GAZDASÁGI EGYESÜLET ÉS GAZDAKÖR

Full text search

583GAZDASÁGI EGYESÜLET ÉS GAZDAKÖR
A tejértékesítés megyei és országos hálózattá szervezése egy általános, a polgárias társadalomra felettébb jellemző s államilag is támogatott gazdaságszerveződési szisztéma része volt. A mezőgazdálkodás minőségi fejlesztését és a termelői érdekvédelmet törvény szabályozta szakosított szervezetek létrehozásával, illetve a spontán szerveződő társulások állami támogatásának kieszközlésével remélték elérhetőnek a leginkább érdekeltek: a legnagyobb termelők. Az egy növényfajtára vagy tenyészállatra szakosodott, szinte áttekinthetetlenül sokféle országos hatáskörű szakmai egyesületnek, s megyei, helyi tagszervezeteinek (lásd ezekről: Erdei F.–Pataki E. 1959) nem is az volt az igazi jelentősége, hogy a parasztgazdaságoknak is lehetőséget kínált a szakmai szervezkedésre. A parasztok önszerveződését ugyanis számottevően korlátozta az a tény, hogy ezekben a döntően az OMGE kezdeményezte egyesületekben – helyben is, a területi és az országos szövetségekben pedig még fokozottabban – a nagybirtokosok és középbirtokosok hegemóniája érvényesült. Az egyesületek számítottak ugyan a birtokos parasztságra, de mint arc nélküli tömegre, egyoldalúan hangsúlyozván a szakismeretek szétáramoltatásának, az eszközbeszerzésnek és a termékértékesítésnek a parasztok által is élvezhető előnyeit.
Általánosítható tanulságot hordoz Szabó Ferenc vizsgálata. A szakmai érdekeket hatékonyan képviselő Csanád megyei Gazdasági Egyesületről azt állapította meg, hogy tömegbázisát ugyan a 100 hold alatti parasztbirtokosok jelentették (közülük került ki a tagság 70–75%-a), mégis „a szervezet tevékenységét a 300–1500 kat. hold közötti megyebeli birtokosok irányították és egyúttal végezték is”. Következésképpen: az agrárkultúra újabb eredményeinek, módszereinek terjesztésében mutatkozó, vitathatatlanul pozitív hatás elsősorban a nagy- és középbirtokosságot érintette (Szabó F. 1971: 461–489).
Ahogy a Csanád megyei Gazdasági Egyesület, a területi vagy községi gazdakörök többsége is afféle gyűjtőhelye volt a növénytermesztő és állattenyésztő érdekvédő egyesülések helyi csoportjainak. A 43 község „gazdatársadalmát” összefogó Felső-Szabolcsi Gazdakör (melyet 1884-ben gróf Dessewffy Aurél kezdeményezett, s 1930-ban alakult újjá) például a következő szakosztályokat foglalta magában: gabonakiviteli, gyümölcstermesztési, közös beszerzési és magtermelési, közös értékesítési, lótenyésztési, méhészeti és szeszszakosztály (Felsőszabolcsi… 1935: 8–9). Az 1904-ben alapított Monori Gazdakör 1933-as alapszabálya a „gazdaközönség” érdekképviseletének konkrét teendői között az értékesítés segítését, a gazdasági és háztartási eszközök beszerzésében való közreműködést és a hitelviszonyok figyelemmel kísérését is számon tartotta, vagyis olyan feladatokat, melyek sokféle gazdasági-szakmai szerveződéshez való kapcsolódást feltételeztek (Monori… 1933: 1–2). A Jánoshalmi Gazdakör a nevében is hangsúlyozta, hogy egyszersmind a Gyümölcs- és Szöllőtermesztők Egyesülete, és alapszabálya „a vidék mezőgazdaságának, állattenyésztésének, gyömölcs- és szőlőtermesztésének helyes irányban való fejlesztését” jelölte meg legfőbb célként (Jánoshalmi… 1933: 2).
