Emlősök.

Full text search

Emlősök.
Az emlősök állatai között az első helyet a denevérek vagy bőregerek foglalják el, nem csak rendkívüli sokaságuk, hanem főkép fajgazdagságuk által. A legújabb kutatások szerint mintegy 20-féle denevér ismeretes hazánk területéről, ezekből 9 faj található Bihar-megyében, tehát a hazai denevér-faunának majdnem a fele. E fajgazdagság okát megtudjuk, ha figyelembe veszszük, hogy ez állatoknak kedvező életkörülményeik – a melegebb éghajlat, gazdag rovarvilág, de főleg pihenő helyek: sziklarepedések, odvak és barlangok – a megye területén mind megtalálhatók. Legjellemzőbbek:
A barlangi vagy hosszú szárnyú denevér. Miniopterus Schreiberii Natterer. Déleurópai faj; hazánkban az aggteleki barlangon kívül nagyobb mennyiségben a bihari barlangokban él, különösen a Kalota község határában lévő Pisznicze-Secare nevű barlangban s a Rév és Bánlaka közt fekvő Magyar- vagy Rabló-barlangban. Dombos patkós orrú denevér, Rhinolophus clivosus Ruppel. Előbb csak Afrikából, későbben Dalmácziából volt ismeretes. Petényi Salamon először 1845-ben a baranyamegyei abaligeti barlangban találta, másodszor pedig 1853-ban a Magyar-barlangban. E ritka déli faj most az előbbivel együtt a Pisznicze-Secare barlangban is található. Ritkább faj még a széles fülü denevér, Synotus Barbastellus Schreib., mely leginkább a körösvölgyi erdők szélén az odvas fákban tartózkodik. Kis patkós orrú denevér, Rhinolophus Hipposideros Rechst. Szintén az említett barlangokból ismeretes.
A magas bihari hegység rengeteg erdőségének egyik legjellemzőbb állatja a barna medve, Ursus Arctos L. Most már nem oly gyakori. 1899-ben az államerdészeti hivatalos 242kimutatás szerint 4 darab esett el. Az 1850-es években Oszwald József lőtt egyet gr. Frimont Béla sergesi birtokán, Pestes-falu közelében, azóta az alacsonyabb előhegyekben nem észlelték. A bihari barna medve sötét kávé-barna szinű, majdnem fekete. A világos-barna – az erdészek nyelvén: galléros medve – torkán sárgás-barna övvel, a bihari hegységben csak elvétve található. Valószinű, hogy a szomszéd Erdély délkeleti havasiból költözött át hozzánk.
A hermelin, Mustela erminea L. az északi vidék lakója; nálunk elég gyakori. 1884-ben Szabolcs község határában, 1890-ben Kis-Szántón, 1900-ban Nagyvárad közelében fogtak egy-egy példányt.
A rókának két változata ismeretes itt: a közönséges veres róka és a szénégető (carbonári) róka. Az utóbbi kisebb, torka és hasa szennyes-fekete. Egy szép carbonári rókaprémért 10–16 koronát is fizetnek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me