Bájoló imától a cigányzenéig és a viccig

Full text search

Bájoló imától a cigányzenéig és a viccig

A legrégibb nyomtatott magyar találóskérdés-gyűjtemény címlapja. Német forrásokból fordították. Természetesen a "mese" szó itt találóskérdést jelent

Dési Huber István (1895-1944): Fedics bácsi mesét mond. A képen a legismertebb magyar mesélő látható, akitől az asztalnál író folklorista, Ortutay Gyula kötetnyi történetet jegyzett fel
A ráolvasások (régi nevükön: bájoló imák) igen régi műfajától nehezen elválasztható az ún. archaikus népi imák hagyománya. Egészen a közelmúltig szóban élt e középkori műfaj: a papok nem is ismerték pontos és szép szövegeiket. A magyar vallásos népköltészet nem olyan gazdag, mint a lengyel román, német, olasz, ám így is sok bibliai eredetű történetet, legendát, szent éneket ismernek (A szálláskereső szent család). A múlt századtól kezdve a vallási élet helyi szervezői (pl. a búcsúkra járók énekes vezetői) kis nyomtatványokon is közzétették alkotásaikat. Az egyházi népének (Csordapásztorok, Boldogasszony anyánk) nálunk fél évezrede magyar nyelvű, és minden nemzetközi háttere mellett is legsajátabb hagyománya népünknek.
Dalainkat a zenefolkloristák javaslatára két rétegre szokás osztani. A "régi stílus"-ban szokásdalok, gyermekdalok, hosszabb énekek és rögtönzött alkotások (ilyen a sirató vagy a keserves) uralkodnak. Az "új stílus" szigorúbban strófikus szerkezetű: négysoros páros rímes, azonos szótagszámú (izometrikus és izoritmikus). Ezt jellemzi az ún. "magyaros" vagy "hangsúlyos verselés". E versforma két forrásból származik. Egyrészt ilyen a magyar nyelv természete, ilyenek szólásaink, mondókáink is. Másrészt igazi strófákká költőink formálták e lehetőséget. Jól látszik lírai dalaink és ezek formájának kialakulása a reneszánsz óta, az ún. kéziratos énekköltészet több százezer versszakában. A 18. század végétől ismert voltaképpeni népdalgyűjteményeink ezt a formát őrzik. Ez hatott a múlt századi irodalmi népiesség költőinek műveire.
Voltaképpen a népzene, a néptánc (sőt a népművészet) korszakolásában is megtaláljuk a "régi stílus" és az "új stílus" megkülönböztetését. Ám e fogalmak nem mindig azonosak, egyesek már a 16. században, mások csak a 19. század végén látják a döntő átalakulás jeleit. Ma úgy tűnik, a személyes érzelmeket kifejező, strófikus lírai dal nálunk csak a reneszánsz korától terjed el, mégpedig az egész magyar költészetben. Ez összefügg a páros táncok megjelenésével a korábban használatos sípokat, dudákat felváltó, a hegedűre emlékeztető, melodikus dallamokat előadó vonós hangszerek népszerűségének növekedésével. A múlt században terjed el az új tánc- és dallamvilág (verbunk, csárdás), a század végétől pedig a magyar nóta és a cigányzene. Noha kisebb hatással volt a hagyományos folklórra, falun is ismertté vált a kuplé, a sláger, a dallam nélküli alkalmi verselmények sokasága. Társadalmilag a magyar népdalt szokás parasztdalnak nevezni. Kevés a munkásdalok, a csakugyan közismert és önként énekelt munkásmozgalmi dalok száma. A katonadalok, kortesnóták, diákdalok már korántsem mind népköltési eredetűek.
A rövid műfajok körében közkedvelt a sokféle szólás. Ezek zöme európai elterjedtségű. A korábbi trufa (a. m. tréfás történet) és anekdota (a. m. kiadatlan, később: tréfás történet) folytatása a vicc. Az ilyen műfaji átalakulást a 17. századtól érezhetjük, a mai értelemben vett viccek első szövegeit a 18. században jegyezték fel. A társadalmi-politikai viccek és szójátékok között megkülönböztethetjük a közismert városi formákat és a korábbi, egyszerűbb "népi" változatokat. A fanyar humorú, találó történetek nemzetközileg is igazán kedveltek. Érdekes tény, hogy fontos történelmi események után, például az 1848-as forradalmat és az 1989-es rendszerváltást követően, számuk lényegesen csökkenhet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi