A FÖLD

Full text search

A FÖLD
A földbirtok értékét materiális és szimbolikus vonásai adják.
A földbirtok materiális értéke függ mennyiségétől, minőségétől, a művelési ágak szerinti megoszlásától, tagosítottságától, földrajzi fekvésétől és ezzel összefüggésben 491megközelíthetőségétől. A szimbolikus vonásait a földbirtok eredete, tulajdonlása és védelme jelenti.
A jobbágyfelszabadításkor egy egész telek nagysága 26 és 59 hold között volt, legnagyobb az Alföldön és legkisebb a Dunántúlon, valamint a Felvidéken. Az arányos telekátlag 0,41, legnagyobb, 1,27 Moson és legkisebb, 0,23 Krassó megyében (Orosz J. 1965). De egy szűkebb területen belül is meglehetős különbségeket mutatott a földbirtok nagysága. Göcsejben például az első világháború előtt „5 hold földje a szegénynek tartott embernek is volt”, azonban a jómódúnak lehetett az egyik községben 20, a másikban 40, 80 vagy akár 100 hold is (Gönczi F. 1914). Ugyan a birtokos parasztság aránya növekedett, különösen a 19. század utolsó évtizedeitől, ez azonban a parasztgazdaságok nagyságának csökkenésével járt együtt. Egy közép- vagy gazdagparaszti üzem átlagos nagysága általában 6–8%-kal volt kisebb 1935-ben, mint 1895-ben (Gunst P. 1976).
Lényegében változtatja meg a földbirtok nagyság szerinti megoszlását a művelési ágak aránya. Csupán egy adat ennek igazolására: 20 hold szántóföld 4 hold szőlővel és gyümölcsössel volt egyenértékű a Duna–Tisza közén a két világháború között (Oláh J. 1971).
Könnyű belátni, hogy az egy tagban lévő, a településhez közel eső parasztbirtok lényeges terméktöbblet előállítására volt alkalmas, szemben a földrajzilag szétszórt, sok tagból álló birtokkal és ez értelemszerűen növelte a birtok értékét. Az egy tagból álló jelentős nagyságú földbirtok teljesen szabad, kötetlen üzemvitelt biztosított. A parasztbirtokok tagosítása még a két világháború között is elvégzendő feladat lett volna. A két nádudvari példát Tóth Tibortól idézzük: 1933-ban egy 50 holdas birtok 238 darabban volt, 1935-ben egy ugyancsak 50 holdas birtok 47 darabban, azonban az utóbbi a tulajdonos lakóhelyétől összesen 190 km-re esett (Tóth T. 1980). Ugyancsak az 1930-as években a tatai járásban lévő földbirtokok átlagosan 4,24 tagból álltak, miközben egy földbirtok átlagosan 1,33 holdat tett ki (Magyary Z.–Kiss I. 1939). A jobbágyfelszabadítást követően egyre csökkenő mértékben ugyan, de mégis meghatározó lehetett a földbirtok eredetéből következő szimbolikus értéke, nevezetesen, hogy ősi, öröklött birtokról volt-e szó vagy pedig vásárolt, szerzett tulajdonról. Az ősiség jelentette a szimbolikus értéket, ami összekapcsolódhatott a család rangjával is. Ez az a szimbolikus érték, amely magába szívta a föld materiális vonásait is, átváltva azokat szimbolikussá, és meghatározó szerepe maradt 1945 után is az e korszakot megelőző időszakban felnövő generáció számára.
A föld tulajdonlása egyben meg is határozta művelési módját; kötött vagy szabad művelését. A lehetőségek a következők:
Saját tulajdon          Művelése kötött, a közösség által szabályozott, szabad művelésű
Családi tulajdon          Művelése kötött, a tulajdonos (családfő) által szabályozott
Közösségi tulajdon          Művelése kötött, a közösség által szabályozott
Bérelt          Művelése kötött, a tulajdonos által szabályozott
Bérelt          Művelése szabad, a használója által meghatározott
A közösség által szabályozottan művelhető földbirtok kötöttsége nem elhanyagolható tényező, hiszen még 1914-ben is a falvak 29%-ában volt nyomáskényszer, 492ahol nem tértek még át a szabadabb vetésforgóra. E községek általában az ország keleti és északkeleti térségében helyezkedtek el (Für L. 1976). Talán ennél is erősebb volt, de bizonyosan hosszabb életű a másik, a családfő által szabályozott, kötött művelés az örökösödéssel összefüggésben. A művelés kötöttségén nem változtatott, akár úgy osztotta szét fiai között feles vagy harmados művelésre a földbirtokot, hogy a tulajdonjogot megtartotta, akár úgy, hogy az üzemvitelt kézben tartotta haláláig, irányította a termelést és a cserét minden részletében, hiába adta át a birtok tulajdonjogát. Ezek azok a parasztgazdaságok, amelyek termelése azonos módon folyt a több generációs jobbágyháztartásokéval (Faragó T. 1977), fogyasztása azonban kiscsaládi keretekben történt.
A föld tulajdonlásából következő kötöttség egyben védelmet is jelentett a 19. században a földesúrral szemben. Századunkban inkább kisebb gazdasági közösségek, társulások biztosították a védelmet a piacgazdaság körülményei között. A birtokok eredetüket tekintve a telki állományba tartoztak, így a védelem az egész faluközösség érdeke volt, tehát az ősi birtokot még a 20. században is „vigyázta, őrizte” a falu. Nagyobb szimbolikus értéke volt a családi tulajdonnak, amelybe azonban már beletartozott a vásárolt, szerzett földbirtok is, különösen a két világháború közötti korszakban, amikor egyre nagyobb jelentősége lett a szabad földhasználatnak, művelhetőségnek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me