A kir. jog-akadémia.

Full text search

A kir. jog-akadémia.
Mielőtt Nagyvárad, később Bihar vármegye közoktatási intézeteiről számot adnánk, a mindenik fölé emelkedett nagyváradi kir. jogakadémiát kivánjuk fejlődésében ismertetni.
Mária Terézia királyné uralkodása nem nagyon volt kedvező a magyar faji és nemzeti törekvések gyámolítására. De a közoktatás, a helyett, hogy a magyart a latin nyelv altató sajkájából a germanizáczió karjaiba hurczolta volna, terjedelmesebb faji s nemzeti öntudat ébresztésének eszköze lett.
Gróf Károlyi Antal, a Ratio Educationis alapján kinevezett első nagyváradi főigazgató buzgólkodott leginkább, hogy a tiszántúli részben, különösen Nagyváradon is állítsanak akadémiát. Ez intézet azután 1780. november hó elején nyilt meg, egyelőre csak bölcsészeti tanszakkal, és 1788-ban egészítették ki jogtudományi karral. Nem egy adat van arra, hogy ezt az akadémiát már kezdetben a germanizáczió szolgálatába akarták állítani; de egyes eseteket kivéve, a tudományos képzés feltételeit bírta és igazgatásának irányzatában a nemzeti megerősödés is elég sikeresen érvényesült.
A nagyváradi kir. jogakadémiának fennállása első évében 20 joghallgatója volt, mely szám az 1850–1-iki iskola-évig, a midőn a bölcsészeti kar megszünt, 1844–5-ben érte el a legmagasabb fokát, a mennyiben e tanévben a joghallgatók száma 136 volt. A bölcsészek száma az 1839–40. tanévet kivéve, 1850–1-ig mindig felülhaladta a joghallgatókét.
A nagyváradi kir. akadémia alapításakor a főgimnáziummal, felső elemi népiskolával s az Alapy-féle konviktussal együtt a lat. szert. püspök elhagyatott palotájában, a Szt-László templommal szemben álló terjedelmes fatornyu földszintes épületben nyert elhelyezést, miután ez időtájban készült el a kétemeletes püspöki rezidenczia.
A Bach-féle rendszer alatt új szabályzatot adtak ki, mely a bölcsészeti kart megszüntette s e helyett a gimnáziumokhoz 7-ik és 8-ik osztályt szervezett, egyelőre meghagyván – négy tanszékkel – a jogi akadémiánál a két évfolyamot. Mivel az intézők úgy gondolkoztak, hogy veszedelmes, ha a magyar politizál, vagy csak ha sejt is hozzá valamit, a politikai tudományok előadását megszüntették. 1855-ben a szervezetet némileg módosították, a mennyiben hat tanárral és egy segédtanárral három évfolyamúvá fejlesztették ki, s a tantárgyaknak tetszés szerint való hallgatását megszorították, a három év mindegyikére megszabván a tananyagot, melylyel a hallgatónak végeznie kell és e mellett szigorúan meghagyták, hogy 1856-tól a tanulók a német nyelv általános használatára előkészítendők.
1861–1867. között a m. kir. kanczellária az egy ideig kiszorított észjog és a jog- és állam-encyklopédia, valamint a politikai tudományok tanítását újból elrendelte. A rendszer buzgó eszközeit a feltámadt magyar viszszahatás állásaikból eltávolítván, helyettük alkalmas s képzett új igazgatási elemekre volt szükség. – Ez a szükség magyarázza meg a nemzeti önbizalom felébredése mellett azt, hogy a Bach-korszak után a jogi képzést fiatalságunk az előzőnél sokkal nagyobb számarányban kereste föl. Igy történt Nagyváradon is, a hol a kir. jogakadémia hallgatóinak száma 1859–60-ban 60 s fokozatosan emelkedve 1867–68-ban már 214 volt.
Végre az alkotmány s a magyar királyi független miniszterium visszaállítása után az akadémia ismét új korszakba lépett. Törvény ugyan most sem szabályozta az akadémiák szervezetét, de báró Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter kinevezése után csakhamar intézkedett alkalmas akadémiai tanárok kiképzésére, a tanterv és a tanárok anyagi helyzetének javítására nézve. Fiatal tanerőket bővebb kiképzés czéljából állami ösztöndíjjal külföldre küldött.
A nagyváradi kir. jogakadémia még ekkor is régi és czélszerűtlen helyiségében szorongott, mig végre ő Felsége, báró Eötvös József miniszter javaslatára megengedte, hogy a régi épület Nagyvárad városának örök áron eladassék s e vételárából, valamint a tanulmányi alapból még hozzáveendő összegből új épület emeltessék. 1872. junius 8-án kezdették meg a díszes, kétemeletes jogakadémia építését, mely egyszersmind a nagyváradi róm. kath. 400főgimnázium elhelyezésére is szolgál. 1874 deczember 2-án a nagyváradi kir. jogakadémia tanártestülete jog- és államtudományi karrá történt átalakításának s az új épület használatba vételének ünnepélyét már az új épület dísztermében ülhette meg. Hallgatóinak száma alapítása óta megközelíti a tízezret, kik között miniszterek, főrendiházi tagok, országgyűlési képviselők, miniszteri és osztálytanácsosok, egyetemi tanárok, táblai és törvényszéki elnökök, fő- és alispánok, főszolgabírák és polgármesterek, kanonokok, esperesek, jeles ügyvédek és írók stb. nagy számmal váltak ki.

