Zobori kolostor birtokai.

Full text search

Zobori kolostor birtokai.
1109-ben, a cseh Szvatopluk fegyvertársa, a kis morva Ottó, tűzzel-vassal pusztította Nyitra vidékét. Ezen alkalommal, úgy látszik, a zobori apátság alapító-oklevele is a lángok martaléka lett. Mikor tehát Ottó az országból kitakarodott, Gottfried zobori apát azon kérelemmel járult Kálmán király elé, hogy a kolostor javairól határjárást tartasson. Kálmán ezen fontos ügyet Moysra, a nyitrai főispánra bízta, ki viszont Kaifás Péter nevű curialis comest, mai nyelven szólva alispánt küldte ki a határjárás megejtésére.
A nagyérdekű határjáró-oklevél, melyet IV. Béla egy 1249-iki átiratából ismerünk, a következő birtokokat sorolja fel: Első birtok volt Mocsonok, mely Üreghig terjedt. A kolostorhoz tartozott még, részben kisebb-nagyobb földterülettel: Bolleráz (ma tán Csápor), Durada egész Búsfalváig, Vecse egész határa Reza-hegyig s az ott lévő halastó, Hosszúfalu, Királyi, Baze vagyis Bajcs, Köpösd, Hetmény egész Tormosig, Farkasd, Negyed, Topezán, Boencza (felerészben a galgóczi várnagygyal), Kaplath, Wogyerad, Madunicz, Bin (Vörösvár), Atrak, Rattnócz, Bohunicz, Pozsonymegyéből Gány és Nyék, Szilád, Bresztovány, Nagy-Kosztolány, Zeli, Próna, Terbistye, melyet Nyitra városával közösen birtak, Turóczból Kosztilyesztye és Stubnya, Hontból Maróth, Kolon, Család, Zakol egész Csatárig, hol 4 ekényi földjük volt, Ghimes, Elefánt, Zsére, Malánta 4 ekényi földdel, Lapas, Emőke, Néver egy-egy ekényi földdel, Pográny és az ottani szőlők, melyeket a parasztokkal közösen birtokoltak, Goron két ekényi földdel, Kér, Szőllős, Völcs, hol közös erdejök volt „a Prudas provincziával és három sziget Torozmal és Syrinc”, Kurth a Nyitra partján, Czabaj, Imecs, Tavarnok, Vecse, hol Szolgagyőrrel birtokoltak közösen.
Magának a monostornak határát képezte egy forrás, mely Narathnak neveztetik s melyről az Akasztófa-hegyre egy út vezet. Ezt a forrást a várbeliekkel közösen használták, a hegynek pedig kétharmadrésze az övék volt, annak egészen a nyitrai szigetig terjedő lejtőjével egyetemben. Innen bizonynyal a várost övező réteken vezetett a határ Csermányig, hol jobbra fordult Csápor felé s innen Sarluskán és Darázsin keresztül vezetett az úgynevezett Nyúl-hegyig és a hegyháton vissza, egész Nyitráig. A keleti oldalon a határ Gerencsérig, az északin le egész Elefántig terjedt. (O. L. D. O. 10.)
Láthatjuk ebből, holott számos helynévre ma már rá nem ismerünk, hogy a megyének úgyszólván javarészében a zobori konvent volt a főbirtokosa. Ez lehetett oka annak, hogy midőn Kálmán a püspökséget megalapította, annak a megye területén, úgyszólván, alig adhatott birtokokat.
A kolostor a királyi adományon kivül magánosoktól is szép adományokban részesült. Így III. Béla 1185-ben megerősítette Csanád özvegyének 538végintézkedését, mely szerint Sárfő nevű birtokát a konventnek adta. (W. VI. 151.) 1349-ben pedig Csanád esztergomi érsek emlékezett meg az ősi monostorról. Neki adományozta ugyanis a nyitrai tizedszedő kerületből a következő falvak tizedeit: Negyed, Mocsonok, Dojnicz, Vedrőd, Trebete, Krakován, Osztrov, Radosnafő, Apáti, Livina, Alsó- és Felső-Vesztenicz, Udvarnok, Racsics, Osztruhán, Dobratok, „Apathy juxta Rooymacz”, Darázsi, Monostoralljafalu (Elefánt mellett), Vendég, Sysso, Kolon és Kartholcz. A konvent viszont hála fejében az érseknek engedte át Kér nevű földjét, egy B. Kelemen pápa tiszteletére emelt kőtemplommal együtt és a nyárhídi vámot. (Primási lt.)
A konvent különben előnyös cserék útján is gazdagodott. Péter zobori apát 1301-ben Prasnicze nevű földet, mely a kolostori birtokok komplexumától távolabb esett s nehezen volt mívelhető, elcserélte Gergely comesnek, Ladomér fiának, kedvezőbb fekvésű, Preznolcs nevű földjével (Mon. Eccl. Strig. II. 491.) 1336-ban pedig Tamás apát, Vörös Tamás csejtei várnagygyal és Orros Miklós honti főispánnal lépett cserére. Emezek kapták Hetményt Galgócz vidékén, a konvent pedig a birtokaival határos Kisőr nevű földet. (O. lt. Tabl. Oszt. Act. Most. 130–22.) 1340-ben meg Livinai Tamással egyezkedett ki Livina határai fölött. (O. L. D. O. 3300.) A XIV. század végső éveiben hirtelen hanyatlásnak indult a zobori monostor. Javait egymásután eladogatta és elzálogosította. Már 1294-ben Domokos apát kénytelen volt egy Bajmócz mellett fekvő birtokot Divéki Istvánnak eladni. 1340-ben Léva, mely a konventté volt, már mint önálló rendelkezésű város jelentkezik. 1378-ban pedig Apáti községet zálogosította el a konvent húsz márkáért a Welcsiczi testvéreknek. (O. L. D. O. 6538.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi