A folklór kutatásának története

Full text search

A folklór kutatásának története
A hazai népköltészetre régóta utaltak, hivatkoztak. Tudományos pontosságú feljegyzésükre a Magyar Hírmondó c. újság 1782. január 16-iki számában hívja fel Rát Mátyás a közönség figyelmét. A következő fél évszázadban nemzeti üggyé válik e feladat, megyék, a megszerveződő Akadémia, az első magyar irodalmi egyesület, a Kisfaludy Társaság foglalkozik ezzel. 1846-tól Erdélyi János (1814-1868) gondozásában jelenik meg a nagyszabású összesítő antológia, a Népdalok és mondák. Ekkor indul meg a Székelyföldön Kriza János (1811-1875) gyűjtő munkássága. Kötete (Vadrózsák 1863) a magyar irodalmi ballada megformálásában is döntő fontosságú volt. 1872-től Gyulai Pál és Arany László indítják meg a Magyar Népköltési Gyűjtemény kötetsorozatát. Ez táji és műfaji antológiákat ad az egész magyar nyelvterületről. Új módszert képvisel az Ortutay Gyula által 1940-ben megindított Új Magyar Népköltési Gyűjtemény sorozata. Legtöbb kötete egy-egy kiváló mesemondó lehetőleg teljes tudását mutatja be. Bartók Béla és Kodály Zoltán már a két világháború között tervbe vették a magyar népdalok kiadását. A világ legjelentősebb ilyen kiadványsorozata A Magyar Népzene Tára (1951-től) eddig főként szokásdalokat tett közzé. A folklórgyűjtések eredményeit archívumokban rendezik. A budapesti akadémiai Zenetudományi Intézetében van a teljes magyar népzenei és néptánc-adattár. Világhírű gyűjtemények. A Néprajzi Kutatóintézetben készítették el a több mint tízkötetes Magyar Népmesekatalógust (ez a típusszámokra bontva végül is műfaji rendszerben sorolja fel népmeséink szövegeit). Igen sokrétű folklóranyag található a budapesti Néprajzi Múzeumban. Több vidéki intézményben van hasonló anyag. A határokon túli gyűjtemények közül a leggazdagabb a kolozsvári. A gyűjtés, katalogizálás, szöveg- és típuskiadás most is folyik, világszerte nagyra becsült igényességgel. Hazánk a folklorisztika "nagyhatalma".
V. V.

Bartók Béla a Cantata profana c. kórusművéhez (1930) maga írta a magyar szöveget, román évkezdő dalok (kolindák) nyomán
Folklór (angol szó: eredetileg folk-lore népi tudás): mai értelmében a nép teljes társadalmi tudata. Ide tartozik a népköltészet, népzene, néptánc, népszokás, néphit, népi vallásosság, népművészet stb.
Folklorisztika: a folklór kutatása, a tudományszak megnevezése. Folklorista: folklórkutató, a folklór gyűjtésével, archiválásával, katalogizálásával, kiadásával foglalkozó szakember.
Folklorizálódás: nem folklór alkotásoknak a folklór keretébe jutása, ott elterjedése. Petőfi több versét például a nép is átvette, átalakította, magáénak tartotta. Ezek között a legismertebb az Alku.
Folklorizmus: folklór alkotásoknak a nem folklór keretébe való átvétele. Szinte minden korszak írói felhasználják a folklór termékeit, különösen fontos ez a romantika, a népiesség idején. Csokonai egy mesét idéz (szinte szó szerint) a Tempefőiben, Arany János verse, a Rózsa és Ibolya egy népmese versbe szedése. Liszt Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Lajtha László (és külföldiek is, mint pl. Joseph Haydn, Johannes Brahms) magyar népzenei motívumokat dolgoztak fel. A szakkutatás megkülönbözteti a folklorizmus modern formáját: ez a neofolklorizmus, amely századunkban az avantgárd művészi törekvései nyomán terjed el. Ez jellemzi például Igor Sztravinszkij több zeneművét. A régi és az új folklorizmus hatása megfigyelhető József Attila, Weöres Sándor, Juhász Ferenc és mások műveiben. Rokon jelenség a primitív kultúrák alkotásainak átvétele a hivatásos művészetbe; ennek pontos neve primitivizmus (illetve neoprimitivizmus); ezzel a lehetőséggel élt például Picasso is.
E sokféle jelenséget nehéz pontos rendszerbe illeszteni. Általában az alábbi fogalmakat kapcsolják össze.
Ősköltészet: egy-egy nép legrégibb költészete, rendszerint közvetlenül erre vonatkozó adatok nélkül.
Primitív költészet: a még nem tagolt társadalmak ("primitív népek") költészete. Nehezen leírható "történelmi" fejlődése van, a saját kultúrán belül nincs mellette hivatásos irodalom, ám kívülről ilyen hatások érik.
Népköltészet: folklór jellegű költészet, egy-egy társadalomban nem a hivatásos irodalom, hanem a nép terméke. Természetesen szoros kölcsönhatás van e kétféle költészet között. Többen hangsúlyozták, hogy a költői tevékenységet illetően nem tér el e két forma, minden igazi költészet azonos (ez lenne az ún. "közköltészet"). Az összemosás azonban téves: egészen más egy folklór alkotásnak vagy alkotójának/előadójának esztétikai tudatossága, poétikai önállósága, mint a hivatásos irodalom esetében. Az utóbbi minden szempontból fejlettebb.
Népies költészet a népköltészetet utánzó vagy a népnek szánt költészet. Nem maga a népköltészet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi