolajat, a paraffin-osztály pedig körülbelül 5000 métermázsa paraffint képes gyártani. Melléktermékként szerepel még a szurok és a pirszén is. Az ipartelep keretében műtrágyagyár is dolgozik, mely körülbelül évi 500 kocsirakományi műtrágyát állit elő. A kőolaj szállítása a déli vidékekre Tirolba, Dalmácziába, Olaszországba stb. ládákban történik, melyekben két-két bádogkanna van. E kannák gyártására szolgál a kannagyár mely a gyártelepnek kétségkivül egyik legérdekesebb osztálya; évenkint mintegy 300,000 bádogkannát gyárt.
A gyár az északamerikai és franczia legelsőrendű finomítók mintájára rendeztetett be; eredetileg amerikai nyersolaj feldolgozására volt tervezve és három éven keresztül csupán ilyet finomitott; később azonban mind nagyobb mértékben orosz nyersolajat is dolgozott fel.


Részletek a Pfau-féle konyakgyárból.
270A galicziai nyersolajtermelésben az utolsó időben beállott fellendülés természetesen maga után vonta, hogy a fiumei gyár nyersanyagnak feldolgozását is üzeme körébe vette.
A galicziai nyersolaj hozatalára, valamint a finomított termék elszállítására a társaság részére közlekedő 400 tartánykocsi szolgál.
A kőolajfinomító gyár részvénytársaságnak, melynek tulajdonát a fiumei gyár képezi, ezenkivül még Brassóban is van ily gyára, mely román kőolaj feldolgozásával foglalkozik és évenkint mintegy 75,000 mm. finomított kőolajat termel. Ugyancsak az emlitett társaság tulajdonát képezi az oderbergi kőolajfinomító gyár is, mely ugyanolyan mennyiségű finomított kőolajat képes termelni, mint a fiumei úgy hogy a társaság a monarchia kőolajszükségletének több mint felét egymaga képes fedezni. A kőolajfinomító gyár részvénytársaságnak a monarchia majd minden jelentékeny városában van raktára, a főbb helyeken tartályokkal ellátott telepe, a hova a kőolajat tartánykocsikban szállítják hordókban való továbbítás végett. Hordószükségletét a belföldön kivül még Németországból és Svájczból fedezi. Ujabb időben kisérletet tett a társaság a hordók beszerzése terén tapasztalható nehézségeken olyképen segíteni, hogy a kőolajnak vashordókban való szállítása czéljából nagy mennyiségű ily vashordót szerzett be telepei részére. Hogy a gyártáshoz szükségelt nyersolajat legalább részben ne kelljen külföldről behozatnia, a társaság már régebben próbafúrásokat eszközöltetett Magyarországon, melyek azonban eredménynyel nem jártak. 1895-ben kőolaj kutatására egy külön részvénytársaságot alapított, melynek eddigi kutatásai Galicziában már is sikerrel jártak, és mely társaság Magyarországon szintén fog fúrásokat eszközölni.
271A fiumei kőolajfinomító gyár termékeit eddig túlnyomóan a monarchiában helyezte el; a galicziai termelési viszonyok következtében az utolsó időben a kőolajpiaczon beállott változásokkal jár azonban, hogy a fiumei gyár ezentúl nagyobb súlyt fog a kivitelre fektetni. A társaság úgy az 1885. országos, mint az 1896. évi millenniumi kiállításon, utóbbin külön pavillonnal résztvett s mindkét esetben a legnagyobb kitüntetést, a nagy diszoklevelet nyerte el. A társaság alkalmazottjainak anyagi jólétére is tekintettel van, mely czélra, munkáskonyhát és munkástakarékpénztárt tart fenn; azonkivül pedig van külön betegsegélyzőpénztára. Hogy mily nagy arányokban működik e társaság, annak illusztrálására szolgáljon a következő nehány adat: 1883-tól 1896-ig mintegy 7 1/2 millió mm. nyersolajat dolgozott fel, mely után több mint 16 millió forint vámot fizetett, 1883-tól 1896-ig 6 millió métermázsánál több fogyasztási adónak alávetett ásványolajat termelt, mely után több mint 40.000,000 forintot rovott le fogyasztási adó fejében.
Magyar petroleum-ipar részvénytársaság fiumei telepe nyersolajat dolgoz fel a telep vezetését a budapesti igazgatóság intézi.

A Pfau-féle konyakgyár.
Angol-magyar olajipar részvénytársaság czég alatt Londonban 50.000 font sterling alaptőkével alakult vállalat olajgyárat épített a hajógyár mellett, mely tengerentúli magvakból fog olajat gyártani a belföld számára. Igazgató: Hoffmann. Lajos.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem