HÁZTARTÁS, TÁRGYKÉSZLET

Full text search

HÁZTARTÁS, TÁRGYKÉSZLET
A kézműiparosok házának tárgykészlete a 19–20. század fordulóján sok mindenben eltért a parasztokétól. Általában véve több ipari, boltban vett termék volt benne, s azok között külföldről behozott iparcikkek is adódtak. Korábban megjelentek náluk bizonyos háztartási gépek és polgári szükségletre valló asztali készletek. Példaként említhető, hogy 1906-ban az egyik szekszárdi kádármester hagyatékában már egy mángorlógépet is felvettek 70 korona értékben (Tóth Z. 1977: 214). Akkoriban a parasztság még falapockát, kézi mángorlót használt. Egy 1878-as házassági szerződésben a bádogosmester felesége többek között egy varrógépet vitt magával a háztartásba 110 korona értékben (Dózsa K. 1975: 99).
A 19. század második felében Pesten – s valószínűleg több szabad királyi városban – az iparosok család- és lakásmérete, s vele együtt háztartása is kisebb lett a korábbinál. Csökkent a konyhafelszerelés darabszáma, s bizonyos tárgycsoportok fokozatosan ki is cserélődtek. Kiszorultak a régi cinedények, s a rézedények közül csupán az üstök maradtak meg. Viszont megszaporodott a fajanszból, majolikából, pléhből és bádogból készült edények száma. A konyhában csupán a sütéshez, főzéshez szolgáló edényeket, főleg lábasokat, fazekakat tárolták. Étkezésnél használt porcelán- és üvegedényeik az ebédlő vitrinjében szobadíszként is szolgáltak. Ezekhez tartoztak a kávés- és snapszoskészletek, cukortartók, csiszolt üvegpoharak stb. (Dóka K. 1975: 570–571).
A kisiparos a 20. század elején falun és kisvárosban sem vizespohárba, hanem készlethez tartozó kis borospoharakba töltögette a bort, ha vendégeit kínálgatta. Szekszárdi iparosok háztartása a 19. század végén különféle asztali készletekkel volt felszerelve. Ezeket a pálinkás-, boros-, teás- és kávéskészleteket akkoriban már a helybeli üveg- és porcelánkereskedésben is beszerezhették (Tímár L. 1994: 84–85; Tóth Z. 1977: 214).
Falvakban, kisvárosokban élő iparosok háztartásához sok olyan tárgy tartozott, amilyet az ottani parasztok tárgykészletében is meg lehetett találni. A szekszárdi kádármester háztartásában – s nyilván még sok dunántúli és kisalföldi iparoséban – 1906-ban azonban olyan tárgyakat is összeírtak, amelyeket a marcelházi (Komárom m.) parasztcsaládnál 1941-ben sem jegyeztek fel. Ilyen eszköz volt például a rézvasaló és a vasalódeszka, a tarkedlisütő, a légyfogó, a viaszosvászon terítő az asztalon és a konyhakredenc polcain. Nyilván még sok olyan használati eszköz és tárgy létezett, amely átmenetileg az iparosréteghez kötődött, s annak közvetítésével került a parasztsághoz és a munkássághoz. Az iparosréteg polgárosuló életformájáról vallanak a testi higiénia eszközei is. Szekszárdi iparosok az 1900-as évek elején fogkefét és fogport használtak, többféle hajkefét, fésűt, hajtűt vásároltak, s gyakori tétel volt vásárlásaik között a szagos szappan és a cipőkenőcs is (Tóth Z. 1977: 214, 216–217).
A háztartás tárgykészletének jelentős hányada a városi – így az iparos – rétegek 358esetében is a menyasszonyi kelengyével került az új párhoz. Tartalma az anyagi lehetőségektől és az egyes rétegek hagyományaitól függően alakult. A kelengye főként ágyneműből, a lakás „öltöztetésére” szolgáló textíliákból és női fehérneműből állt, amihez esetleg felsőruházat is járult. Mivel a kelengye a menyasszony személyi tulajdonaként került a házhoz, válás esetén magával vihette. Az 1867–1914 közötti évtizedekben egyes pesti kereskedőcégek már értékben és mennyiségben is változatos kelengye-összeállításokat hirdettek a lapokban. A századfordulón 2–300, illetve 4–500 korona értékben kínálták a szegényesebb kelengyéket. Iparoscsaládok inkább az 1200–1800 koronáért kapható kelengyéket vásárolták. A tehetősebb polgárok azonban 10–12 ezer koronát vagy annál is többet áldoztak leányuk stafírungjára. Szegényebb iparosok – a szabók különösen – csak az anyagot vették meg a boltban, a varrást otthon végezte a fehérnép. Maga a menyasszony is szorgalmasan hímzett, de a munka legnagyobb részét varrógépen végezték, s varrónőt, varrólányokat fogadtak fel. Iparosleányok kelengyéjében is jelentős tétel volt az ágynemű (3 dunna, 9 vánkos, 3 párna), a 12 lepedő és 12 abrosz. A fehérnemű anyaga túlnyomórészt szepességi lenvászon volt. Kevesebb a rumburgi vászon; a közönséges vászon pedig inkább a cselédségnek szolgált, s a falusi iparosoknál volt elfogadott (Dózsa K. 1975: 89, 99, 103).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me