A 19. század

Full text search

A 19. század
Pesten a Trattner család 1783-ban alapított nyomdát, amelyet 1827-től rokona, Károlyi István vezetett, s számos tudományos mű megjelenését köszönhetjük nekik, sőt rövid ideig ők adták ki a Magyar Tudományos Akadémia köteteit is. A már említett Landerer-nyomdát 1824-től vezette Landerer Lajos, ők nyomták a Pesti Hírlapot, meg a Budapesti Szemlét (Landerer hozta létre 1848-ban a bankjegynyomdát), a Trattner-Károlyi-nyomda jóvoltából jelent meg a Tudományos Gyűjtemény, míg a budai Egyetemi Nyomda adta közre a Tudománytár megnevezésű periodikát. Pest-Buda ebben az időszakban már vezető szerepet vitt a nyomdászatban, hiszen a reformkor végére az itteni nyomdák száma elérte a tízet, s ily módon e két Duna menti település a könyvkereskedelemben is vezető szereppel bírt.
1792-ben még csak öt könyvkereskedő élt Pesten, az 1840-es években kilenc, míg ezzel egyidőben az ország vidéki városaiban összesen 30 volt az önálló könyvkereskedők száma. A századelőn jött létre az Eggenberger-féle kereskedés, akik később sokat segítettek az akadémiai kiadványok terjesztésében is, de neves cég volt a Stahel-Kilián is, s maguk a Kiliánok hosszú évtizedeken át vezető szerepet töltöttek be e szakma arculatának kialakításában. Institoris Gábor nemcsak kereskedő volt, de kölcsönkönyvtárt is felállított, akárcsak Heckenast Gusztáv, aki elsősorban a Bach-korszak éveiben tanúsított magatartásával vívta ki kortársai elismerését.
Nagyszebenben a Hochmeister család volt az elismert könyves família, Kassán Ellingerék terjesztették az új kiadványokat, Debrecenben a Csáthy-féle kereskedés emelendő ki. Pesten Institoris mellett Ivanics Zsigmond is foglalkozott könyvkölcsönzéssel, s e könyves család rendezte az egyik első könyvaukciót is, s nyitott antikváriumot. 1827-ben telepedett le Pesten Wigand Ottó, testvére Pozsonyban volt könyves, ő meg korábban Lipcsében, majd Kassán működött, s került az utóbbi helyen rokoni kapcsolatba a Heckenast családdal. Neki köszönhetjük az első nagy, magyar nyelvű lexikon kiadását, amelynek az alapja ugyan egy német mű volt, de annak lefordításával is sokat könnyített a honi lexikon-ínségen. Később Wigand visszatelepült Lipcsébe, ahol több nem cenzúrázott magyar művet is megjelentetett, köztük Wesselényi "Balítéletekről" című munkáját és Széchenyi "Stadium" című kötetét. Emellett több, német nyelvű Széchenyi-kötet kiadása is a nevéhez fűződik.
1841-ben alakult Emich Gusztáv nemzeti könyvkereskedése, ő adta ki Petőfi műveinek többségét, s nyomta ki később "Az ember tragédiájá"-t. Ezek a könyvkereskedők egyben könyvkiadók is voltak, de az 1831-től működő Magyar Tudós Társaság is folytatott önálló kiadói tevékenységet éppúgy, mint a Királyi Magyar Természettudományi Társulat (1841), a Szent István Társulat (1848), a Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulat (1864), a Kisfaludy Társaság (1836) és még jó néhány tudományos egyesület, kör. Az Akadémia kiadványait ekkor már a Hornyánszky cég forgalmazta, s 1857-től Pesten árusított Ráth Mór és Pfeifer Ferdinánd, a következő évben nyílt meg a Légrády testvérek kereskedése, 1859-től pedig Eperjesen forgalmazott könyvet Révai Sámuel.
A nyomdászat 1872-től szabadipar volt, s így tovább növekedett a nyomdák száma. Addig míg 1850-ben az országnak 75 nyomdája volt (mint említettük ezek közül 10 Pest-Budán működött, az ország további 53 helységében pedig 65 nyomda munkálkodását engedélyezték), addig 1900-ra a nyomdák száma 680-ra emelkedett (Budapesten 149, vidéken pedig 531 nyomda volt). 1914-ig e szám tovább nőtt, s az akkori statisztika szerint 1261 kisebb-nagyobb nyomdája volt az országnak (Budapesten 287, vidéken 974).
Nagy nyomdai-kereskedői részvénytársaságok alakultak ekkorra, a jól ismert Athenaeum nyitotta e sort 1868-ban, amely Emich Gusztáv vállalatából jött létre, öt évre rá jegyezték be a Franklin Részvénytársaságot, amely Heckenast cégéből alakult át, 1884-ben jött létre a Pallas Rt., majd a következő évben a Singer és Wolfner, végül a millennium évében alakult a korábbi családi vállalkozásból részvénytársasággá a Révai testvérek intézménye. A Szent István Társulat 1904-ben önálló kiadót hozott létre, de mint említettük: könyvkiadással már évtizedek óta foglalkoztak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me