NŐK AZ IPAROSOK TÁRSADALMÁBAN

Full text search

NŐK AZ IPAROSOK TÁRSADALMÁBAN
A céhes kézműiparban a nők szakképesítést nem szerezhettek, leányok inasnak, segédnek nem állhattak be. Özvegyi jogon olykor az asszony örökölte meg a műhely gondjait, de a termék előállítását akkor is a nála dolgozó segédre kellett bíznia, maga pedig az anyagbeszerzés, a piac, a készárueladás ügyeivel foglalkozott.
Szakképzetlen bedolgozóként, családi segítőtársként azonban a céhes világban is közreműködtek a nők egyes termelési folyamatokban. Így például a híres komáromi asztalosládára nők festették a tulipánt, s nem is mindig a mesternék. Egyik asztalosnak pártában maradt sógornője, másiknak egy özvegyasszony végezte a „tarkázást”, akinek szükség esetén még két másik asszony is segített (Kecskés L. 1978: 162). Sajnos nem tudjuk, hogyan honorálták a mesterek ezt a díszítőmunkát. Egyszerűbb volt a helyzet, ha női családtagok segítettek a termékek díszítésében. Legtöbb fazekasműhelyre ráillett az a jellemzés, amit a járai (Torda-Aranyos m.) iparosokról olvashatunk: „Az edények virágzása és mázolása, akárcsak a festék- és mázanyag őrlése – mint afféle hosszadalmas, nem nehéz, nagy felkészültséget sem igénylő és csupán kiegészítő jellegű munka, amelyre a fazekas »nem ér rá« – a fazekas feleségére, leányára hárul.” (Kós K. 1979: 320). Kivételes eset Magyarhertelend (Baranya m.) parasztfazekassága, ahol a nők megtanulták a korongolás, az edényformálás munkálatait is, s nem csupán díszítést, kiegészítő műveleteket vagy árusítást végeztek (Haas M. nyomán közli Paládi-Kovács A. [szerk.] 1985: 96–97).
Az iparosok szakmán belüli házasodása azzal a gyakorlati előnnyel járt, hogy a 352feleség már apja házánál belenevelődött egyes műhelymunkákba és segíteni tudott férjének a termelésben is. Orosházán például a papucsos és a kalapos felesége „szalagozott”, a takács felesége „spulnizott”, s néha még a szövésben is segített; a szűcs felesége „szegőt és hálót varrt” (Juhász A. 1965: 336). Társa volt férjének a munkában a mészárosné is. Naphosszat mérte a húst a székben vagy a piacon, s férjével együtt mulatott a korcsmában. „A vásárhelyi lányok szerettek mészároshoz férjhez menni, mert dolgozni nem kellett. A székben lévén elfoglalva, otthon nem dolgozott, nem sütött, nem mosott, mással végeztette. Urasan élt.” (Kiss L. 1958: 146). Általánosabb mégis az volt, hogy az iparos felesége irányította a háztartást, s olykor az inast is befogta. Tehetősebb városi iparosok a századfordulón cselédlányt, bejárónőt fogadtak, s legalább a mosás, vasalás, takarítás munkáit áthárították (Tóth Z. 1977: 218).
Tanulságos, hogy a régi típusú kézművesek főként az országos és heti vásárokon, az új iparosok pedig inkább az üzleti árusításban és a könyvvitelben, papírmunkában igényelték a feleségük vagy nagylányuk segítségét.
Önálló iparűzőként a nők tömegesen csak a 19. század végén jelentek meg. A szakmaszerkezet változásával kialakultak a kizárólag vagy főként nők által űzött foglalkozások. 1900 és 1910 között a dinamikusan növekvő szakmák között szerepelt a női szabóké 13 ezer fős gyarapodással. A mosónők száma 3000, a fodrásznőké 1100 fővel gyarapodott (Ránki Gy. 1964: 435). A női iparűzők részaránya a mai országterületen 1920-ban elérte a 24%-ot, majd fokozatosan csökkent: 1930-ig 20%-ra, 1941-ig 15%-ra. A kisiparban, a házi- és népiparban bejelentett összes segítő családtag „42–44% szintén nő volt ebben a korszakban” (L. Nagy Zs. 1995: 351–354). Az országos statisztika valószínűleg nem is ad hű képet a falvakban, kisvárosokban működő varrónők számáról. Ők látták el a vidéki nők tömegeit ruhafélével, és nagyban járultak hozzá a népi ruházkodás polgárosodásához. Békés városban már az 1900-as évek elején is mintegy 100 varrónő dolgozott. Közülük váltak ki a legjobbak, akik iparengedélyt szereztek, és üzletet nyitottak. Sárrétudvari asszonyai és leányai a 19. század végén Püspökladányba jártak el ruhát varratni. Az 1920–1930-as években a faluban is éltek már mestervizsgát tett női szabók, akik tanoncokat vehettek fel, „szabászati és varróiskolát” tartottak fenn. „Lányaik” a segédvizsgát a területileg illetékes ipartestület székhelyén tehették le (Dankó I. 1983: 560; Madar I. 1993: 284). A szabó- és fodrászműhelyek mellett viszonylag korán megjelentek a nők a fényképésztanoncok között is. A nők szakmatanulása, önálló iparűzése a polgári korszak kisiparának egyik jelentős fejleménye.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me