ING

Full text search

ING
A test vonalát követő középkori felsőruhák alá szűkült alsó vászonruháinkról nincsenek emlékeink. A néprajzi szakirodalomból vagy múzeumi tárgyként megismert paraszti női ingek, alsóruhák legrégibb darabjai is a múlt század második feléből és a századfordulóról származnak. Sokféleségükben mégis megjelenítik a történeti korok nemesi, úri divatjának fehérneműváltozatait, amelyekről ha – a felsőruhákhoz viszonyítva – nem is sok, mégis több ismeretünk van, mint a paraszti alsóruhákról.
Az az ing, amelyet a 16. század elején Mária királynő viselt II. Lajossal tartott esküvőjén (V. Ember M. 1962: 149, XXI. tábla), megegyezik az egykorú Európában szokásos ingtípussal. Ekkoriban a férfiak és nők rendszerint hosszú alsó, esetleg rövidebb felső ingeinek dereka nyakpántig futott fel. A keskeny szelekből összeállított derekat szintén a nyakpántba futó függőleges vászoncsíkokkal, eresztékekkel és ugyancsak a nyakpántba varrt ujjak alatti toldással, a pálhával szélesítették. Ezekre a toldásokra a korábbi, széles vásznakból szabott tunikáknál nem volt szükség (Burnham, D. K. 1973: 13). Ha a nyakpánt magasan záródott, elöl hasítékot vágtak rajta, amit szélesen körbe is hímezhettek. Gyakrabban azonban a nyakpánttal mélyen kikerekítettre vagy szögletesre formálták a nyakkivágást (Anderson, R. M. 1979: 185). A nők az ilyen mély kivágás feletti részt – már a 14. századi Spanyolországban is – finoman hímzett, redőzött külön ingnyakkal fedték (Köhler, C. 1963: 214). Számukra a hosszú, bő, szalagokkal több helyen buggyosra el-kötött ujjak is készülhettek finomabb, pl. fátyolszövetből, s az áttetsző ujjak alól kitűnt az alsóing szűkebb, esetleg hímzett ujja. Bár ez az ingtípus Nyugat-Európában nagyjából azonos időben jelent meg, főként jellegzetes hímzése miatt – amely itáliai import révén Európa más részeibe is eljutott – eredetét a művelődéstörténet Itáliában keresi (Achel-ford, J. 1988: 22–26, 79–81).
Az ilyen ingeket még a 17. században Európa-szerte nők és férfiak (Cunnington, C. W.–Cunnington, Ph. 1981: 40), nálunk azonban inkább csak a nők viselték.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me