NYAKRAVALÓ

Full text search

NYAKRAVALÓ
A férfiingekhez tartozó nyakravalónak is több évszázados múltja van. A nyakravalókat az angol royalisták a 17. század 40-es éveiben kezdték viselni széles gallérjaik alá kötve, ugyanekkor a német férfiak sálszerűen nyakra tekerték, a franciák elöl még meg is kötötték. Ők adták XIV. Lajos horvát zsoldosainak jellegzetes, nyak köré tekert kendője után a nyakravalónak (a horvát) cravat nevet. Hazai megjelenése a 17. század közepére 599tehető. A holland Reverend abbé szerint a magyar főurak áll alatt csomóba kötve mellen lógatva viselték a nyakravalót, igaz, csak akkor használták, ha útra keltek (Radvánszky B. 1986: I. 71). Így viselte az erdélyi Viseletkódexben (1990. 69. kép) megörökített kapitány is – dolmányát talán éppen a nyakravaló miatt – gombolatlanul hagyva. Az állógalléros dolmány fölé nem is illett a nyakravaló. Csak amikor a 18. század elején az ujjatlan lajbik, pruszlikok, azaz a mellények szabadon hagyták a sokszor nyitott ingnyakat, lett kelendő a sokféle, boltokban is megvásárolható nyakravaló. Közöttük volt „négynyistes” vászon, kanavász és fejtő, általában fekete, ritkábban fehér nyakravaló (Bur M. 1985: 259–264). Talán ilyen vászonból voltak az 1743-ban a Nagykunságban említett nyakravalók is (Györffy I. 1937: 126). A nyakravaló előbb mezővárosi gazdapolgárok, kézművesek öltözetében jelent meg. A dunántúli Alsópatyról származó körözött, 18 éves magyar takácslegény „gyerkőcze”, az új divatnak hódolva „néha fekete fátyol, néha fejér gyolcs nyakravalót” viselt (Györffy I. 1929: 56).
A körözőlevelek személyleírásaiban a 18. század végéig a fehér és a fekete nyakravaló is ritkán szerepelt. Vas megyei bocskoros körözötteken fekete „szőrből”, gyapjúból szőtt, ezzel szemben egy Balaton-felvidéki kanászon „nem igen kanászos fátyol nyakra valót tzifrán ki-varva, és piros pántlikával be-szegve” örökített meg a hatóság (Schram F. 1964: 32, 38–40). Ha nem is ennyire cifra nyakravalót, az 1820-as években már konvencióban is kialkudott magának a Mailáth-uradalom udvari gazdája (Zólyomi J. 1979: 201). Ekkor a fekete gyolcs, flór és a „fekete selyem veres szélyü nyakra való” (Kemény L. 1918: 130) is előfordult közönséges emberek öltözetében, és nyakravalóként „fekete fátyol-kendő van ŕ la Byron pongyolán odagyűrve” a hortobágyi csikós gallér nélküli, nyitott inge nyakába is (Kresz M. 1956: 33).
A század második felében a köznép már nem tartott lépést az angol divat diktálta nyakkendőformákkal. Ahol azonban az ünneplő öltözet fontos része lett a nyakravaló kendő, a korábbi sálszerű, hosszú kendő helyett a négyszögű fejkendőt átlósan, csíkba hajtogatva még a múlt század végén is viselték. Kecskeméten az ilyen nyakravalót fekete selyemkendő vagy rojtos selyem nyakkendő képezte (Papp L. 1930: 32), s a század végén a mezőségi Széken már a fekete és piros virágú nyakkendők divatoztak (Szabó T. A. 1980: 397). Kapuvárott a vékony fekete selyemkendőket a századfordulón a fiatalabbak „királszünü” selyemkendője váltotta fel, melynek két csücskét vállon hátravetve is viselték (Horváth T. 1972: 256, 258). Az ilyen nyakravalókat majd csak a kötött sálakkal cserélték fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me