Belényes. – A görög-katholikus főgimnázium.
Munkácsi L. felvétele.
A kir. jogakadémiának kisebb alapítványai is vannak. a Jedlicska–Kondé–Szenczy alapítvány, melynek kamatai 5 r. kath. vallásu akadémiai joghallgató között osztatnak szét a tanév végén, alig haladja meg a 6000 koronát. A néhai Olteanu János nagyváradi gör. kath. püspök alapítványa, melynek kamatai a jog- és államtudományok köréből kitűzendő pályakérdés megjutalmazására szolgálnak, évi 25 koronát kamatoz; harmadik a betegsegélyező alap, melynek kezdetben egy „akadémiai kórház” létesítése volt a czélja, nem egészen 5000 koronára rúg; az idők fejlődése azonban az eszmét túlszárnyalván, az „akadémiai kórház”-alap kamataiból szegény joghallgatók gyógyítási költségeit fedezik; negyedik a Fogarasi Mihály-féle ösztöndíj-alapítvány, mely 420 korona s melynek évi kamatját egy r. kath. vallásu, kifogástalan magaviseletű, jeles előmenetelű joghallgatónak adományozzák. A jogakadémia kebelében a joghallgatók segélyegylete és olvasóköre is fennáll és évről-évre gyarapodik.
A kir. jogakadémián kívül a képző intézetek, a közép- és a népoktatás keretébe illeszkedő, valamint a szakirányú iskolák Nagyváradon számosak s a közoktatási követelményeknek ez idő szerint teljesen megfelelnek. Van Nagyváradon: róm. kath. főgimnázium, állami reálegyesületi közép kereskedelmi iskola, róm. kath. és gör. kath. tanító-, továbbá róm. kath. tanítónő-, r. kath. püspöki óvónő-képző intézet. Tehát négy képző intézet. Van községi polg. fiu-, polg. leány-, három róm. kath. polg. leány-, orth. izr. polg. fiu- és polg. leány-, magán polg. leány-, szakszerűen szervezett iparos, valamint kereskedelmi tanoncziskola, sikeresen vezetett női-kereskedelmi tanfolyam, községi róm. kath.-, gör. kel-, ágost. evang.-, izr. és magán elemi iskola, melyekre alább külön-külön kiterjeszkedünk.
Az itt felsorolt iskolákkal kapcsolatban említjük meg azokat az intézeteket is, melyek czéljuknál, szervezetüknél fogva a közoktatás ügyével szintén 401szorosan összefüggnek. Ilyenek: az állami és községileg segélyezett magán kisdedóvó intézetek, az árvaházak és internátusok. Itt megemlítjük még azt is, hogy Nagyváradon kívül Belényesen gör. kath., Nagy-Szalontán ev. ref. gimnázium s ugyancsak Belényesen gör. kath. polg. leányiskola van.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me