A KOMASÁG INTÉZMÉNYÉNEK PATRIARCHÁLIS VONÁSAI ÉS KLASSZIFIKÁLÓ TENDENCIÁI

Full text search

A KOMASÁG INTÉZMÉNYÉNEK PATRIARCHÁLIS VONÁSAI
ÉS KLASSZIFIKÁLÓ TENDENCIÁI
A komasági kapcsolat patriarchális jellegű, kiterjedt a házastársra; a koma felesége automatikusan komaasszonnyá vált. Ez a megszólításban is tükröződött. A gyimesi csángóknál a vőlegény násznagya a keresztapja volt. A lakodalom befejeztével 543az újemberré (házas) lett keresztfiát magázni kezdte, annak feleségét pedig magázva keresztlányomnak szólította. Az egyházjogi előírásoknak megfelelő elv érvényesült abban a gyakorlatban, hogy a keresztség révén létrejövő kapcsolatokat kiterjesztették egyes vérrokonok, sőt a házastárs személyére is. Ez a kapcsolattágítás a nagyszülők nemzedékére is kiterjedhetett; Szegeden (Csongrád m.) a gyermek apjának komáihoz szintén kendezve és öregkoma megszólítással fordult. Ennek mintájára öregkeresztapa és öregkeresztanya volt a szülő keresztszüleinek megszólítása (Gunda B. 1949: 234; Bálint S. 1957:1. 26; J. Lőrinczi R. 1980: 197; Vidacs B. 1985: 516; Örsi J. 1990: 168).
A koma (több koma esetén a főkoma) felesége volt a keresztanya, általában a legidősebb vagy legtekintélyesebb asszony. Így szólította őt keresztgyermeke, ennek testvére, házastársa, gyermeke és unokája, illetőleg ez utóbbiak házastársa is. A komák apját-anyját, ipát-napát a kendezés és az öregkoma megszólítás illette meg (Fél E. 1944a: 9–10; Bálint S. 1957: I. 726; Örsi J. 1974: 36; Nagy Varga V. 1984.–903).
A kapcsolat az oldalágra is kihatással volt. Nemcsak maga a megkeresztelt gyermek, hanem ennek testvérei is keresztapjuknak, keresztanyjuknak szólították a keresztszülőket, még ha egyébként őket más tartotta is volna a keresztvíz alá. Tápén (Csongrád m.) a fitestvér komáját, komaasszonyát a nála idősebbek szintén komának, komaasszonynak, a fiatalabb testvérek pedig keresztapjuknak, keresztanyjuknak szólították. A fiatalabb, nem közvetlen komatársnak kiskoma, feleségének kiskomaasszony volt a neve (Bálint S. 1957: I. 800; 1980: 13).
A Zoboralja egyes falvaiban is kiterjesztő, csoportosító volt, míg ugyanitt más falvakban csak fiágon terjedt ki a komaság. Megfelel a magyar népi szokásoknak, hogy az azonos generációkhoz tartozók csoportját nagyon markánsan határolták körül, az életkorban meglévő egy-két év különbség szigorú határvonalat képezhetett még a testvérek között is. Egykorúnak számítóak között a koma/komaasszony megszólítás volt az illendő, a különböző korúak között pedig a fentebb leírt megfelelő kifejezések. A megszólítás effajta rendje a katolikus egyház által lelki rokonoknak tartott személyekre terjedt ki, és elsősorban a katolikus közösségeket jellemezte. A megszólításnak az egymástól távoli tájakon is megfigyelhető hasonló szisztémája azt tükrözi, hogy a népi gyakorlatban az egyházi előírások meggyökereztek, és befolyásolták nemcsak a szokások, hanem az intézmények működését is (Luby M. 1935: 4651; P. Madar I. 1989: 71–72; Vidacs B. 1985).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me