AZ ŐSALKOTMÁNY

Full text search

AZ ŐSALKOTMÁNY
Minden hatalomnak származnia kellett valahonnan: Istentől vagy a néptől (Bibó I. 1949). A magyar rendiség fejének, az apostoli szent korona hordozójának, a királynak hatalma azonban kétfelől is törvényesült. A hagyományokat összegző Werbőczy a Tripartitumban a legitimitás két különböző eredetű legendáját használta föl.
Az egyik, a hatalmak néptől a fejedelemre való átruházásának fent idézett legendája, amely középkori, többek közt az Aranybullára visszavezethető előzményei 104ellenére, ebben a formájában a magyar rendiség 15–16. századra kialakult viszonyaihoz köthető. Ez maradt felekezettől független, az alkotmányos monarchikus jogfelfogás számára is elfogadható. Mögötte már ott áll a 19. században a krónikairodalomból föltámasztott, romantikus, keletnek forduló honfoglalási pogány, tulajdonképpen protestáns legenda a keresztény államalapítást megelőző törzsszövetséggel, s Árpáddal, a választott honfoglaló fejedelemmel (Sinkó K. 1989). Ez az, amelyik a katolikus történetírói felfogás ironikus megfogalmazásában, a Századokban 1931-ben lezajlott Eckhardt-vitára utalva, a Rousseau-féle társadalmi szerződést Pusztaszerre visszavetítve ősmagyarnak deklarálja (Szekfű Gy. 1942: 12).
A másik legitimáció az István király szent legendájából származó apostoli küldetése. Ebből következik a két rendiség magyarországi közjogi viszonya: „…mivel a magyarok nem apostoli tanításra, vagyis apostolok szent beszédére – a kiknek a fejedelmét a földön a pápa helyettesíti – tértek a katolikus vallásra, hanem saját királyuknak, tudniillik Szent István királynak… intézkedése következtében” (Werbőczy, I. rész 11. cím 2. §).
A paragrafus csupán felhasználja a legendát, valójában az európai újkori (rendi) „nacionalista eretnekség” európai hatalmi legitimációs változatainak egyike volt, amely már az egyetemes kereszténységet képviselő reneszánsz pápai abszolutizmussal áll szemben, túl a francia I. Ferenc és Hunyadi Mátyás korai abszolutizmusain, az angol VIII. Henrik kortársaként (Dunham, B. 1968: 184, 203). Éppen a pápai abszolutizmus mintájára keletkezett világi rendi abszolutizmusnak szolgál majd jogalapul – Werbőczy szándékától függetlenül – az apostoli királyi hatalmat egyedül Isten kegyelméből származtató Habsburg-abszolutizmus magyarországi főkegyurasága. Ferenc József 1852-ben még egy elhibázott s anakronisztikus manőverrel önkényesen fölvette osztrák császári címébe – koronázás nélkül – a magyar koronával járó apostoli címet (Kormánylap, 1852. jan. 11.).
A szent korona alatt kezdődik a rendi állam hierarchiája, elvben az egyetemes (katolikus) egyház, s a hatalmát egyedül birtokló papi rend primátusával. A klérus a 19. század végéig minden társadalmi osztályozásnak, gyakorlatilag pedig a települések belső hierarchiájának az élén állt. A Hármaskönyv az elsőbbséget kétségbe nem vonja, de kiegészíti a nemesi egyenlőség Werbőczy korában is fiktív, a szabadságjogok későbbi polgári szellemű kiterjesztése számára azonban az egyenlő szabadság elvét az egyes jogterületekre is megerősítő, más vonatkozásban részben már idézett záradékával (I. rész 2. cím):
„Mindenekelőtt tudnunk kell, hogy a személyek, a kiknek jogairól és szokásairól most szó van (a „Nemes Magyarország” jogairól és szokásairól van szó, T. Z.), vagy lelkiekkel foglalkozó, azaz: egyházi személyek, vagy pedig világiak.”
Majd az 1. §: „És habár a lelkiekkel foglalkozó személyeket, a kiket Urunk és Megváltónk az emberi üdvösség kiszolgáltatására rendelt, méltóbbnak tartják a világi személyeknél, mindazonáltal e Magyarországnak minden főpap, egyházfő és báró urai és többi mágnásai, nemesei és előkelői nemességükre és világi javaikra nézve a szabadság, kivételesség és adómentesség egy és ugyanazon előjogát élvezik; nincs is valamely úrnak nagyobb és valamely nemesnek kisebb szabadsága. Innen egy és ugyanazon törvénnyel és szokással és a törvényszékeken szintén ugyanazzal a törvénykezési eljárással is élnek…”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me