h) Az osztrák erők egyesítése Klagenfurtnál.

Teljes szövegű keresés

h) Az osztrák erők egyesítése Klagenfurtnál.
A Tarvis környékén lezajlott szerencsétlen események után Károly főhercegnek mindenekelőtt arra nézve kellett tisztába jönnie, hogy hol és mikor egyesíthetné meglehetősen széjjelmált seregrészeit. E kérdés eldöntése, illetőleg a fennforgó viszonyok között az erők egyesíthetése egyáltalában, első sorban az ellenség további magatartásától függött.
Az általános helyzetből kifolyólag legközelebbi alkalmas pontul állott a Reuss herceg parancsnoksága alatt visszavonuló osztrák főoszlopnál, mely március 23.-án, mint alább látni fogjuk, mindössze Laibachig jutott; másrészt azonban, ha az egyesülés itt végbe nem mehetett, akkor az a Száva és Dráva közti területnek földrajzi alakulásánál fogva, főkép pedig a kívánt irányban vezető használható útak hiányában, már egyáltalában alig volt keresztülvihető.
Bonaparte szerencsére szükségét érezte annak, hogy csapatjainak Tarvisnál néhány napi pihenőt adjon; csakis ennek köszönhető, hogy az osztrák erők tényleg egyesülhettek Klagenfurtnál. Állottak pedig ezek az erők a következő seregrészekből: Gontreuil különítményének maradványaiból, Mercadin hadosztályából, mely utóbbinak Oranien-dandára a Brady dandárt követve, 24. és 25-ike folyamán érkezett Villachba; továbbá Ocskay gyenge különítményéből, mely Wurzenból, Assling, Krainburgon és a Loibl hágón át vonatott Klagenfurtba; az Ocskay előtt menetelő tüzértartalék Krainburgból Laibachon át Marburgnak vette irányát; végül ugyancsak Klagenfurtra irányíttatottt a Reuss herceg gondjaira bízott főoszlop is. Ez utóbbi március 21.-én Adelsberget, 22.-én Oberlaibachot, Seckendorf a Mitrowski dandárral 21.-én Senosetschet, 22.-én pedig Adelsberget érte el. Március 23.-án Reuss főerejét Laibach körül összpontosította, Seckendorf pedig Loitschig nyomult előre; ugyanide jutott Hohenzollern is az utóvéddel, miután 21.-én Haidenschaft tájékán Bernadotte-nak támadásra indul lovasságát sikeresen visszavetette; további visszavonulását, melyet a legrövidebb úton Podkrajon át, ahová 22.-én ért, hajtott végre, a franciák már nem zavarták.
Március 23.-án délután vette Reuss herceg a hírt, hogy a franciák Tarvist hatalmukba ejtették, minek folytán Villachba tervezett visszavonulását feladva, a Klagenfurt felé való letérést határozta el és e célból erejének egy részével még aznap útba indult Krainburgba, hová 23.-án este meg is érkezett. Itt a herceg egy Károly főhercegtől vett és nem minden kételyt és félreértést kizáró parancs folytán, erejének zömével, bár ezen elhatározása furcsa színben tűnik fel, egészen 25.-ig akart megmaradni, míg Seckendorfot egy erősebb különitménnyel Loitsch és Oberlaibach tájékán szándékolta visszahagyni. Március 25-ike után Reuss már nem Klagenfurtra, hanem Stiriába szándékozott elvonulni, mihez képest tüzértartalékát máris útba indította Kraxen felé. Ez elhatározását Reuss szerencsére bejelentette Károly főhercegnek, aki nyomban parancsot küldött neki a menetnek Klagenfurtba való haladéktalan folytatására, ami tényleg meg is történt, minek folytán március 25.-én a Laibach környékén 7 zászlóaljjal, 4 önálló gyalog- és 8 lovas-századdal, összesen 4641 emberrel visszahagyott Seckendorf kivételével, az egész erő együtt volt Klagenfurtnál; Mercadin az utóvéddel Velden tájékán foglalt állást.
A francia főerő, mint már korábban jeleztük, március 27-éig Tarvis környékén maradt, s csupán egy erősebb elővédet tolt Villach felé előre. Bernadotte a Hohenzollernnel támadt 21-iki összetűzés után Haidenschaftnál maradt, s csupán Idriába küldött ki egy különítményt az ottani higanykészletek lefoglalása céljából. Dugua március 22.-én a Pittoni által elhagyott Triestet megszállván, itt egy ideig veszteg maradt; úgy ő, mint Bernadotte elővédjét 27-ike folyamán Präwaldig tolta előre, sőt lovasságuk e napon Loitschnál Seckendorf előőrseit is nyugtalanította. Erre Seckendorf, – kinek parancsa volt, hogy a vele szemben levő ellenséget a Száva és Dráva között lehetőleg soká feltartóztassa, azután pedig Marburg–Grazon át Bruckba meneteljen, – Laibachon át Tschernutschra, a Száva mögé húzódott vissza. Innen Seckendorf, hogy mindjárt végezzünk vele, 28.-án Kraxenig, 29.-én Trauzig, 30.-án Cilliig menetelt, mely napon Bernadotte Laiblachba vonult be. Április 2.-án Seckendorf Windisch–Feistritzot, 3.-án Marburgot érte el, honnan 5.-én Bruck felé indult útnak. Útközben április 7.-án Grazban Károly főhercegtől újabb parancsot vett, melynek értelmében Mürzzuschlagra kellett menetelnie, hogy aztán az ott hozzája csatlakozó Kerpen- és Mitrowski-dandárokkal Bécs védelmére siessen. Ennek folytán Seckendorf április 12.-én tényleg be is érkezett Mürzzuschlagba.
A Klagenfurt körül összpontosult és 23 1/3 zászlóaljat és 9 lovas századot, összesen 12.400 gyalogost és 843 lovast számláló erőket Károly főherceg következőleg osztotta be: Mercadin hadosztályára, mely a Brady- és Oranien-dandárokra tagozva, 9 zászlóaljban és ugyanannyi lovas században 5184 embert számlált; a Mitrowsky- és Lindenau-dandárokból alakult és 9 zászlóaljat, vagyis 4918 főt számláló Reuss hadosztályra, végül az 5 1/3 zászlóaljban 3141 főt számláló és a Lattermann- és Ocskay-dandárokra tagozott Kaim-hadosztályra.
A március 10-ike óta elszéledt zászlóaljak maradványaiból és a kiegészítés céljából újonnan érkezett legénységből a főherceg Kerpen II. tábornok parancsnoksága alatt egy 2274 főből álló további dandárt alakított, melyet szervezés és begyakorlás céljából azonnal Judenburgba küldött vissza.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem