PIACI, VÁSÁRI KERESKEDELEM

Full text search

374PIACI, VÁSÁRI KERESKEDELEM
A javak cseréjének másik formája, amikor az áru egy ideiglenes vagy állandó helyen, a piacon vagy vásáron cserél gazdát. Ide mindkét félnek, tehát az eladónak és a vevőnek egyaránt el kell mennie, hogy az áru eljuthasson a felhasználóhoz. Ezzel a kérdéskörrel e kézikönyv egy másik kötete részletesen foglalkozik (Dankó I. 1991), ezért e helyen csak a vásárok, piacok két jellegzetes kereskedőtípusával, a kofákkal és a kupecekkel foglalkozunk röviden.
A kofa tipikus női foglalkozás volt. Kiss Lajos megállapítása szerint a kofák elsősorban városban élő, 40 éven túli asszonyok közül kerültek ki, s ez a munka általában tisztes megélhetést biztosított; vagyoni, társadalmi felemelkedésre azonban nem volt alkalmas. A kofák különböző termékekre szakosodtak. A kenderkofák – lóval, kocsival rendelkező emberek feleségei – a csizmadiáknak, susztereknek árulták a kenderfonalat; a vásznaskofák a maguk szőtte parasztvásznakat, szakajtókat, törülközőket árulták, de nemcsak azt. Egyik fő bázisuknak Mezőkövesd számított. A kövesdiek járták a Bükk, a Hernád és a Sajó vidékét, megjelentek a környék nagy vásároshelyein és felvásárolták a különböző vásznakat. A kereskedelmet részben gyalogos batyuzással, részben vonaton, ládás vasúti szállítással végezték. A mezőkövesdi vászonkofák életmódját nem elsősorban a saját igényeik kielégítése, hanem – helyi munkalehetőség hiányában – az ilyenfajta jövedelemszerzési lehetőség alakította ki. Az eladott vászon árán azután főleg élelmiszert vásároltak. A megmaradt készpénznek egyik befektetési lehetősége volt a rendkívül drága cifra viselet (Dobrossy I.–Fügedi M. 1982: 399; Fügedi M. 1986: 198). Voltak ezenkívül mészkofák, sóárus asszonyok, edénykofák, tejfeles- és túróskofák, paprikakofák, gyümölcskofák stb. Ismeretes volt Hódmezővásárhelyen az úgynevezett „seggen ülő kofa”, aki saját háztartásának feleslegessé váló eszközeit árulta a piacon (Kiss L. 1981: II. 350–385). Heves megyéből ismerjük például a gyöngyösi cseresznyével, barackkal és zöldséggel egészen Galíciáig elkalandozó kofákat is (Borovszky S. é. n.: 203).
Elsősorban állatkereskedelemmel, lábasjószág adásvételével foglalkozott a kupec. A cigány lókupecekről már megemlékeztünk, de nemcsak cigányok foglalkoztak ezzel a tevékenységgel. Sándorfalván például a két világháború közötti időszakban magyar lókupecek járták rendszeresen a szegedi, dorozsmai, kisteleki, hódmezővásárhelyi vásárokat. Ők a szegényparasztság soraiból kerültek ki leginkább, s életszínvonalukban, anyagi létük biztonságában a középparasztokkal kerültek egy szintre (id. Juhász A. 1987: 239–240). Ismerjük a zsidó lókupecek kiterjedt hálózatát is: ők vállaltak oroszlánrészt például az 1848–1849-es szabadságharc idején a hadsereg lóval történő ellátásában (Eötvös K. 1982: 159–166).
A 19. század végén, 20. század elején a kelet-szlovákiai Kassaújfalu igazi „kupecfalunak” számított. A téli hónapokban a község szlovák lakosai kupeckodással és hentességgel foglalkoztak. Ők látták el Kassa városát sertéshússal, szalonnával, kolbásszal és zsírral. Egyes becslések szerint a községben több mint 200 család foglalkozott kupeckodással és húsfeldolgozással a századforduló tájékán. De még az első világháborút követő időszakban is megtartotta korábbi kupeckodó foglalkozását a másfélezer főnyi lakosság egyharmada (Markus, Michal 1977: 369–370). A kupeckodás bizonyos mértékig a paraszti létből való kiemelkedés lehetőségét is biztosította; 375a kassaújfalusi kupecek fiatalabb nemzedéke korszerűen gondolkodó, világot járt, tapasztalt üzletemberré vált. Olvasták az újságokat, követték a politikai eseményeket és üzleti számításokat végeztek, követték a pesti, bécsi, prágai húsárakat (Markus, Michal 1977: 374–375). Bárándon a közvélemény bizonytalan egzisztenciájú, huncut, ravasz, minden hájjal megkent embereknek tartotta őket, és sokkal inkább egyéni ügyességüket, mintsem foglalkozásukat becsülték (Szabó László 1985: 254).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me