Lakásviszonyok befolyása.

Teljes szövegű keresés

Lakásviszonyok befolyása.
Valamely város közegészségi viszonyainak megitélésében a talajviszonyokon, a tiszta levegőn és világosságon kivül, a nyilvános helyiségek, utczák és terek, főleg pedig a lakóházak és az egyes lakások tisztántartására is beható figyelmet kell forditani. Fiuméban azonban még mindig silányak a lakásviszonyok, a mi magából a rohamos és zsúfoló épitkezésből, de a lakáshiány okozta házbér drágaságából is megmagyarázható. Ennek következményei, sajnos, nagyon is észrevehetők.
Sehol sincs annyi görvélyes, angolkóros gyermek, mint éppen Fiuménak ó-városában, hol a lakásviszonyok a képzelhető legkedvezőtlenebbek. Hogy is fejlődhetnék egészségében a gyermek az egy, legfölebb két apró szobából álló lakásban, a hol az egész család, legtöbbször nagyszámu család büzös, sötét helyen kénytelen meghuzódni, melynek romlott levegőjét a nedves ruha fölszálló gőze s a nyitott tüzhely fojtó füstje is terheli.
A mig az ó-város jelenlegi állapotában marad, mint a milyenben századokkal ezelőtt volt, mindig akadályozni fogja Fiume közegészségi viszonyainak kedvező fejlődését. Lassankint akképen igyekeznek az óvárosi rossz lakásviszonyokon segiteni, (mert az egész városrész lerombolása rengeteg öszszegbe kerülne s ma lehetlen volna), hogy az ó-városon kivül, ugyan csak a hegy lejtőjén, tehát szintén egészséges talajon, egész uj városrészeket építenek, ugy hogy ha nem is tünik el az ó-város, mégis az alsó néposztály számára is téres, tágas, világos és bő levegőjü lakások keletkeznek. Az épitkezési szabályokat, ugy a jó izlés, valamint az egészségügyi követelmények tekintetéből szigoruan ellenőrzik. A zsúfolt együttlakás mizeriái lassan-lassan kevesbedni fognak és a köznépnek is lehetővé válik – igaz, hogy nem olcsó áron – egészséges otthont szerezni és a köztisztaság iránt való, eddig meglehetősen elhanyagolt érzékét fejleszteni.
A köztisztaság és ennek következtében a közegészség iránt való érzék fejlesztéséhez nagyban hozzájárult a nem rég megnyitott vizvezeték. Fiume mindig bővelkedett vizben és a mint tudjuk, kiapadhatatlan forrásainak köszönheti nevét is. De a talajon át megfertőzött kutak helyébe szükséges volt jó vizet adó vezetéket késziteni. Ez 1895-ben épült föl. Áldásos következményei hamar mutatkoztak. Legelőször a járványos betegségek, különösen a tifusz megszünése, vagy legalább is ez esetek számainak megapadása. Bősége következtében a vezeték vize az utczák alapos locsolására is használható lévén, eltünik a tüdőrontó, szürke porfelhő, mely eddig, különösen nyaranta uralkodó volt a városban.
Az eddig épitett és tervbe vett vizvezetéki művekre nézve hazánkban csak két város van olyan szerencsés helyzetben, hogy közvetlen közelében bő forrásvizzel rendelkezzék, és ez Fiume és Pécs. A nálunk oly bőven fakadó források közül különösen a Zvir-forrás az, mely kitünő tulajdonságainál fogva kiválóan alkalmas arra, hogy a várost vizével ellássa. Ennek a forrásnak medenczéje hegyek által védett helyen 16 méter mélységben bugyog ki a sziklák hasadékaiból. Vizbőség idején 24 óránként 648,000, szárazság idején 172,000 hektoliter vizet ad, tehát legkisebb vizmennyisége is elégséges arra, hogy másfél millióval lakó várost is bőven ellásson vizzel. Hőfoka 7 és 7.6 R° között váltakozik és csak esős időben, különösen november hóban emelkedik 8.2 R°ra. Ilyen vizzel, melynek tisztaságát és jó 165voltát egy éven át folytatott alapos kémiai és bakteriologiai elemezések utján konstatálták, ritka város dicsekedhetik.
A végből, hogy a kevésbbé módosak is tetszés szerint használhassák a jó vizet és különösen a higiéniai érdek ellenére ne legyenek kénytelenek a vizzel való takarékoskodására, a városi tanács ugy intézkedett, hogy vizórák a felhasznált vizmennyiség ellenőrzésére ne alkalmaztassanak, hanem a költségek törlesztéses fedezésére és a vizmű fenntartására a házbérjövedelem után 4% pótadót vetett ki a háztulajdonosokra, a kik siettek azután a pótadót duplán kiróni a lakókra. Azért mégis üdvös volt a városi tanács intézkedése, mely nem kényszeriti a lakókat a vizzel való fukarkodásra. A fiumei köznép előtt eddig hirből is alig ismert fürdő-szobák és szívós rendszerü angol árnyékszékek berendezése szintén a vizmű bevezetésének első jótékony következménye, a minek az egészségi állapotra való jó hatása kétségtelen.
Sajnos, hogy a tengerparti Fiuméban, ahol édes viz is bőven áll rendelkezésre, nemcsak a köznép, de a művelt emberek zöme sem akarja ismerni a viznek az egészségre való jótékony befolyását. Még két évvel ezelőtt Fiume városának a kikötő piszkos vizében fölállított és legfölebb csak nyári fürdőzésre használt úszóházon kivül nem volt más fürdője.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem