54. A HÉTRŐL

Teljes szövegű keresés

54. A HÉTRŐL
Regényt írt egy yankee a jövendő századról, nekieresztett amerikai fantáziával, s azt a jövendőt látja és festi, melyben a közvélemény lesz a társadalom imperátora, s az államok nagyköveteiket a hírlapok centrális redakciójába küldik. Így lesz-e vagy sem – a yankee feleljen érte. A közvélemény bizonyosan nagy, átható, domináló erő lesz valamikor. Ma még csak sejtjük, hogy mi lesz. Igazi közvélemény csak kultúrtársadalomból kelhet. A mi társadalmunk még nem az. A mi korunknak édes gyermeke[i] a kisinyovi oroszok is. Sőt ezek a legédesebbek. A félkereszténység, a félhumanizmus és a félkultúra gyermekei. Minderről nem tehet senki. Tardos Viktor, a piktor-író nagy győzelmű drámájában Burrus azt kérdi a bölcs Senecától:
– Szeretsz-e te élni ebben a korban?
– Más korban úgysem élhetek – válaszol a pogány filozófus.
Más korban úgysem élhetünk. Törődjünk hát bele a magunk korába, melyet biztosan olyan kor fog majdan fölváltani, melynek ura, dirigálója a közvélemény lesz. Ma még csak ijesztjük vagy biztatjuk magunkat és egymást a közvélemény mumusával. Különösen ebben a mi magyar társadalmunkban. Itt hánytorgatjuk legtöbbször a közvéleményt. A közvélemény tudvalevőleg a sajtóban nyerné a legnyomósabb megnyilatkozást. A közvélemény – halljuk és olvassuk – csömörlik a politikától, s a közvélemény ugyancsak dirigálja a politikai állapotok kifejlését. A közvélemény sokat vár gróf Tisza Istvántól s a közvélemény leszámolt már gróf Tisza Istvánnal. A közvélemény felismeri az igazi értéket s a közvélemény csak a törtetőket kapja föl. A közvélemény az összes társadalmi erők eredménye s a közvéleményt a zsidók csinálják. Közvélemény itt, közvélemény ott.
Lehet-e még nálunk közvéleményről beszélni? A magyar társadalomban egyébként is hihetetlen hiátusok vannak. Néhány millióan ez országban még félvadul élnek csak sejtve a betűvetésről. Micsoda a távolság Pavel Vaszalitól, a havasi oláhtól – Eötvös Károlyig. És a keresztény katolikus „Új lap” sárga foltot akar a zsidók hátára varratni ugyanakkor, mikor dr. Somló Bódog az evolúció törvénye alapján siettetni akarja az időt, gyorsabban hozni el a jövendőt. Itt, a magyar társadalomban, ahol még egymásra rakva, egymásba folyva élnek a legkülönbözőbb világok, micsoda merészség közvéleményről beszélni. Újabb időben különösen sokat emlegetik ezt a nálunk nonszensz valamit. Ezért kellett körülnéznünk egy kicsit, így krónikázván a hétről…
*
A nagyváradi életre, mely a közelmúltban inkább vulkanikus volt, mint az erők rendjével ható és dolgozó, rászakadt a szezontalanság. Most már igazán abból fog kelleni élnünk, hogy a kávéházi politikusok mit tartanak az obstrukcióról. A színház bezárul. Ahogy júniusba belépünk, aki teheti, szalad faluzni, fürdőzni. Még a városházi obstrukciótól is elesünk, mivel nem adták be, s aligha adják be a bizalomszavaztató indítványt. A cirkusz csak egy hosszú hetet szánt Nagyváradnak. Csak az orfeumok lesznek állandóak. A nagy események későre igérkeznek. Az új városház megnyitása, a villamosfény, új kávéházak, új színházi heccek, Körös-ünnepély stb. De azért nem bizonyos, hogy a szezon holt szezon lesz. A politika levelesbékái biztosra veszik gróf Tisza István miniszterelnökségét és az új választást. Ez kellene a magyarnak. Halász Lajos, ki immár dr. Halász Lajos, a doktori diplomával súlyozva menne neki a nagy versenynek. Szokoly Tamás is rajta lenne bizonyosan, hogy ne legyen a parlament tovább hiányos. Az volna a holt szezon, ha csakugyan újra választana a nyáron képviselőket ez a boldog ország. Pedig eddig sem kis percentjét adta Nagyvárad a képviselőjelölteknek. De most talán megtízszereződnék ez a szám. Mindebből pedig kitetszik, hogy vigyázni kell ám nálunk a parlamentarizmusra. Nem azért, mintha nagyon igazi parlamentarizmus volna. De mi lesz ebből az országból, ha céljuk nem lesz a fölfelé törtetőknek, s olykor-olykor kenyérhez és pálinkához nem jut az ország Belényesein, Csékéin a nép. Igaza van a Bihar vármegyei föliratnak: ügyelni kell a parlamentarizmusra. – Hát [ügyel]jen is rá, aki úgy szereti, ahogy van. – Sándor Pál tegnap keserű igazságot mondott a magyar ellenzék gazdasági indolenciájáról. Nemcsak az ellenzéknek a bűne ez. A magyar gazdasági politika az, hogy választások idején egy kis fuvarpénz szóródik szét. Hát csak jöjjenek az új választások…
Nagyváradi Napló 1903. május 24.
Dyb.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem