A nemi szerepre nevelés

Full text search

670A nemi szerepre nevelés
Az emberek társadalmi helyzetekbe születnek bele, és szerepekre szocializálódnak. Sehol sem jellemzőbb ez, mint éppen a paraszti társadalomban, ahol a gyermeket nem annyira általános emberi dolgokra nevelik, mint inkább arra a sajátos szerepre készítik fel, amelyet be kell töltenie (Erdei F. 1940: 184).
A szerepek közül a nemi szerep az elsődleges, mert alapvetően meghatározza azt a módot, ahogy mások az egyénhez viszonyulnak. Minden nevelés megtanítja a nemekre vonatkozó társadalmi sztereotípiákat, de hogy ezeket a biológiai eredetű eltéréseket egymáshoz közelíti vagy éppen polarizálja, ez már az adott kultúra függvénye (H. Sas J. 1984: 216). Mint látni fogjuk, parasztságunk nemi szerepre nevelése nagyon is polarizál.
A paraszti nevelésben a nemi szocializáció szinte a gyermek születésével kezdődik. Mégis a serdülőkor kezdetén válik ez a megkülönböztetés egyre erőteljesebbé. Ekkor jelenik meg a „nem illik” fogalma a nemi szerep tudatosításának eszközeként: „Mit kapdosol a legények után. Nagy vagy mán!” (Szabó László 1989a: 387).
A nemi szerepre való nevelés legfontosabb helye a család. Elsősorban a szülők feladata, hogy megtanítsák gyermekeiknek, hogy mindennek férfiasságot, illetve nőiséget kifejező, szimbolikus értéket tulajdonítsanak. Azokat a viselkedési jegyeket, amelyeket a szülők a nevelés során gyermekükben mint nemüknek megfelelőt megerősíteni kívánnak, a két nemre vonatkozó prekoncepciók eleve meghatározzák (Jávor K. 1990: 412). Fontos a testvérek szerepe is. A fiútestvérek az apjuktól eltanult, férfiasnak számító viselkedést először lánytestvéreiken gyakorolják, szolgálatokat várva el tőlük. A nemi identitás elsajátításában kiemelt szerepe van a korcsoportnak is.
Megkülönböztetett szerepe van a lánnyá, illetve fiúvá nevelés „technikájában” a viselet szimbolikus rendszerének. A gyermekből lánnyá, illetve legénnyé válás elengedhetetlen tartozéka volt az ehhez megkívánt öltözékdarabok birtoklása. A hagyományos faluban e terület szimbolikus szerepet csak a serdülőkorban kapott, a pár éves gyermekek neme öltözékükön kevéssé látszott. A legutóbbi évtizedek óta a gyermekek tárgyai lettek a fogyasztási versenynek, amihez a gyermekintézmények, így az óvoda is akaratlanul megfelelő versenypályát nyújtottak. Így már a 3–4 éves gyerekek ruhája is hangsúlyzottan nemüket tükröző.
Láttuk a korábbi fejezetekben, hogy mennyire különbözött a hagyományos faluban a legény, illetve leány magatartási minta. A szocializáció e kettős nemi erkölcsnek megfelelően történt. A legjellemzőbb különbség, hogy míg a lányokat nagy önkontrollra nevelték, a fiúgyermeket erős önérvényesítésre: „Édes fiam, ha neked igazad van, még az Istennek se engedjél!” (Varsány). Ilyen „elvárások” mellett nem csodálható, ha egy fiú szocializációját csak a katonaság letöltése után érezték befejezettnek, „ott majd embert faragnak belülled!” (Szigeti Gy. 1989: 4).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me