A váradi evangelikusok.

Full text search

A váradi evangelikusok.
Majdnem egyidőben a Sváb-Olaszi ev. egyház alakulásával tömörülnek Nagyváradon is az ev. hívek, kik évről-évre szaporodnak s anyagilag is gyarapodnak.
Eleinte magánházaknál tartanak istentiszteletet, majd az 1784. évben az itt állomásozó gr. Siskovics-féle gyalogezred ezredese és parancsnoka, Tóth György s neje aszódi báró Podmaniczky Johannának buzgósága folytán a vár első számu pavillonjának egyik nagy szobájában tartatik az istentisztelet. A hívek azonban nem sokáig örvendhettek a magas pártfogásnak, mert az ezred-parancsnok áthelyezése következtében a várbeli istentiszteletek megszüntek. Ujból magánházaknál tartottak vallásos istentiszteleteket és előbb Hoffman János városi bíró, majd Urbányi rézműves, majd pedig Hoffman özvegye, szül. Kelner Zsófia s utána fiai: János és Sámuel, bocsátják házukat a hívek rendelkezésére, hol a sváb-olaszi ev. lelkész: Belánszky József német prédikáczióit hallgatják.
1808-ban Fidy István, a város tekintélyes polgára és az egyház kurátora és képviselője, teljes erővel törekszik megvalósítani azt, hogy az ev. hívek a saját templomukban imádhassák az Istent. Utána is néz egy erre 438alkalmas teleknek s azt Bereczky Ferencz és Máté Erzsébet körös-utczai telkében találja meg. A szóbeli alkut 4000 R. forintban meg is kötik s 1809. június 3-án folyamodnak a róm. kaht. káptalanhoz mint földesúrhoz, és a városi hatósághoz, hogy az alkut törvényersen is foganatosíthassák. A város június 9-én tartott ülésében megengedi, hogy iskolának és oratoriumnak való házat vehessenek: „a felséges királyi rendeletek megtartása mellett.” A káptalan érdemlegesen csak július 15-én felel, még pedig elutasítólag, mivel: „Az esedezőknek száma ez idő szerint oly kevés, hogy kérésöket az 1791. év 26 articulusa értelmében, nagyobb megterheltetések nélkül teljesíteni nem lehet.”
Még e válaszok le sem érkeztek, bízva igaz és jogos kérésök kedvező elintézésében Fidy István, Brosch Jakab, Tverdon István s Péchy Pál megkötik, aláírják a vételári szerződést az egyház nevében s június 6-án 1000 R.- forintokat ki is fizetnek, július 29-én a második részletet, 700 R. frtot. E közben Bereczky hitelezői megtudják az adást-vevést, azonnal a városi magisztrátushoz fordulnak ama kérésükkel, hogy a július 31-én esedékes 2000 R. forintot foglalják le követeléseik kiegyenlítésére. A város teljesíti is kérésüket. Ámde ekkor Bereczkyné, ki a házat hozománynak s így teljesen sajátjának állítja, perrel támadja meg az egyházat, mint szerződésszegőt s nem is hajlandó már házát az egyháznak eladni, mivel a káptalan sem egyezett bele a vételbe. Csak nehezítette a helyzetet, hogy a káptalan 1810. február 13-án tartott úri székében Bereczkyné ügyét (ki különben férjével együtt ref. volt) magáévá tette s feloldotta a kötött szerződés alól. Az evangélikusok ekkor a vármegyére vitték ügyöket s Bihar vármegye nemes gondolkozásáról tesz tanúságot, midőn 1810. szept. 5-én tartott törvényszékének határozata értelmében: „A város sententiája jóváhagyatik és ezen per executió végett visszaküldetik.” A ház hivatalos átadása a városi esküdtek által 1811. január 29-én foganatosíttatott, február 12-én pedig Bereczky és neje kiköltöztek belőle.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me