IPARTÁRSULATOK, IPARTESTÜLETEK, IPAROSKÖRÖK

Full text search

IPARTÁRSULATOK, IPARTESTÜLETEK, IPAROSKÖRÖK
Az ipartársulatok általánosságban az azonos mesterséget űző korábbi céhtagokat fogták össze 1872, a céhek végleges megszűnése után. Sok városban – mint Debrecenben és Gyöngyösön – az ipartársulat élete a régi céhes kereteket töltötte ki. Tovább 321vezették a céhjegyzőkönyvet, s a régi céhszabályok szerint jártak el az inasok szegődtetése, a legények szabadítása és vándoroltatása ügyintézésében (Balogh I. 1973a: 183; Rázus Gy. 1928). Az ipartársulatba szabad akaratából lépett be a mester, s akkor lépett ki belőle, amikor akart. Nem volt kényszertagság, s a belépés feltételéül nem szabhatták a remeklést, mint a céhek tették. Az ipartársulat nem tagadhatta meg a felvételt attól az iparostól, aki az alapszabályban foglalt feltételeknek megfelelt. 1872-ben Gyöngyösön még önálló ipartársulatot alkottak a csizmadiák, a cipészek, a fazekasok, a magyar tímárok, a szűrposztósok, a kovácsok és kerékgyártók, a szabók, a szűcsök, az asztalosok és a pékek. A tíz önálló ipartársulat mellett alakult egy „egyesült ipartársulat” is a kisebb létszámú iparágak számára. Békés városában a négy ipartársulat kerületek, közigazgatási egységek szerint szerveződött (Gál E. 1984: 324; Dankó I. 1983: 554). Kivételesnek látszik Gyergyószentmiklós iparosainak szerveződése. Ott az 1833-ban alakult Iparosok Társasága nemzetiségre és felekezetre való tekintet nélkül tömörítette a mestereket. 1872-ben ebbe olvadt be az örmények tímártársulata is (Tarisznyás M. 1982: 222).
Az 1884. évi ipartörvény (XVII. tc.) új szervezeti formát írt elő, a testületi elv alapján szerveződő s a szakmákat összefogó ipartestületek megalakítását. Adott település képesített iparosainak kétharmada kérelmezhette megalakítását. A szakmai alapon szervezett ipartársulatok eleinte ellenszenvvel viseltettek a közös testület elgondolásával szemben. Újabb költségektől tartottak és féltették addig élvezett jogaikat (Rázus Gy. 1928: 42). A társulatok önkéntességével szemben az ipartestületi tagságot az 1884. évi ipartörvény kötelezővé tette a szakmai képesítéshez kötött iparágak esetében. Bizonyos iparhatósági jogok átruházásával az ipartestületek hatósági jogokat gyakorló, iparbiztosi (állami) felügyelettel működő érdekvédelmi és szabályozó, ellenőrző funkciókat ellátó szervezetként jöttek létre. A városi ipartestület joga és feladata volt a kontárok ellen fellépni, a munkakönyveket kiadni, az inasszerződéseket és az inasképzést ellenőrizni, a segédvizsgákat lefolytatni stb. Az Ipartestület tisztikara legtöbb helyen elnökből, alelnökből, jegyzőből, aljegyzőből, pénztárnokból és 24 tagú választmányból állt. A választmányban valamennyi szakma képviseletét igyekeztek biztosítani (Répási I. 1989b: 24; Tóth Z. 1990: 326).
Az Ipartestület tömörítette egy-egy város iparengedéllyel működő összes iparosát, egész kézművestársadalmát. A falusi iparosok a közeli város, járási székhely ipartestületébe kérték felvételüket. Sárrétudvari és a szomszédos falvak iparosai például Biharnagybajom ipartestületéhez csatlakoztak. Helyenként járási ipartestület alakult, amely a falusi iparosokat fogta össze. A tiszafüredi a székhelyén kívül még 10 település iparűzőit tömörítette (Madar I. 1993: 273; Bakó F. 1992: 9). Legtöbb városban csak néhány évvel a törvény beiktatása után alakult meg az egységes ipartestület. Például Pápán 1886-ban alakította meg mintegy 500 önálló iparos. A pápai ipartestület fő feladatának tartotta az iparosok védelmét, adó- és vasúti vámkedvezményének elintézését, s különös hevességgel folytatott harcot az iparengedély nélkül dolgozó mintegy 150 kontár ellen (Pölöskei F. 1994: 411).
Az ipartestületek saját vagyonnal, ingatlanokkal rendelkeztek. Legtöbbnek volt székháza, tanonciskolája stb. Békés város ipartestülete 272 taggal alakult meg, de 1889-ben már székházat épített, amit a létszám növekedése miatt 1896-ban bővíteni kellett (Dankó I. 1983: 555). A karcagi ipartestület 1903-ban építette fel nagy székházát 322a város főterén, az adott helyet a művelődést és a társaséletet szervező Iparos Körnek is. A 20. század első felében a karcagi iparosoknak dalárdájuk, színjátszó csoportjuk, mozijuk, könyvtáruk volt (Örsi J. 1990: 76). Ahol az ipartestületnek nem volt székháza, ott egy meghatározott vendéglőben szokták összejöveteleiket megtartani. (A székesfehérvári Cipész Ipartársulat Temetkezési Egylete például a Ponty vendéglőt tekintette székhelyének.)
