A róm. kath. főgimnázium.

Full text search

A róm. kath. főgimnázium.
A nagyváradi róm. kath. főgimnázium története messze visszanyúlik a multba. 1660-ban, midőn a törökök a nagyváradi várat elfoglalták, mint tudjuk, a nagyváradi főiskola ev. református volt. A mostani róm. kath. főgimnázium első alapját Benkovics Ágoston püspök tette le 1699-ben 6000 rénes frt. adományozásával. A törökök kiűzése után a Jézus-társasági atyák viszszatértek ugyan, azonban évek múltak el, mig társházuk és a gimnázium felépülhetett s a tanítást megkezdhették. 1718-ról már vannak nyomok, melyek sejtetik, hogy az elemi ismeretek tanításával Schmernicz Ádám jezsuita a gimnázium némely tárgyát is tanítani kezdette. De a gimnáziumi tanítást az elemi oktatástól elváltan, csak 1722-ben, – midőn a mediát és syntaxist megnyitották s a kis gimnázium épületét felemelték, – lehetett megkezdeni.
1735. évi november 9-én Okolicsányi János nagyváradi püspök, Bécsben kelt okirat szerint 3000 rénes forint adományozásával a nagyváradi gimnáziumban a poézist és a rethorikát állította fel. A tanárok között világi is volt.
A Jézus-társaságot 1773-ban a XIV. Kelemen bullája feloszlatta s már ugyanez év november havában a kir. ügyész a nagyváradi jezsuiták ingó és ingatlan javait, a személyes tulajdont kivéve, a tanulmányi alap javára lefoglalta. A rend eltörlésével a nagyváradi gimnázium tanárait vesztette el. A Ratio Educationis megjelenéséig (1777) a gimnáziumi tanítás csak tengett. Patachich Ádám püspök vette oltalmába a tanítás ügyeit és támogatta oly mértékben, a milyenben az adott viszonyok engedték.
A nagyváradi gimnázium fentartásának terhét 1773-ban a feloszlatott Jézus-társaság nagyváradi rezidencziájától az országos tanulmányi alap vette át s egész 1808-ig viselte. Könnyen tehette, mert a nagyváradi jezsuiták társházának eladott ingó és ingatlan javaiból 133,302 frt 34 kr folyt be; mig a gimnázium fentartása még 1792-ben is csak 2900 ezüst forintba került.
A nagyváradi gimnázium 1808-ban került a premontrei kanonok-rend bölcs és hazafias vezetése alá, mely rend századokon át Nagyváradot is otthonának tekintette. Ferencz király 1802-ben visszaállította a jászói premontrei prépostságot, melyhez a nagyváradi hegyfoki prépostság javait is csatolta. A visszaállító okirat az egyesített prépostságnak kötelességévé teszi a nagyváradi gimnáziumnak tanárokkal való ellátását is. A visszaállított konviktus a pálosok zárdáját nyerte helyiségül.
Az 1850. november 12-én kelt pátenssel Magyarországra is kiadták az „Entwurf für Organisation der Gymnasien und Realschulen in Österreich” czímü germanizáló tervezetet. De a nagyváradi főgimnázium hazafias tanártestülete az Entwurf-fal keletkezett intézkedéseknek – még némely gyászmagyar által is növesztett – sárkányfogait letördelte, elannyira, hogy az intézet nem válhatott német tannyelvűvé.
A nagyváradi főgimnázium a hat különböző felekezeti vallás-tanítón kívül 19 rendes tanára és több mint 500 nyilvános tanulója van, kik közül 12 ösztöndíjas; az évi ösztöndíj összege: 4300 korona. Ezen kivül hat alapítvány volt és pedig: a Jedlicska-Szenczy-Kondé féle 6122 korona 68 filléres, a Krausz G. László-féle 2000, a Winkler József-féle 2000 korona, a Végh János-féle alapból 75 korona 88 fillér, a Makróczy-féle 902 korona 88 filléres alapnak 42 korona 08 fillér kamatja s minden második évben izr. tanulók segélyezésére a Brüll-féle alapítvány jövedelme.
A vármegyében fennálló gimnáziumok közül, a nagyváradi után, első sorban a belényesi gör. kath. főgimnáziumot említjük meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me