KÉNYSZERŰ ÉS TUDATOS TÖRVÉNYSZEGÉS

Full text search

KÉNYSZERŰ ÉS TUDATOS TÖRVÉNYSZEGÉS
Az előzőekben arra mutattunk rá, hogy a feudalizmus századaiban a paraszti rendhez tartozók, alávetettségük szükségszerű velejárójaként, a hatalmi helyzetben lévők rendelkezéseinek, utasításainak hatása alatt, de a beavatkozási szándékok szelektív tudomásulvételével szervezték meg a maguk hagyományos és közösségi kultúráját, az „urakétól” karakterisztikusan elkülönülő, bár csak korlátozottan önálló világát.
A rendiséget, egyesek privilegizált helyzetét, mások jogfosztottságát felszámoló polgári korszak ehhez képest alapvetően új perspektívákat kínált a parasztok számára: az állampolgári jogegyenlőséget, s ezzel együtt az állami törvényekhez igazodás kényszerét. Jogegyenlőséget, bár a napi tapasztalatok szintjén a rendi alávetettséget csupán a tulajdonhoz fűződő viszony egyenlőtlenségéből levezetett újfajta alá-fölérendeltség váltotta fel. És az állami törvények garantálta, minden polgárra egyformán érvényes jogokat és kötelességeket, jóllehet mindennek a parasztok életviszonyait befolyásoló részleteit éppen úgy a hierarchizált hatalomnak az „urak világához” tartozó képviselői közvetítették, mint a korábbi beavatkozási szándékok rendeletté, utasítássá fogalmazott megannyi változatát.
Noha a volt jobbágyok közjogi helyzetük megváltozásával együtt változatlan alávetettségüket is tapasztalhatták, a jobbágyfelszabadítást mégiscsak valóságos felszabadulásként: a tulajdonosi öntudatra ébredés örömével élték át. Indokolt tehát, ha 711arra keressük a választ a következőkben, hogy ez az új perspektíva mint elvi lehetőség vajon megváltoztatta-e a hatalom beavatkozási törekvéseinek paraszti fogadtatását is. Módosult-e a beletörődés, a tudomásulvétel kinyilvánításából és a csendes ellenállásban kifejeződő tagadásból egybeszervesedett álláspont. Azaz: a hatalomhoz való kényszerű alkalmazkodásnak és az „öntörvényű” paraszti létnek az öröklött konfliktusa vajon feloldódott-e az állampolgári jogegyenlőség jogi garanciáinak megteremtődése után. Vagy ellenkezőleg: a „rossz” törvények és a „jó” szokások összebékíthetetlen szembenállására egyszerűsödött az elvi jogegyenlőség.
A válasz nem annyira egyértelmű, mint a népi jogszokáskutatásnak ebből az előfeltevéséből levezethetőnek látszik. A „rossz” törvények paraszti kritikája: a kényszerű, de öntudatosan vállalt törvényszegések erkölcsi „normává” avatódása lesz a témája ennek a fejezetnek. Az eltökélten elutasító paraszti magatartás szépírói alkotásokban s néprajzi dolgozatokban fellelhető apróbb-nagyobb horderejű bizonyítékait vesszük sorra. Mindezek a népéleti adalékok azonban, bármennyire az állami törvénykezéssel dacolás megnyilvánulásai is, azt mégsem igazolják, hogy a „népi jogrendszer” mint a „rossz” és a „jó” erkölcsi dilemmáját feloldó íratlan szabálygyűjtemény valóban létezett, és érveket szolgáltatott az „úri” törvények „népidegen”, „népellenes” voltának leleplezéséhez. A törvények „népi” kritikája ugyanis – akár a paraszti vélekedéseket általánosító laikus jogértelmezésként fogalmazódott, akár a tudván tudott, a büntetéstől rettegve mégis vállalt vétkes magatartásban fejeződött ki – csupán egyéni, s ha valamely foglalkozási vagy érdekcsoportot, paraszti réteget érintő, akkor is szűk körű érdeksérelmet tudott s tud hangoztatni. Amikor bárki is szokásjogi érveket keresett egy-egy törvénybe belefoglalt korlátozás vagy tilalom semmibevevéséhez, csak olyanokat talált, melyeket nem a „nép”, még csak nem is valamely faluközösség, csupán ennek egyik érdekcsoportja szilárdított „közösségi normává”. Bármennyire jogos és megalapozott legyen is az ilyen kritika, annyit jelent csupán, hogy a törvényalkotók – mindegy, hogy tájékozatlanságukból vagy másik érdekcsoport iránti elfogultságukból adódóan – felületesen, következetlenül végezték el az egymással kibékíthetetlen érdekek egyeztetését, tehát „rossz” törvényt alkottak. Lehet azonban jogtalan és megalapozatlan is a törvény ilyen felfogású bírálata, hiszen a legjobb törvény is elképzelhetetlen a részérdekek valamelyes sérelme nélkül.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me