A HÁZASSÁG MINT SZERZŐDÉS

Full text search

A HÁZASSÁG MINT SZERZŐDÉS
A férfi és a nő egy életre szóló kölcsönös kötelezettségvállalása egyetlen szerződésként is meghatározható. Az egyházi és világi jog ugyanis évszázadok óta pontosan körülírt szerződési feltételek teljesüléséhez, hivatalos szertartáson elhangzó s tanúk által hitelesített ígérethez kötötte – s köti – a házasság érvényességét.
Azok a törvényi és szokásjogi előírások, melyeket a házasulandóknak be kellett – s be kell ma is – tartaniuk, persze sohasem voltak a felek szabad alkujának tárgyai. A házasság társadalmi elismerése érdekében az egyház, utóbb az állam kötelező érvényű rendszerbe foglalta e szerződés szabályait, formai kellékeit, s szankciókat is rendelt a védelmükre. Az ilyen magánjogi megállapodás legalizálásának előfeltétele tehát a hivatalosan megkövetelt tartalmi és formai előírások feltétlen tudomásulvétele.
Ha ezekből a jogi kötöttségekből kiindulva mutatjuk be a lakodalom szokáskörét, azt hangsúlyozzuk, hogy a faluközösség közreműködésével zajló ceremóniában az egyes szokáselemek bizonyosan összefüggenek – közvetlenül vagy közvetve – a törvényi szabályozással. Azaz: a szokáselemek egy része magát a jogi aktust, az „egy életre szóló” magánjogi szerződést teszi nyomatékosabbá, kiegészítvén a formalizált esküt további, a szokásjog megkövetelte szertartásos fogadalmakkal és kötelezettségvállalásokkal. Más részük a leánynak és a legénynek a házassággal létrejövő új közösségi viszonylatokba való bevezetését szolgálja: a közösség ritualizált szimbólumokkal is kinyilvánítja, hogy ezt a „szerződést” egyetértően vette tudomásul, s az új családot felruházza mindazokkal a jogokkal és kötelességekkel, melyek az adott közösség házasságban élő tagjaira érvényesek.
Ebben a fejezetben nem a lakodalmi szokáskör egészének szokásjogi vonatkozásait foglaljuk össze (vö. Tárkány Szücs E. 1980c: 119–154; 1981: 245–402), csak a vagyoni kérdések elintézési módjait elemezzük. A lakodalmi ceremónia költségvállalását, illetve a házassággal létrejövő új család anyagi megalapozását előzetes szerződésekben rendezte a két érintett család. A törvényes házasságnak nem lévén alaki feltétele ez az előzetes vagyoni egyezség, az egyházi és a világi jog nem követelte 721meg, így formailag nem is szabályozta e szerződéskötéseket. Különösen alkalmasnak látszanak tehát arra, hogy velük szemléltessük a hivatalos jogtól lényegileg független jogszokások kétarcúságát: a közösségi kényszert, s ennek ellenére a hivatalos joghoz igazodást, az alkalmazkodást.
Bár a vagyoni egyezség – a mondottak szerint – leválasztható a lakodalom szokásköréről, az olvasónak számon kell tartania, hogy ez is beletartozik a „házasság mint szerződés” tágasabb összefüggésrendjébe. A lakodalmi ceremónia vagy az egész életre kiható, az új család létét s társadalmi presztízsét meghatározó vagyoni egyezséget tette nyomatékosabbá, vagy takargatni, leplezni törekedett a fékevesztett vidámsággal, hogy az idillien tiszta érzésekre – azaz a szerelemre – is rávetül az anyagi megfontolás árnyéka. A paraszti kultúra teljesítményeiből alighanem a legtöbbet magába sűrítő szokáskomplexum ugyanis nemcsak a szórakozás alkalma – születendő gyermekekkel s a majdani halottakkal számot vető alkudozás is egyszersmind. A házasság előtti vagyoni egyezség – kimondva vagy kimondatlanul – az öröklés rendjét: a szülők, illetve valamelyik házasfél halála esetén a gyermekekkel megszaporodott (avagy magtalan) új családban lehetséges és kívánatos eseti öröklést volt hivatott tisztázni. Ebben az értelemben tehát a lakodalom a paraszti közösségek vagyonról, a vagyon védelméről és átruházásáról kialakított felfogásának afféle gyújtópontja: ekkor mindenkinek kötelessége az egyértelmű véleménynyilvánítás – legalább a közösség által elfogadott szokásjogra hivatkozás.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me