A HATÓSÁGI TILALMAK ÉS A MINDENNAPI GYAKORLAT

Full text search

A HATÓSÁGI TILALMAK ÉS A MINDENNAPI GYAKORLAT
Majd minden adalék, melyet a néprajztudomány a feudalizmus kori falvak és városok lakóinak gazdálkodásáról és szokásairól, ruházkodásáról és épületállományáról az egykorú forrásokból eleddig feltárt, a mindennapi életviszonyokba való külső beavatkozásnak is fontos bizonyítéka. Azokat a földesúri, állami, vármegyei vagy egyházi törekvéseket is kifejezik ezek az adatok, melyek újra meg újra a szokásszerű gyakorlat, a hagyományos kultúra megváltoztatását, átformálását szerették volna elérni – ha másképp nem volt eléggé hatásos, hát tűzzel-vassal. Ha számon tartjuk ezeket a sokszorosan dokumentált befolyásolási kísérleteket, eleve nem tarthatjuk „öntörvényűnek” a paraszti társadalmat. Némi túlzással: a folyamatos beavatkozásnak köszönhetjük, hogy a jobbágyparasztoknak nem csupán puszta létezését, illetve a földbirtokos, az állam és az egyház által adóként kisajátított termelvényeik mennyiségét foglalták írásba. A faluközösségek, sőt az egyének viselkedésének megannyi részletét – a normát és az attól való eltérés szankcionált eseteit – is leírták azok, akik nem a paraszti rendhez tartoztak. Abban a korban írták le, amikor maguknak a parasztoknak sem igényük, sem lehetőségük nem volt az emlékhagyásra.
Éppen ezért szükségtelen is részletesen áttekintenünk, hogy milyen tartalmú törvények, rendeletek, utasítások vonatkoztak a feudalizmus hosszú századai alatt a jobbágyparasztokra is – vagy kifejezetten csak rájuk. Elegendő annak summás megállapítása, hogy az emberi létezés és a társadalmi együttélés teljessége valamilyen 700módon – közvetlenül vagy közvetve – összefüggött azokkal a befolyásolási szándékokkal, melyeket a jogrendszer részeként formalizáltak. Amelyeknek tehát a paraszti mindennapokról valló forrásainkat is köszönhetjük. Megválaszolandó kérdés viszont, hogy az irányítás, a befolyásolás feudalizmus kori módszerei, jogi és jogon kívüli eszközei mennyire voltak valóban hatékonyak. Vajon rövidebb vagy hosszabb idő elteltével jelentkezett-e egy-egy utasítás, rendelkezés eredménye – esetleg megfeneklett a hatalmi szándék a befolyásolandók ellenállásán vagy közömbösségén.
Jogi szempontból általában nem látszik kétségesnek a kikényszeríthetőség. Mind az eseti utasítások, mind a visszatérően ismételt rendszabályok, lett légyen bármi is a tárgyuk, gondosan részletezték a kikényszerítés módszerét: a faluközösségek vezetőinek jogává és kötelességévé tették a végrehajtást, be nem tartóikat pedig szankciókkal fenyegették. A rendeletek megfogalmazói tehát alaki szempontból hibátlan jogszabályokat alkottak, hiszen a végrehajtást a rendelkezők és a rendelkezés hatálya alá tartozók függőségi viszonya kellően garantálta. Ebből következik az is, hogy azoknak, akikre vonatkoztak, a „felülről” érkező bármilyen utasítást, függetlenül attól, hogy vélekedésük szerint „hasznos szándék” avagy „hatalmi önkény” megnyilvánulásai voltak-e, törvényként kellett elfogadniuk. „Törvényként” a megmásíthatatlan felső akarat, nem a jogszabály kibocsátásának szintje értelmében. Törvényként, melyhez – saját érdekükben – igazodniuk kell, akár „jó” a törvény, akár „rossz”. Az igazodás volt ugyanis a feltétele a hatalommal való barátságtalan viszony elkerülésének, megelőzésének, mert az ilyen viszony hátrányt, sőt büntetést ígért.
A paraszti közösségek tudatában voltak, hogy nincsenek eszközeik a hatalmi helyzetben lévők kívánságainak elhárítására. Legfeljebb a rájuk kényszerítettek kisebb-nagyobb mértékű módosítását érhetik el az alkalmazkodás, a megalázkodás látszatával. Ezért a „törvényként” tudomásul vett hatalmi beavatkozáshoz való igazodás egyszerre jelentette az engedelmesség életelvvé avatását és az önérdekű szelektálást, tehát az elutasítást. Miközben a legkülönbözőbb tartalmú diktátumok egy része vitathatatlan érvényű vagy tessék-lássék elfogadott „normaként” a közösségi szokásrend részévé vált, más részük esetében a kijátszás, a csendes szabotálás megannyi módszerét fejlesztette mind tökéletesebbre a helyi közösség.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me