A falusi-mezővárosi gazdakörök betagolódhattak – rendszerint be is tagolódtak – magasabb szintű „gazda”-szervezetekbe: testületként tagjai voltak a járási-területi gazdakörnek, illetve a megyei gazdasági egyesületnek. A Tapolcavidéki Gazdakörnek 584például 20 környékbeli településről toborzódott a tagsága, akik igénybe vehették a gazdaköri szolgáltatásokat: a közös beszerzésű szőlővesszőt, gyümölcsfacsemetét, permetezőszert, raffiát, vetőmagvakat, műtrágyát, fajbaromfiakat stb. (Évkönyv. 1912: 9–31). Ez a járási gazdakör is tagja volt – s rajta kívül kilenc hasonlóan járásiváros környéki vonzáskörű, gazdakörnek nevezett érdekcsoport – a Zalavármegyei Gazdasági Egyesületnek (Tapolczavidéki… 1909: 36–37).
A hierarchikusnak elgondolt szervezeti felépítéshez való alkalmazkodás azt is magában foglalta, hogy a földbirtoknagysággal értelmezett tekintély mint a vezetésirányítás kisajátításának elvi magyarázata automatikusan továbbgyűrűzött az OMGE-tól és a megyei gazdasági egyesületektől a falusi-mezővárosi gazdakörökig. Azzal a módosulással természetesen, hogy a helyi szervezetekben a legmódosabb parasztgazdáké lett a hegemónia, akik messzemenően számíthattak az úri birtokosok és a „helyi intelligencia” pártoló közreműködésére, a földnélkülieket viszont kívül rekesztették az ilyen érdekvédő szervezkedésen. Ez utóbbi réteg, ha parasztként határozta is meg magát, csak az agrárszegénység követeléseit mind hatásosabban kinyilvánító politikai pártok, jelesül az „agrárszocialistaként” emlegetett s vulkanikus kitörésekkel fenyegető mozgalom szervezeti keretei között lelhetett rá érdekeinek kifejeződésére. (Az agrárszocialista mozgalom újabb kutatási eredményeiről lásd Szabó F. [szerk.] 1986. ) Vagyis a leginkább elterjedt, s ezért a legnagyobb hatású érdekszervezetek, a gazdakörök, melyek integrálni tudták és a birtokos parasztok törekvéseivel-vágyaival összhangba hozták a mezőgazdasági szakágak érdekvédő egyesületeinek céljait, szándéktalanul ugyan, gyakorlatilag mégis tovább erősítették a magyar társadalom, benne a rendi örökség értelmében még osztatlan tömegnek tűnő, pedig már rég nem egységes parasztság vagyoni-földtulajdoni alapú rétegekre szakadását.
Ennek ellenére sem vitatható el az alig-alig tanulmányozott gazdaköröknek, a 20. század legfontosabb mezővárosi-falusi-tanyasi szerveződéseinek az a jelentősége, amelyet Huszka Lajos a Szeged-szatymazi Gazdakör történetét összefoglalva kiemelt. Nemcsak a szatymazi, minden gazdakör „a társadalmi, mezőgazdasági és kulturális elmaradás csökkentése érdekében munkálkodott”, s „gazdasági és kulturális egyesületként” szinte egyetlen törvényes lehetőségét jelentette a parasztok társadalmi szerveződésének (Huszka L. 1986: II. 266). Azzal a jogos megszorítással érvényes azonban ez a megállapítás, hogy ez a szervezkedési forma nem helyi hagyományokban gyökerezett: a „magasabb” társadalmi rétegek képviselte politikai, gazdasági és kulturális eszményekhez igazodást testesítette meg, ezért is munkálkodott.
A kapitalizmus kori, a parasztokra kiterjesztett intézményes érdekvédelem minden fentebb jellemzett formájának végül is hasonlóan lehet meghatározni a szerepét és jelentőségét. Segített a parasztoknak abban, hogy birtokosként, tehát az öröklött rendi státusuktól immár függetlenedve, betagolódhassanak a polgárias társadalomba. Erre sarkallta őket a propaganda, s maguk is ebbe az irányba törekedtek. Mert a rendi értelmű „parasztság” végérvényesen ellenérdekelt vagyoni rétegekre szakadt, rétegenként különböző sikerrel járt ez a törekvésük.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me