MEGÉLHETÉSI KÉNYSZER VAGY VÁLLALKOZÁS

Full text search

MEGÉLHETÉSI KÉNYSZER VAGY VÁLLALKOZÁS
A más vidékeken való tájékozódáshoz, az ismeretlentől való szorongás leküzdéséhez nyilván nagy segítséget jelentett a személyes és napi tapasztalatokon épülő látókör-szélesedés. Ebből a mentális készségből azonban önmagában még nem fejlődhetett ki vállalkozás: a nyomor fokozatai közötti lavírozáshoz, a könnyebb megélhetés reményének ébren tartásához volt csupán elegendő. A 18–19. század fordulóján gyakran emlegetnek a források olyan személyeket, akik szolgálatot keresve, de maguk iránt a bűnözés, a bűnözőkkel való paktálás gyanúját is felkeltve váltogatták a lakóhelyüket (Szilágyi Miklós 1990). Az ő magatartásuk éppen úgy a zárt parasztközösségekből való kiszakadás érzelmi vágyára alapozódott, látókörük szélesedése mégis jó esetben a szolgai létállapotot konzerválta, de a devianciához, a kényszerűen, ám öntudatosan vállalt társadalmon kívüliséghez is elvezethetett.
Az általánosítás igényével is fogalmazhatunk: ha vállalkozásra ösztönző kereskedelmi vagy munkakínálat jelentkezett, elsősorban azok figyeltek fel e kihívásra, akik – bármennyire szerény – parasztgazdaságuk bázisára építhettek. Felettébb jellemző ebből a szempontból, ahogyan kihasználni törekedtek a parasztgazdák a lóállományukat a nyomtatóvándorlások során. Hoffmann Tamás, részletesen dokumentálván ezt a gépi szemnyerés térhódításáig általános, főképp uradalmakban végzett bérmunkaformát, azt hangsúlyozta, hogy ez döntően „kisparaszti vállalkozás” volt, 856megkülönböztetendő tehát a „kétkezi mezőgazdasági munkások bérmunkaformáitól”. A nyomtatóvándorlások kuszának látszó útvonalai is a vállalkozás jelleget, nem a megélhetési kényszertől űzött munkakeresést bizonyítják. Ugyanaz a terület ugyanis be is fogadott, ki is bocsátott nyomtatókat; például Nyitra, Bars, Pozsony megyéből a Kisalföldre igyekeztek, ahonnan viszont Fejér, Tolna, Somogy megyékbe indultak nyomtató csoportok. Nem a legközelebbi munkakínálatot használták ki tehát, hanem megkeresték a számukra a legtöbb hasznot hozó, bár távolabbi ajánlatot (Hoffmann T. 1963: 295, 314–316). A Békés megyei Mezőberényben a 19. század első évtizedeiben a bihari, illetve a bánáti uradalmakba irányuló nyomtatóvállalkozások során a teljes lóállomány mintegy harmadát, 500–700 munkaállatot is igénybe vettek, valóban tömeges volt tehát a vállalkozás. Az itteni jobbágyparasztok, miután saját gazdaságukban befejezték a szemnyerést, az amúgy tétlenségre kárhoztatott állati és emberi munkaerőt hasznosították ily módon, s ez racionalis vállalkozói gondolkodás, noha a parasztgazdaság volt a bázis (Szilágyi Miklós 1973: 202–205).
A távolsági áruszállításra és a bérnyomtatásra vállalkozó parasztok közös jellemzője az a vállalkozói mentalitás, mely alapjaiban, a tudásanyag és a munkavégzési gyakorlat vonatkozásában „paraszti” maradt, a külvilághoz való viszony tartalmát illetően azonban mindinkább „nem parasztivá” formálódott. Abban persze mutatkoztak különbségek e vállalkozók között, hogy egyes településeken vagy vidékeken, a „szükség” és a „lehetőség” együttes hatására a parasztok tömegeinek mellék- avagy főfoglalkozása volt az említett és más hasonló munkakínálatok megkeresése és kihasználása, másutt pedig csak a paraszti közösség néhány tagja, kisebb-nagyobb csoportja nevelődött „vállalkozóvá”. Akár rendszeres és tömeges, akár alkalmi és egyéni volt is, nem úgy valósult meg, hogy a résztvevők „kikerültek volna a paraszti életmód, életforma rendjéből” (Gráfik I. 1983b: 27).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me