A FALUSI BÍRÓ ÉS A TANÁCS SZEREPE A FEUDALIZMUS IDEJÉN

Full text search

560A FALUSI BÍRÓ ÉS A TANÁCS SZEREPE A FEUDALIZMUS IDEJÉN
A gazdálkodással összefüggő összes feladatot, tehát a követendő gyakorlat hosszabb távú vagy eseti szabályozását is, a konkrét szervezést is, falvakban és városokban egyaránt, a bíró, a helyettesei és a különböző létszámú tanács intézte. Szerteágazó feladataik közé tartozott – egyebek mellett – a fordulókban művelt határ rendjének felügyelete; a fordulókból kimaradt haszonnövények (például kukorica, kender, kerti vetemények) vetésére, ültetésére alkalmas parcellák rendszerint évenkénti újraosztása; a közföldeken megtermő szénafűből, nádból s az erdők fájából való arányos részesedés biztosítása; a közös legelő használati rendjének és a nyájak szervezési elveinek meghatározása, a pásztorok fogadása, illetve bérük egységesítése; a tanácsi bevételek és kiadások egyensúlyának fenntartása, vagyis a lakosság közköltségekhez való hozzájárulásának behajtása s a jövedelmező haszonvételek saját hatáskörben való kezelése. Vagy maguk a tanácsbeliek végezték – adókedvezmények fejében vagy tiszteletdíjért – mindeme irányító és szervezőmunkát, vagy egy-egy speciális feladatra külön választottak, illetve fizetésért megfogadtak megbízottat. Ezt a személyt, ha egyébként nem volt tanácsbeli, akkor is megillette a feladatára utaló jelzővel bővített bíró megnevezés.
A tanácsnak, urbáriális helyeken olykor a földesúrnak külön is számadással tartozó, egyik helyütt tekintélyes gazda, másik helyütt szolgálatot vállaló különféle bírák és feladatkörük egyszerű felsorolása – ahogyan például Szendrey Ákos (1929) megoldotta – homályban hagyja a különböző tisztségviselők társadalmi súlyának nagyon is eltérő voltát. Célravezetőbb tehát, ha egy úrbéres falu „bíróinak” feladatkörét külön-külön jellemezzük, majd utalunk a példa általánosabb érvényességére. (Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy – főleg a városokban, a kiváltságolt területeken és a nemesi közbirtokosságok esetében – ettől eltérő formák és elnevezések is léteztek.)
Kecelen, a Duna–Tisza közi jobbágyfaluban a 18. században és a 19. század első felében a kenyérbíró vette számba a pásztorolt állatokat, s szedte be ennek megfelelően a lakosságtól a szilajcsikós és a gulyás bérét, tehát a tanács által megelőlegezett tőke maradéktalan behajtásáért felelt; a pusztabíró a határhasználat rendjének és a négy mezei csősznek a felügyelőjeként inkább a tanács alkalmazottjának, mint tisztségviselőnek minősült; a borbíró a borvásárlás és a kocsmai értékesítés, a székbíró a mészárszék és a mészáros, a malombíró a községi malmok és a molnárok felügyelője volt, vagyis mindhárman az uradalomtól megváltott, a bevételt gyarapító haszonvételek felelős számadóiként jellemezhetők, s mert vagyon volt rájuk bízva, a módosabb gazdák közül kerültek ki (Bárth J. [szerk.] 1984: 170–174, 264).
A pásztorlással és a határhasználattal kapcsolatos megannyi teendő végzésére és felügyeletére a más jogállású kommunitások is hasonlóan bírót választottak, sok helyütt pedig e feladatkör további differenciálódása is jellemző. Olykor a kaszálóréteknek is külön felügyelője volt (szénabíró, fűbíró), akit – mivel a székelyföldi magashegyi kaszálók évenkénti újraosztását irányította – havasbírónak is neveztek (Paládi-Kovács A. 1979: 116; Duka J. 1978: 190–191). Mindazokban a községekben-városokban, ahol valamilyen jogcím alapján a kommunitás hasznosította a kocsmákat, a malmokat és a mészárszékeket, a keceli megoldáshoz hasonlóan ezeknek a bevételeknek egy-egy „bíróval” való kezeltetése volt a gyakorlat (például a Kiskunságban: 561Tálasi I. 1977: 57). Ha más egyéb „kisebb haszonvételekkel” is lehetősége volt gazdálkodnia a tanácsnak, a felelős tisztségviselők köre is kibővült. A hetipiacok, a vásárok rendjéért, a helypénzszedésért például a vásárbíró felelt (lásd Szegeden: Bálint S. 1977a: 79; Kecskeméten: Bálintné Mikes K. 1979: 29). Az uraságnak, a városnak és a halászoknak a zsákmányból jutó arányos részekre osztását a halászbíró ellenőrizte (lásd Tokajban: Bencsik J. 1989a: 128). Székesfehérvárott – a városokban amúgy is szokásos megbízottak körén túl – a serfőzésre, alkalmanként a téglavetésre is külön inspektor felügyelt (Kállay I. 1972: 133–134).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me