Egyetemlegesség

Full text search

Egyetemlegesség (in solidum). Több kötelemnek a kötelem tárgyának egységénél fogva összefüggése, amelynek alapján a hitelezők többsége esetében, a hitelezőknek mindegyike a kötelemnek egész tárgyát követelheti, az adósok többsége esetében az adósoknak mindegyike a kötelemnek egész tárgyát tartozik szolgáltatni. Az adós tehát az egyetemleges hitelezőnek igényeit nem kifogásolhatja azzal, hogy miután p. ketten vannak a hitelezők, az egyik hitelező a kötelem tárgyának csak felét követelheti, vagy minthogy a kötelem tárgyával ketten tartoznak, ő - az igénybe vett adós - csak felerészt tartozik szolgáltatni. A tárgy maga természetesen csak egyszer követelhető, ugy hogy ha az egyik hitelező már megkapta, a többi többé nem követelheti, s az egyik adós már teljesített, a többi adós a hitelezővel v. hitelezőkkel szemben többé nem tartozik. A kötelemnek tárgyát felvett hitelező irányában a többi hitelezőnek, a kötelem tárgyát szolgáltatott adósnak pedig a többi adós irányában ipso jure vagyis magánál az egyetemlegességnél fogva viszigényök van, melynek értelmében viszkeresettel a kötelemnek pro rata megosztását követelhetik, a hitelező tehát, a ki a kötelem tárgyát felvette, hitelező társainak a társak száma szerinti aránylagos részt kiadni, a kötelmet teljesített adósnak pedig a többi adósok száma szerinti aránylagos részt megtéríteni tartoznak. A hitelező természetesen jogosítva van az egyetemleges adósok egyikét csak pro rata igénybe venni, anélkül, hogy ez által igényét az ő vagy a többi adósok irányában elvesztené, az egyetemleges adóst ellenben az u. n. exceptio divisionis, vagyis annak követelhetése, hogy a hitelező a többi fizetésképes adóstársakat pro rata igénybe vegye, nem illeti.
Az E.-től megkülönböztetik némelyek az együttességet (correalitas). Mindkettő megegyezik egymással abban, hogy mindeniknél a többhitelező mindegyike a kötelmek egész tárgyát követelheti, s a többadósnak mindegyike a kötelemnek egész tárgyával tartozik, valamint abban is, hogy azért a kötelemnek tárgya csak egyszer szolgáltatható. A követelés mindkettőnél egyaránt mindig egyetemleges, de az E.-nél csak a kötelem tárgyának, az együttességnél pedig magának a kötelemnek egységénél fogva, holott az E.-nél tulajdonképen annyi a kötelem, ahány a hitelező vagy az adós. Ennek pedig fontos gyakorlati külömbségei vannak, mert miután az E.-nél mint mondottuk, több kötelem van, az egyik kötelemben beállott változás a többi kötelemnek fennállását csak annyiban érinti, amennyiben a kötelem tárgyának egysége ezt szükségszerüen magával hozza. Mások ellenben az E.-t és az együttességet azonos fogalomnak veszik, illetve mindkettőt egyenlő elvek szerint szabályozzák. A főelvek a következők: Ha a kötelem tárgya osztható (p. készpénz), kétség esetén egyetemlegességnek helye nincs. Tehát amennyiben a törvény vagy szerződés mást nem rendel, a több adósnak mindegyike csak saját aránylagos részeért felelős, a többi hitelezőknek mindegyike csak saját részét követelheti. Az E. szabályai ellenben mindig alkalmazandók akkor, ha a kötelem tárgya oszthatlan (p. egy ló, egy ház stb.) . Ha az oszthatlan szolgáltatás helyébe osztható szolgáltatás lép, s jelesül kártérítés, az osztható szolgáltatásokra irt fenti szabály érvényes. Tekintve már most az egyetemleges tartozás (vagyis az adósok többségének) esetét: a hitelező választásától függ, hogy adósainak melyikét akarja s mily részben igénybe venni, és pedig a nélkül, hogy az egyszer megtett választás az E.-ből folyó jogait csorbíthatná. Az esedékes szolgáltatást bármely adós teljesítheti. A hitelező késedelme az elfogadásban (mora in accipiendo) valamennyi adósnak javára esik. Ha az adósoknak egyike teljesít, a többiek a hitelezővel szemben szabadulnak. Az igénybe vett adós a hitelező ellen fennálló saját beszámítható követelését beszámolhatja, de adóstársainak ellenkövetelését nem érvényesítheti. A követelésnek az egyik adóssal szemben elengedése a többi adóstársnak javára szolgál, ha az elengedés magának a kötelmi viszonynak megszüntetését célozta, tehát nem akkor, ha a hitelező nem magáról a követeléstől, hanem csakis annak az adóstársnak egyike ellen való érvényesitési jogáról mond le. Az egyik adósnak megintése, az egyik adós ellen nyert jogerős itélet hatálya a többi adósokra ki nem terjed. A jognak és kötelemnek az egyik adósban egyesülése az u. n. konfuzió folytán (p. a hitelező követelését az egyik adósnak ajándékozza, vagy a hitelező meghal, s követelését az egyik adós örökli) a többi adósok nem szabadulnak. Az elévülés csak ara az adósra hatályos, akire fenforog.
Az adóstársakra egymás közt a köztük fennálló jogviszony irányadó, amennyiben ebből más nem következik, az adóstársak egymás közt egyenlő részekben felelősek. Az adóstárs az, ki a saját részénél többet törlesztett, a többletet adóstársaitól felelősségök arányában követelheti. Az egyetemleges követelés - a hitelezők többségének - esetét illetőleg pedig még a szolgáltatást a hitelezők mindegyike követelheti, az adós a hitelezők bármelyikének fizethet, de csak addig, mig a hitelezők egyike keresettel fel nem lépett. A hitelezőtárs késedelme a többi hitelezők irányában is hatályos. A hitelezőtársak egyikének személyében beállott confusio a többi hitelezőtárs jogát nem érinti. Ez a tétel vitás. Egyebekben az egyetemleges tartozásra előadott szabályok megfelelően alkalmazandók.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me