Az ipartestületek vagyona az 1890-es évektől jórészt a betegsegélyző pénztárakba és temetkezési egyletekbe vándorolt. Betegsegélyző pénztárt az ipartestületek az 1891. évi 14. tc. alapján állíthattak fel. Ennek bevételei a tagok és a munkaadók járulékaiból, adományokból és mindezek kamataiból tevődtek össze. A mesterek mint munkaadók között ez az intézmény nem volt népszerű, minthogy a járulék kétharmadát a munkaadók, egyharmadát a munkavállalók (segédek, tanoncok) fizették.
A temetkezési egyletek, melyek a tagok tisztességes eltemetésére és a hozzátartozók segélyezésére alakultak, mintegy helyi biztosítótársaságként működtek, alacsony kamatra adtak kölcsönöket. Ezeknek az egyleteknek jóval nagyobb vagyonuk volt, mint az ipartársulatoknak. Gyöngyösön az 1870-es években az ipartársulatok mellett egymás után jöttek létre a temetkezési egyletek. Ezeknek még a taglétszáma is csaknem pontosan megegyezett. A csizmadiák 1875-ben alakult ipartársulata 1878-ban létrehozta temetkezési egyletét is. A társulatnak 102, a temetkezési egyletnek 104 tagja volt. Vagyon tekintetében lényegesebb az eltérés. A társulat 160 korona készpénzével szemben az egylet alakulásakor 1000 korona ingatlannal, 3000 korona takarékbetéttel és 2000 korona részvénnyel rendelkezett. A tagok inkább támogatták az egyletet, mint a társulatot, az ipartörvény ugyanis előírta, hogy a volt céhek és a társulatok tőkéje jótékonysági célra nem használható fel (Gál E. 1984: 324; Rázus Gy. 1928: 41; Bősze S. 1989: 249). Az iparos temetkezési egyletek többsége az 1920–1930-as években is fennállt.
Az ipartestület évente egyszer tartott közgyűlést, amikor a tisztségviselőket újraválasztották, felmentették vagy megerősítették. A választmány havonta ülésezett, az ügyeket vivő jegyző hetente négy napon tartott fogadóórát. Ő járt el a hivatalos ügyekben, készítette el a szerződéseket, s őrizte a régi céhládákat is. Fizetése Putnokon 1925-ben 300 pengő volt (Répási I. 1989: 24).
Az ipartestület nem csupán érdekvédelmi szervezet volt. Hatékonyan szervezte a szakmai utánpótlás, a tanoncoktatás, a segédvizsgáztatás ügyeit. Testületi munkája mellett fontos szerepet játszott a település közösségi, kulturális életében is. Az ipartestületnek többnyire saját könyvtára volt, napilapokra fizetett elő, sőt helyenként – mint Kecelen – vendéglőt tartott fenn székházában (Juhász A. 1984a: 689). Sok kisvárosban szorosabb vagy lazább szálakkal kapcsolódtak hozzá a művelődést előmozdító körök és egyletek. Például Békés mezővárosban Iparos Olvasókör (1893), Iparos Ifjúsági Önképző Egylet és Iparos Dalárda (1898) alakult, sőt Ipartestületi Hitelszövetkezet (1904) is létesült (Dankó I. 1983: 555). Országszerte az 1860-as években kezdődött az iparos-kereskedő kispolgárság egyleteinek megalakítása. Pápán a Polgári Kör (1867) és a Polgári Önkéntes Tűzoltó Egylet (1871) több száz taggal jött létre. Putnokon az 1860-as években alakult Polgári Egylet szintén a városka iparosait, kereskedőit fogta össze, tekintet nélkül felekezeti hovatartozásukra. Új, 323friss szellemiségű társadalmi réteg szerveződése valósult meg a körök, egyletek létrejöttével (Pölöskei F. 1994: 412; Répási I. 1989: 23).
A 19. század végén a politikai agitáció ellensúlyozásának céljával egymás után alakultak az egyházi hátterű körök, egyletek. Szigetváron például a Katolikus Legényegylet hangsúlyosan az iparoslegényeket kívánta összefogni, „hithű férfiakká és derék polgárokká” nevelni. Olyan egyleti otthont terveztek, „melyben a tagok csekély díjazásért jó lakást, az utazók menhelyt” kaphattak (Bősze S. 1989: 247). Gyöngyösön az 1897-ben alakult Iparoskör hármas célt tűzött maga elé: az iparosok tömörítése, képzése, műveltségének fokozása mellett főként a segédek támogatását és a társas együttlét szervezését. A kör tagjai semmiféle politikai mozgalomban nem vehettek részt, a körben politikai témákat nem tárgyalhattak, ilyennemű indítványokat nem tehettek (Gál E. 1984: 326–327). Általánosságban az ipartestületek meg akarták óvni tagjaikat – különösen segédeiket – a szakszervezeti, munkásmozgalmi agitációtól.

23. ábra. A Vörös Rák vendéglő cégére. Eger (Heves vm.)
Kulturális tevékenységük az olvasókörök mellett nyilvános, ismeretterjesztő előadások szervezésére, ének- és zenekarok működtetésére is kiterjedt. Nemcsak a városokban, hanem a kisebb-nagyobb községekben is főként a kisiparosréteg vállalta magára a polgári kultúra támogatását. Példa rá Somogy megyében a Tabi Iparos Önképző és Daloskör (1898), a Nagybajomi Dalárda és Olvasókör vagy az Öreglaki Iparos és Polgári Olvasókörben alapított énekkar (1911). Ezek életét, összetételét, hangszerállományát és műsorait azonban kevéssé ismerjük (Bősze S. 1989: 248).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me