A 18. század

Full text search

A 18. század
Pozsonyban 1718-ban alapították a Royer nyomdát, Sopronban pedig Streibig József Antal 1721-ben alapított műhelyt. Később ő e munkát Győrben folytatta. A győri nyomda 1727-ben kezdte meg működését. Kőszegen kiadó működött 1735-től kezdődően.
Budán a város felszabadítása után az első nyomdát a Landerer család alapította 1724-ben, ők később Pozsonyban, Kassán és Pesten is létrehoztak nyomtató műhelyt. Közülük a legismertebb Landerer Lajos, több fontos pesti napilap kiadója, aki később Heckenast Gusztávval társulva nyomdáját könyvkereskedéssel is bővítette. Az 1777-ben Budán létesült újabb műhely, az Egyetemi Nyomda, amelynek egyik legjelesebb szakembere Bikfalvi Falka Sámuel lett, a klasszicista stílustörekvések neves művelője.
Nagyváradon 1745-től működött a szemináriumi műhely, míg Pesten három évvel később telepedett csak le az első könyvkereskedő, ő azonban még nem rendelkezett nyomdával, így Pest első nyomdáját csak Eitzenberger Ferenc Antal alapította 1757-ben. Időközben megkezdődött a könyvnyomtatás Nagykárolyban (1756), Eszéken (1748) és Egerben (1755). Szakolcán 1761-től kezdve foglalkoztak könyvnyomtatással, a műhelyt Skarnitzl József Antal építtette. Temesvárott 1769-ben nyílt nyomda Heimerl József Mátyás jóvoltából. Vácott 1772-ben nyílt meg Ambró Ferenc Ignác nyomdája, Pécsett 1773-ban alapított műhelyt Engel János Kristóf. Szombathelyen 1788-tól kezdve volt önálló nyomda, tulajdonosa Siess János József, majd egy évre rá Siess Antal József lett. A francia forradalom évében nyitott műhelyt Veszprémben Streibig József.
II. József időszakában Magyarországon és Erdélyben mintegy harminc nyomda működött.
1772-ben a Helytartótanács szabályozta a kereskedők működési körét, s előírta, hogy milyen képzettség szükséges az önálló kereskedelmi jog megszerzéséhez. Előírták azt is, hogyan kell cenzúráztatni a kéziratokat, míg a revizor volt köteles a Magyarországra behozott könyveket ellenőrizni. Természetesen nemcsak a könyveket, hanem az újságokat is cenzúrázták, így 1780-tól a megindult Magyar Hírmondót éppúgy, mint az 1788-tól kiadott Magyar Museumot, az utóbbi Kassán jelent meg.
Az 1790-es évek közepétől, a jakobinus összeesküvés megtorlását követően a rendőrminisztérium tovább szigorította a cenzúrát, s ekkor már elkészítették a tiltott művek jegyzékét is, amelyre több mint kétezer mű címét vették fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me