A homok, a márga és az agyag építésföldtani problémái

Full text search

A homok, a márga és az agyag építésföldtani problémái
Hasonlóan nagyméretű lejtőmozgások ismeretesek a Balaton-parti területekről. A Balatonföldvár–Balatonakarattya– Balatonfűzfő szakaszon felső-pannóniai homokok alkotják a magaspartot, amelynek megtámasztó rézsüjét korábban a Balaton rabolta el, e század második felében pedig a területrendezés bontotta meg. A megnövekedett üdülőterület és a csatornázatlanság következtében a lejtő állékonysága rosszabb lett. Tihanyban az Apátság alatt, illetve a volt halásztelepi részen már csúszásos jelenségek jellemzőek.

Az 1994-es dunaföldvári partmozgást követő helyreállítási munkálatok
Szintén gyakoriak a csúszások a budai Várhegy Vérmező felőli oldalán. Ennek az az oka, hogy a Várhegyet felépítő Budai márga a Vérmező felé dől, így a réteglapok mentén szivárgó vizek a Budai márga málladékából kialakult agyagos lejtőtörmeléken visszaduzzadnak, az agyagos képződményt eláztatva lerontják szilárdságát, s végeredményben lejtőcsúszást idéznek elő. A lejtőrongálódás nyomait a Logodi utca házain és lépcsőin láthatjuk. Hasonló jellegű csúszások a budai oldalon sok más helyen is kialakultak.
A lejtőmozgás másik kiváltó oka a vasút, illetve útépítés során történő lejtőbevágás. A laza agyagos vagy löszös képződmények gyakran lecsúsznak, kimozdulnak.
A dombvidékeken, illetve a hegyvidékek lejtőin kialakult lejtőtörmelékek, illetve a szálban álló kőzet fellazult felszíni szakasza lassú mozgással halad az erózióbázis irányába. Ilyen lassú, egyenletes mozgás beépítetlen területeken is bekövetkezik. A szálban álló, kemény kőzet, a rajta kialakult málladék és a magasabb térszínről lecsúszó lejtőtörmelék együtt alkotja a lejtő jelenlegi felszínét. A lakott települések kisméretű építési telkein a természetes térszín gyakran nem ideális építési felület, a területrendezés viszont gyakran megbontja a lejtő természetes egyensúlyát, amihez gyakran hozzáadódik a helytelen alapozású építmény hatása is.

Lösz anyagú magaspart a Dunaszekcsői Diási-árok mentén a mozgás előtt…
Az agyagos képződmények szilárdságát a víztartalom erősen leronthatja. Azokon a területeken, ahol meredekebb felszínen agyagos képződményekkel borított felszínt építenek be, a természetes és antropogén vízutánpótlás lejtőmozgásokat idézhet elő. Agyaggal borított lejtőkön a beépítés következtében egyéb káros jelenségek is előfordulhatnak. Az oligocén agyaggal borított déli lejtőkön – mint például Budapesten a Rózsadomb és Sasad területén – duzzadás-zsugorodás következtében a kis súlyú építmények (járda, kerítés, melléképületek) akár 5 centiméternyit is emelkedhetnek-süllyedhetnek. A megemelkedés és visszasüllyedés alól csak a mély (kb. 2 méteres) alapozással készült vagy a nagysúlyú épületek mentesülnek.
Abban az esetben, ha a lejtőtörmelék és a szálban álló kőzet érintkezése meredek szögű, vagy a nagy súlyú épület alapja vékony lejtőanyagra kerül, akkor a kőzetanyag lassú, lejtőirányú mozgása okozhat épületkárokat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi