Magyar teng. iskola.

Teljes szövegű keresés

Magyar teng. iskola.
Gerliczy Imrét az igazgatói székben Markovics Iván, a fiumei reáliskola igazgatója követte, ki első sorban a reáliskola gondjaival lévén elfoglalva, a tengerészeti iskola felvirágoztatására keveset tehetett, ugy hogy az intézet csak nagy nehezen volt képes magát 1870-ig fentartani, midőn ő felségének 1870. julius hó 28-án kelt legfelsőbb elhatározása alapján a többi fiumei iskolákkal együtt a horvát fenhatóság alól kivették. 1870. november 29-én Zichy József gróf fiumei kormányzó jelenlétében történt meg a hivatalos átadás, a melyhez a magyar kormány részéről még Catinelli Hektor miniszteri osztálytanácsos, az ujonnan felállitott magyar tengerészeti hatóság vezetője, a horvát kormány részéről pedig Jurkovich János tanfelügyelő volt kirendelve.
Az átvétellel egyidejüleg Markovics Iván helyébe Zamara Róbert tanár neveztetett ki igazgatóvá, ki az intézetet egyelőre a meglevő segéderőkkel még ugyanaz év deczember elsején megnyitotta.
Az 1870-ben átvett tengerészeti iskola távolról sem felelt meg akkori, aránylag előrehaladt tengerészetünk fejlettségének, s nem állott azon a színvonalon, melyen a többi államok hasonló czélú szakintézetei állottak. Az iskola tantervéből hiányoztak a szaktantárgyak több oly ágazatai, melyek nyomán a hajózással összefüggésben álló tudományok fejlődését követni lehetett volna.
A tanórák beosztása sem felelt meg a szakintézet követelményeinek, mert mig a legfontosabb hajózási ismeretágakat vagy csak kis mértékben művelték, vagy teljesen mellőzték, addig a mellékes tantárgyakra kelleténél több időt fordítottak.
128A szükséges reformok czélszerű keresztülvitele végett az intézetet teljesen függetlenné tették a reáliskola igazgatóságától és a tengerészeti hatóság felügyelete alá helyezték, mely hivatásánál fogva a tengerészet követelményeit legközelebbről ismervén, a hiányos tantervbe czélszerű módosításokat hozott be, s azt évről évre ujabb intézkedésekkel bővítette és fejlesztette, a tanárokat szaporította, s a meg nem felelő tanerőket képesített tanárokkal pótolta.
Ezzel kapcsolatban bővítették az iskola tantervét is, melybe előbb a csillagászat és tengerisme, később az angol és német nyelv tanítását is fölvették, mig ellenben a horvát nyelvet nem köteles tantárgynak nyilvánították.
1871. november havában ő felsége Zamara Róbert igazgatót a tengerészeti hatósághoz titkárrá nevezte ki, mire az iskola vezetését a tengerészeti szakoktatás terén elismert tekintély, Conte de Domini Vincze vette át, ki már 1852 óta tengerészeti magániskolát tartott fenn Fiuméban.
Domini az iskola ujjászervezésének megkezdett munkáját magániskolájában szerzett sok évi tapasztalata alapján dicséretes eredménynyel folytatta, esti tanfolyamot is rendezvén be, melyben a tanterv hiányainak pótlására a hajógépészet és hajózástant, a hajóegészségtant s később a hajóművelettant is külön adták elő, mivel a két évi tanfolyam a megszaporodott tárgyak előadására a mai követelmények szerint nem volt elégséges.

Fiume. – A tengerészeti akadémia.
(Funk Antal felvétele)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem